سری ۵ بی ام و یکی از پرافتخارترین خونواده های خودروها در سراسر دنیاس که الان شامل پرفروش ترین خودروهای بی ام و می شه. بی ام و سری ۵ خونواده خودروهای لوکسه که از دید ابعاد، امکانات رفاهی و قدرت فنی بالاتر از خونواده بی ام و سری ۳ قرار میگیره. سری ۵ سابقه طولانی داره و از سال ۱۹۷۲ که جانشین کلاس جدیدهای بی ام و شد بیشتر از ۷ نسل از این خودروها به بازار عرضه شده. به خاطر همین بازار خرید و فروش بی ام و سری ۵ در سراسر دنیا بسیار شلوغه.

نسل اول بی ام و سری ۵؛ شروع دوران یکی از موفق ترین سریای تاریخ

بی ام و سری 5

نسل اول بی ام و سری ۵ با کد اتاق E12 در بین سالای ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۱ به بازار عرضه می شدن. در این نسل تنها خودروهای سدان به بازار عرضه شده بودن که بی ام و اونا رو به موتورهای ۴ سیلندر و ۶ سیلندر مجهز کرده بود. با این که در این سری خبری از M5 نبود اما M535i رو میشه انگار جد M5ا دونست. فروش بی ام و سری ۵ با کد E12 تا سال ۱۹۸۱ ادامه داشت و حدود ۶۹۹ هزار دستگاه از این سری به فروش رسید. تعداد خیلی از این سری وارد ایران شده و اگه قصد خرید بی ام و E12 سنتی رو داشته باشین می تونه در سایت دیوار گزینه های خوبی رو پیدا کنین.

۱۹۸۱-۱۹۸۸؛ نسل دوم بی ام و سری ۵

بی ام و سری 5

در سال ۱۹۸۱ نسل دوم بی ام و سری ۵ جانشین نسل اول اون شد و تولید اون تا سال ۱۹۸۸ ادامه داشت. نسل دوم هم مانند نسل اول تنها شامل سدانای لوکس می شد و در اول با موتور ۴ و ۶ سیلندر بنزینی به بازار عرضه شده بود. در سال ۱۹۸۳ اولین موتور دیزل در این سری از بی ام و استفاده کرده شد. از دیگر تغییرات این نسل نسبت به نسل قبلی، زاویه دار شدن داشبورد خودرو به سمت راننده و به کار گیری سیستم ترمز ABS بود.

۱۹۸۸-۱۹۹۶؛ نسل سوم بی ام و سری ۵

بی ام و سری 5

واسه اولین بار در سال ۱۹۸۸ نسل سوم با طراحی جدید و جلو پنجره معروف خود به بازار عرضه شد. تولید نسل سوم با اتاق کد E34 تا سال ۱۹۹۶ ادامه داشت. واسه اولین بار در سال ۱۹۹۰ بدنه استیشن واگن در این سری وارد بازار شد که با استقبال تقریباً خوبی هم همراه بود. هم اینکه واسه اولین بار خودروهای نسل سوم سری ۵ به سیستمای EDC ،ASC، چهار چرخ فعال موتور V8 و کنترل کشش مجهز شده بودن.

۱۹۹۵-۲۰۰۳؛ نسل چهارم بی ام و سری ۵

بی ام و سری 5

تولید نسل چهارم با کد E39 از سال ۱۹۹۵ شروع شد و تا سال ۲۰۰۳ ادامه داشت. واسه اولین بار در این نسل از آلومینیوم واسه ساخت شاسی خودرو کمک گرفته شد و موتورهای ۴ سیلندر دیزلی هم در دسترس قرار گرفت. نکته عجیب در این نسل حذف نسخه های ۴ چرخ فعال بود.

۲۰۰۳-۲۰۱۰؛ نسل پنجم بی ام و سری ۵، انقلابی در طراحی و امکانات

بی ام و سری 5

بی ام و واسه نسل پنجم سری ۵ از کد اتاق E60 واسه مدلای سدان و از اتاق E61 واسه استیشنای خود استفاده کرده. تولید این نسل در بین سالای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ ادامه داشت و همراه با امکانات جدید و انقلابی تونست نظرات رو به خود جلب کنه. امکاناتی مثل iDrive، نمایشگر هدآپ، کروز کنترل هوشمند، فرمون الکتریکی و کنترل صوتی مهمترین امکانات این سری حساب می شن. هم اینکه واسه اولین بار از موتورهای بنزینی توربو شارژ، جعبه دنده ۶ سرعته خودکار و ترمزهای ذخیره کننده انرژی در مدلای جور واجور این سری استفاده شده.

به این موارد امکانات جدید امنیتی مانند دید در شب، کنترل خودرو بین خطوط، چراغای فعال و … رو اضافه کنین تا به مهم بودن این نسل واسه بی ام و پی ببرین. خرید بی ام و سری ۵ نسل پنجم بازم یه انتخاب هوشمندانه حساب می شه. فروش بی ام و سری ۵ نسل ۵ درزمان ۷ سال به بیشتر از ۱ میلیون ۷۰۰ هزار دستگاه رسید.

۲۰۱۰-۲۰۱۷؛ نسل ششم بی ام و سری ۵

بی ام و سری 5

نسل ششم رکورددار فروش در بین همه نسلای سری ۵ه که تونست در بین سالای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ به فروش بیشتر از ۲٫۵ میلون دستگاه برسه. سه اتاق F11 ،F10 ،F07 و F18 واسه این نسل در نظر گرفته شده بود که مورد آخر مربوط به سدانای با فاصله محور طولانی تره؛ این سدانا فقط در چین، مکزیک و خاورمیانه به بازار عرضه شده بودن. امکانات جدیدی به این نسل اضافه شده بود که به مجهز شدن بیشتر سری ۵ کمک می کرد. ً اولین مدل هیبریدی سری ۵ هم مربوط به این نسله.

۲۰۱۷- تا به امروز؛ نسل هفتم بی ام و سری ۵

بی ام و سری 5

نسل هفتم سری ۵ به عنوان آخرین نسل سری ۵ شامل بهترین خودروهای این سریه که تونستن رکورد فروش خیلی بالایی ثبت کنن و عنوان پرفروش ترین سری بی ام و رو از سری ۳ بربایند. امکانات جدید به همراه طراحی قشنگتر و موتورهای قوی نسل ۷ رو به یکی از بهترین خونواده های این سری بدل کرده. بی ام و واسه تولید نسل ۷ از کد اتاق G30 واسه خودروهای سدان، G31 واسه استیشن و G38 واسه خودروهای محور طولانی خود استفاده کرده. با منتقل شدن گرن توریسمو به سری ۶ دیگه این خودروها در سری ۵ تولید نمی شن. واسه خرید بی ام و سری ۵ نسل هفتم می تونین به سایت دیوار مراجعه کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *