به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ آمستردام یه شهر استثنایی و خاص هستش. بر خلاف حضور رو هزاران گردشگر، سبک زندگی این شهر بازم اصالت خود رو حفظ کرده. واسه تماشای بخشی از این زیباییا کافیه به خیابونایی که کانال آب در اونا جریان داره سر زده و یا واسه یه مدت در یکی از کافی شاپای اون بشینین. اما در این شهر مکانایی وجود دارن که اصلا نباید دیدار از اونا رو از دست بدین. در ادامه با ما همراه باشین تا به معرفی چند مورد از بهترین جاهای دیدنی این شهر می پردازیم.

منطقه کانال رینگ آمستردام

گالری نگهبانان شهر با نام اسکاترزگالری آمستردام، یکی از قدیمی ترین مکانای شهر در کانال رینگه که گشت و گذار در اون احساس آزادی خواهی، صلح و فراغ بال رو تداعی می کنه. قدم زدن در خیابونای کانال یا بهتر از اون سفر کردن با یه قایق گردشگری یا اجاره کردن یه قایق تک نفره از پیشنهادهای خوب در سفر به آمستردامه. یکی دیگه از راه های گشت و گذار در این شهر که به “ونیز شمال اروپا” می شناسنش دوچرخه سواریه. به هر طریقی که می تونین از اقامت در این شهر که یکی از زیباترین شهرهای دنیاس لذت ببرین. اگه به قایقا علاقه دارین باید بدونین که در آمستردام جشنواره ای با نام سیل (SAIL) هست که طی اون کشتیای قدیمی بادبانی به نمایش گذاشته می شن.

موزه رایکس (Rijksmuseum)

موزه رایکس با بیشتر از یه میلیون بازدیدکننده در طول سال از بزرگترین و جذاب ترین موزه های هلند هستش. درهای این موزه در بهار سال ۲۰۱۳ پس از یه دهه بازسازی دوباره باز شد که مجموعه ای استثنایی از شاهکارهای هنری دوران طلایی هلند در قرن ۱۷ میلادی رو در خود جمع کرده. نقاشی معروف “نگهبان شب” اثر رمبرانت و یه سریای دیگه از نقاشیای مشهور مانند “دختر شیرفروش” و “زنی در حال نامه خوندن” اثر ورمیر، “آسیاب بادی در ویجک بیج دوورستد” اثر ون روییشدال، “شهردار دلف و دخترش” اثر جون استین و بسیاری دیگه رو میشه در این موزه دید. این آثار نقاشی عجیب، انعکاسی از گذشته و هویت هلند هستن. تندیسای عالی و عتیقه جات جورواجور مانند مبلمانای قدیمی، سفال دلف، ظروف نقره، مدلای کشتی و خونهای عروسکی این نمایش رو کامل می کنن.

موزه ملی دریانوردی هلند (Het Scheepvaart Museum)

موزه دریانوردی پس از بازسازی حالا یه مکان عاشق کننده مخصوصا واسه بازدید به همراه کودکانه. این موزه سراسر رنگ و جاذبه با کشتیای بادبانی قرن هفدهم در کنار اسکله که جاذبه های چند رسانه ای مدرن اونا رو همراهی می کنن و مجموعه ای غنی از نقاشیای قشنگتر، نقشه های قدیمی و مدلای قشنگتر و جالبی از کشتیا، همه و همه به درک گذشته هلند و ملت کوچیکی که قدرتمندترین نیروی دریایی دنیا رو داشت کمک می کنه.

scheepvaartmuseum-750x400

موزه ونگوگ

این موزه مدرن منزلگاه حدود ۲۰۰ اثر نقاشی و ۵۵۰ طرح اولیه که ونگوگ رو در همه حالات به تصویر کشیده هستش. این موزه بزرگترین مجموعه آثار ونگوگ در تموم دنیاست که صدها نامه نوشته شده از راه ونگوگ و آثار منتخبی از دوستانش و نقاشان همدوره اون هسته اصلی موزه رو تشکیل میدن.

van_gogh_museum_amsterdam-750x369

بگینهوف (Begijhof)

واسه رسیدن به این باغ قشنگتر و دلربا که در مرکز شهر در بین خونهای قدیمی محدود شده باید از یه گذرگاه باریک گنبدی شکل عبور کنین. راهبهای زاهد و جوون بگین جای خود رو به زنان سن بالا دادن. خونه شماره ۳۴ در این منطقه، قدیمی ترین خونه آمستردامه. ورودی این باغ از سمت میدون اسپوه که تنها چند قدم از خیابون تجاری کالور فاصله داره و بوسیله یه تابلوی منحنی راه اون مشخص شده.

کلیسای قدیم (Oude Kerk)

این کلیسای قدیمی و بزرگ پروتستان با خونهای کوچیکی که دور و بر اون حلقه زده ان یه مأمن آرومه. بنای این کلیسا، خصوصا برج ناقوس هشت گوشه که به سبک گوتیک – رنسانس ساخته شده ، از راه دریانوردان به عنوان انبار آذوقه استفاده می شده. واسه بعضی افراد گشت و گذار در دور و بر کلیسا و مشاهده زندگی شبونه این منطقه خیلی مهمه.

oude-kerk-amsterdam-netherlands-750x444

براون کافی (Brown Café) آمستردام

پس از یه روز پرگشت و گذار در شهر، بهترین کار لذت بردن از یه وعده غذایی ساده یا نوشیدن قهوه در یکی از قدیمی ترین کافه های آمستردام به نام براون کافی هستش. این کافه در نظر اول بسیار قدیمی و شلوغ به نظر می رسه اما فضای داخلی استثنائی و رفتار دوستانه مردم و قیمتای پایین اون زبانزد همگانه. در این کافه که بیشتر افراد اون بومی هستن به طور کامل راحت باشین مثل اینکه یکی از اهالی آمستردام هستین.

2013-02-28-8157914466_b375e9b31b_b-750x500

پل ماخرهه (Magere Brug)

یه پل دولبه تاشو که دو ساحل رودخانه آمستل رو به هم پیوند میده. باز شدن لبه های پل ۲۰ دقیقه زمان میبره و پل اصلی به قایقا اجازه عبور میده. پل اصلی این رودخانه در سال ۱۶۷۰ ساخته شد اما تا حالا تغییر زیادی نکرده. با یه نفس عمیق در کنار رودخانه هوای تازه رو به ریه های خود دعوت می کنین و از جاذبه این مکان لذت ببره.

magere-brug-750x500

خونه اون هستش فرانک (Anne Frank House)

خونه اون هستش فرانک در مرکز شهر آمستردام در واقع مخفیگاهی بوده که اون هستش فرانک خاطرات معروف خود رو طی جنگ جهانی دوم در اون نوشته. در بخش پنهونی این خونه چند اتاق خالی هست که اگه بدونین دو خونواده چیجوری مدت دو سال در این چهاردیواری کوچیک خود رو از چشم نازیا مخفی کرده بودن می تونین اثرات انکارناپذیر اونو درک کنین. دفتر خاطرات اصلی در نمایشگاه دائمی خونه اون هستش فرانک یکی از بخشای دیدنیه.

anne-frank-house-photo-750x437

گالری نگهبانان شهر (Schuttersgalerij)

به قول معروف هر چیز رایگانی لذت بخشه و طبیعتا این گالری پر از نقاشیای دوران طلایی هلند که درهای اون به صورت رایگان به روی عموم باز شده یکی از لذت بخش ترین مجانی هاست. بومای نقاشی به نمایش گذاشته شده ممکنه همیشه یه شاهکار هنری (مانند آثاری که در موزه رایکس به نمایش گذاشته می شه) نباشن اما پرتره های شهروندان آمستردامی به همراه همسراشون خود سندی انگار از تمدن و فرهنگ هلند در صدها سال پیشه.

جدای از این ده جاذبه، در شهر آمستردام نمایشگاهها و شوهای زیادی واسه بازدید گردشگران برگزار می شه:

نمایشگاهها و شوها

تعداد زیاد گردشگرانی که از آمستردام دیدار می کنن (۱۷/۳ میلون نفر در سال ۲۰۱۴ طبق آمار آمستردام سیتی ایندکس) دلیل بسیار خوبی واسه ایجاد جاذبه های بسیار زیاد و خیلی مهم در این شهره. جاذبه های پرطرفدار الان مانند موزه مادام توسو (Madame Tussauds) و سیاه چال آمستردام و جاذبه های جدیدی مانند خونه نوشیدنیای بولز جنور اکسپرینس (House of Bols Genever Experience) ، فروشگاه پنیر طعم دار ریپناییر (Reypenaer Cheese Tasting Room)، شهربازی سرپوشیده تون فان (Tun Fun) واسه بچه ها و بقیه جاها مجموعه ای لذت بخش رو در اختیار گردشگران قرار میدن.

impressie_schuttersgalerij-jpgmediaclass-fancybox-750x500