nice-france

اگه از سفر به شهرهای شلوغ فرانسه خسته شدین و به دنبال یه مقصد گردشگری متفاوت و هیجان انگیز در فرانسه هستین ما شهر نیس Nice رو به شما پیشنهاد میکنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ نیس یه شهر بسیار شیک، بافرهنگ و منحصربه فرده. تجارت هم در این شهر سبک جذاب خود رو داره. پس تلاش کنین در برابر اون مقاومت نکنین و عوضش، خودتون رو در آغوش این شهر دلربا رها کنین. با اینکه در اول سال ۲۰۱۵ ارزش پول گردشگران در این شهر با افت شدید روبرو شد، اما مطمئن باشین که الان، به اندازه پولی که دارین، می تونید از اون لذت ببرین. چارده موزه شهری در نیس وجود دارن و بیشتر بازدید از اونا رایگان بود، ولی حالا ۱۰ یورو به عنوان ورودیه دریافت می کنن. این افزایش غیرقابل باور تنها وقتی پذیرفتنی می شه که ببینین با پرداخت ۲۰ یورو، هر هفت روز هفته می تونید در اونا به گشت و گذار بپردازید. اگه می خواید از بیشتر از دو موزه دیدن کنین، بهتره همین گزینه رو انتخاب کنین. اما مراقب باشین: موزه چاگال (Chagall) یه موزه شهری نیس و پس این گزینه شامل حال اون نمی شه. با ما همراه باشین تا از جاذبه های گردشگری شهر نیس بیشتر بدونین تا در سفر به اون به تماشای اونا برید.

موزه پرومناد د آنگله (Promenade des Anglais)

من آدمایی رو می شناسم که ساعات زیادی رو در پرومناد (۱) صرف کرده ان؛ اول به گشت و گذار پرداخته و بعد نشسته ان و به پهنای دریا ، آسمون و روشنای نور فکر کرده ان. من دقیقا می توانم با اونا همزادپنداری کنم. لاپروم تقریباً پنج مایل گرداگرد بندر انجلز (Bay of Angels) دور می زند و امتداد دلچسبی رو بوجود می آورد که سرتاسر اون با نخل و آرایش خاص درختان تزئین شده. از سال ۱۸۲۰ که جامعه بریتانیایی در منطقه مستقر شد، این گذرگاه، همیشه مکان محبوب مردمی بوده که به ظاهر خود اهمیت می دادن. نام این مکان هم از نام همین جامعه بریتانیایی گرفته شده. متأسفانه با اینکه وقتی پوشیدن کت فراک و لباس شیک، مد روز بود، اما دیگه اون رنگ و بو دیده نمی شه. حالا افراد با سگ های فوق العاده کوچیک خود به این مکان می آیند و به پیاده روی و نرمش می پردازند؛ و در دور و بر هم ساختمون هایی با اشکال عجیب دیده می شن. در واقع در هر طرف این ناحیه، ساختمون های زیبای قرن نوزدهمی دیده می شن. اما متأسفانه در بعضی جاها، این عمارت ها با بلوک های آپارتمانی قرن بیستمی معمولی جانشین شده ان.

پلاز ماسنا (Palais Masséna)

بد نیس اینجا توقفی داشته باشین تا ببینین زندگی باستانی در نیس چیجوری جریان داشته. هم باغ ها و هم قصرها، از دگردیسی جون سالم به در برده ان. اینجا قصری هست که تبدیل به یه موزه شده و داستان نیس رو از زمان ناپلئون تا اواسط قرن بیستم بازگو می کنه. اما این موزه در مورد گذشته خودش به عنوان یه قصر هم حرف هایی واسه گفتن داره. مطمئن باشین که تالارهای ساخته شده از سنگ مرمر و اتاق های پذیرایی، طبع مشکل پسندتون رو ارضا می کنن. پس واسه بازدید از این موزه شک به خودتون راه ندین. حالا خوبیش اینه این موزه هم مثل خیلی دیگه از موزه های شهر نیس، مجانیه.

massena

شهر قدیمی (Vieux Nice)

این شهر قدیمی، مربوط به اوایل قرن نوزدهم میلادیه و اونقدر خیابون های اون باریک هستن که به زحمت از نیم متر تجاوز می کنن. اهالی نیس در مکان های جمع و جور زندگی می کرده ان؛ البته هنوزم همینطورند. در ایوون رستوران های کوچیک و جمع وجور در این ناحیه، گوشت سرخ شده بره سرو می شه. البته سنت گراها گله می کنن که این شهر خیلی حالت گردشگری پیدا کرده. اما سنت گرایان هیچ نمی دانند! نیس همیشه مرکز پر سر و صدای تجارت بوده. اونا خیلی سنتی فکر می کنن و به اندازه حس و حال سنتی که ساختمون های این شهر به بیننده القا می کنن، قدیمی هستن! پیرزنان و پیرمردانی که می شینن و با هم گپ می زنند، به اندازه کلیساهای باروک، فرتوت هستن!

کورس سالیا (Cours Saleya)

هر روز صبح و هر روز هفته، در بازار گل کورس، انفجاری از رنگ ها و رایحه ها دیده می شه. یه خانوم فرانسوی می گوید: «اینجا حس لذت بخش پراونس رو داره.» دکه های میوه فروشی و آبمیوه فروشی هم در این امتداد کم نیستن. خود من به تنهایی به این سفر رفته ام و در هر گوشه و بغل دستی، دیدنی های مقهورکننده ای توجهم رو به خود جلب کرده ان. ساختمون هایی با سبک ایتالیایی هم در دور و بر اون دیده می شن. موقع ظهر، میزهای زیبای رستوران ها، خود رو واسه ناهار در فضای باز آماده می کنن و سرآشپزهایی هم که پیشبند بسته ان، صدف ها رو باز می کنن. در این حال، آخرسر اشتهای زیاد، واسه شما تاب و توانی باقی نمی ذاره و بر شما غلبه می کنه! «شهر قدیمی» و به طور کلی شهر نیس، هم می دونه چیجوری شما رو به اشتها بیاره و هم راه فرونشاندن اون رو خوب می دونه! کافیه یکی از رستوران های رنگارنگ اونجا رو انتخاب کنین و وارد شید؛ خواه در خود کورس، یا در دور و بر اون.

cours-saleya

موزه ماتیس (Musée Matisse)

نیس دارای گالری های بی نظیریه؛ اما اگه می خواید فقط از یکی از اونا دیدن کنین، پیشنهاد من موزه ماتیسه که روی تپه سیمیه (Cimiez Hill) قرار داره. با اینکه آنری (Henri) پیر در قسمت شمالی فرانسه متولد شده بود، اما از سال ۱۹۱۷ تا سال ۱۹۵۴ در مرکز کوت دازور (Côte d’Azur) زندگی می کرد. این شهر در همین ناحیه و درون یه ویلای قرن هفدهمی، با برپا داشتن یه گالری از آثار اون (از اوایل دهه ۱۸۹۰ میلادی تا پس از جنگ جهانی دوم)، بزرگداشتی واسه اون جفت و جور کرده. اینجا می تونید آثاری رو که اون در طول زندگی اش خلق کرده، ببینین. اگه با این هنرمند آشنایی ندارین، این می تونه یه آشنایی فوق العاده باشه. اگه هم اون رو می شناسید، حتماً از دیدن آثار اون از نزدیک، لذت میبرین. در این تابستون نمایشگاهی برگزار می شه که میان آثار ماتیس و مجموعه دار آندره مائت (André Maeght) ارتباطی برقرار می کنه. این کار، بخشی از مراسم پنجاهمین سالگرد بنیاد مائته. بنیاد مائت در سن پاول دُ ونس (St Paul-de-Vence) واقعه و به داشتن یکی از باحال ترین مجموعه های مربوط به هنر مدرن و معاصر فرانسه، به خود می بالد.

رُژینا (Regina)

این ساختمون یادمون که در جاده اصلی واقع شده، در اصل یه هتل بوده. در همین جا بود که ملکه ویکتوریا هم در سال های ۱۸۹۷ و ۱۸۹۸، به مدت شش هفته اقامت گزید. هنوزم روی سقف این هتل، یه تاج به یاد اون دیده می شه. اهالی نیس اون رو خیلی دوست می داشتن چون به همه هدیه می داد؛ اما دلیل کلی این علاقه این بود که ایشون وقتی که ملکه شد، در شهر اونا اقامت داشت. خود رژینا در دهه ۳۰ میلادی که بازدیدکنندگان خواهان اقامت در لب دریا بودن، تا حد زیادی مورد تاخت و تاز گردشگران قرار گرفت. حالا این ناحیه مجموعه شیکی از آپارتمون هاست و ماتیس هم در یکی از اونا زندگی و کار می کرد و در آخرً در همون جا هم از دنیا رفت. اگه در دور و بر باغ ها گشتی بزنین، یه مجسمه بسیار قشنگتر از ویکتوریا پیدا می کنین که پس از مرگ اون، اینجا گذاشته شده. این مجسمه میان سالی اون رو ترسیم می کنه.

regina-palace

کلیسای بزرگ روسی

این کلیسا زیباترین کلیسای ارتودوکس در خارج از روسیه س و پربازدیدترین یادمون در نیس حساب می شه. اما حالا مردم نمی تونن از اون بازدید کنن چون که تحت بازسازیه. البته پیش تر هم این کلیسا در مورد تعیین تکلیف مالکیت اون، با تعطیلی موقتی روبرو شده بود که این پرونده با دخالت فدراسیون روسیه، کلیسای ارتودوکس و مؤمنان مسیحی اهل نیس، در دادگاه فرانسه و به نفع فدراسیون روسیه برطرف شد. در ماه آوریل سال ۲۰۱۳، کسائی که شکایت کرده بودن، بازنده این پرونده شدن. صاحبان جدید این کلیسا خیلی زود به بازگشایی اون پرداختن و هیچ ورودیه ای هم واسه اون درنظر نگرفتند. اما این کلیسای بزرگ حالا دوباره با تعطیلی روبرو شده. با این وجود، بهتره واسه دیدن نمای خارجی اونم که شده، سری به اون بزنین. این کلیسا با داشتن گنبد و مناره های کوچیک، برجک های هرمی و کاشی های پلی کروم جوری به همتایان خود در روسیه شبیه س که به نظر می رسد که از سن پترزبورگ به این مکان منتقل شده باشه! کلیسای بزرگ روسی، قبل از جنگ جهانی اول و واسه جامعه ای ممتاز از روس ها ساخته شد. پس از انقلاب روسیه که تعداد پناهندگان روسی در نیس زیاد شد، این کلیسا وارد دوره جدیدی از زندگی خود شد.

وقتی که کلیسای بزرگ روسیه باز باشه، می بینید که فضای داخلی اون سمبل کائناته که با رستاخیز مسیح، به زیبایی اولیه خود برگشته. این فضا پر از گنجینه هایی مثل طلا و جواهرآلاتیه که از روسیه به این عبادتگاه آورده شده ان. موقع بازدید، بهتره قوانین این پرستشگاه رو رعایت کنین؛ در این کلیسا، دامن و لباسای ناجور اصلا واسه خانوم ها پسندیده نیس و بهتره سر خود رو با روسری بپوشونن.

کشور فرانسه واسه زندگی چیجوریه؟

۱۲ کلیسای معروف فرانسه

الی گشت تور فرانسه