انتخاب یه شهر لوکس واسه شروع گردشگری کار سختی نیس اما اگه می خواید بهترین شهر رو انتخاب کنین به احتمال قوی پاریس در رتبه اول قرار بگیرین.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ پاریس، پایتخت فرانسه، هرساله از ۳۰ میلیون گردشگر خارجی پذیرایی می کنه و با این رقم پربازدیدترین شهر دنیاست. جاذبه های گردشگری پاریس زیاد هستن و تقریباً همه اونا به طور کاملً شناخته شده هستن. دیگه همه برج ایفل، موزه لوور، کلیسای نتردام، کاخ ورسای، شانزه لیزه و … رو می شناسن. از جاذبه های فراوون دیگری که در پاریس می تونین از اونا دیدن کنین و لذت ببرین میشه به موارد زیر اشاره کرد: مرکز پمپیدو، میدون لا کنکورد، باغ توئیلری، موزه اورسای، لا دفانس، اپرای پاریس گارنیه، پل نوف، مولن روژ، میدون باستیل، کاخ سلطنتی، پل الکساندر سوم، باغ گیاهان و برج مونتپارناس.

برج ایفل (Tour Eiffel)

ایفل در اصل به یاد انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه و به صورت موقتی واسه نمایشگاه جهانی سال ۱۸۸۹ برپا شده بود که بعد از پایان نمایشگاه دیگه جمع نشد و به همون صورت موند. گوستاو ایفل به خاطر تکنیکای انقلابی اش در پل سازی معروف بود که اسکلت برج آزادی رو هم اون ساخت. تکمیل برج ایفل ۲ سال زمان برد و از ۱۲۰۰۰ شاخه آهن ساخته شد. همه این شاخه آهنا به صورت پیش ساخته و با ۷ میلیون میخ به هم وصل شدن و به صورت آماده به این مکان منتقل شدن. اگه به پاریس می رید، ایفل یکی از جاهاییه که حتماً باید اون رو ببینین.

موزه لوور (Musée du Louvre)

موزه لوور با کلکسیون شخصی شاه فرانسیس اول در قرن شانزدهم بنا نهاده شد. با هدیه و خریدهای شاه این کلکسیون گسترده تر شد و در سال ۱۷۹۳ طی انقلاب فرانسه، لوور تبدیل به موزه ملی فرانسه و کلکسیون سلطنتی خصوصی شد که بازدید از اون به روی عموم هم برگردین. در این موزه عالی شاهکارهایی مثل تابلوی مونا لیزا اثر لئوناردو داوینچی و آثار میکل آنژ رو می تونین ببینین. از هرم شیشه ای که وارد موزه میشین سه راهرو به اسمای سولی، ریشلیو و دنو در دسترس شماس که در هر کدوم از اونا می تونین شاهکارهای هنرمندان بزرگی رو ببینین.

کلیسای نتردام (Cathédrale Notre-Dame de Paris)

این کلیسای جامع کاتولیک در منطقه ۴ پاریس واقع شده و یکی از بهترین نمونه های معماری گوتیک فرانسوی و یکی از بزرگترین و معروف ترین کلیساهای دنیا شناخته می شه. واقع گرایی مجسمه ها و زیبایی شیشه های رنگی اون، در تقابل با معماری رمانسک قرار دارن. هر ساله ۱۳ میلیون نفر از این کلیسا دیدن می کنن. در بالای درب اصلی و در ارتفاع بیست متری، بیست و هشت مجسمه سنگی سه و نیم متری نصب شده ان که پادشاهانی رو نشون میدن که قبل از ظهور عیسی بر اسرائیل حکومت کردن. برج های دو قلوی کلیسا در رمان گوژپشت نتردام اثر ویکتور هوگو، محل زندگی کازیمودوی گوژپشت بودن.

تاق پیروزی (Arc de Triomphe)

این تاق بناییه واقع در میدون شارل دوگل در انتهای غربی خیابون شانزه لیزه که به افتخار جنگجویانی ساخته شده که در طول تاریخ و مخصوصا در دوران حکومت ناپلئون جون خود رو در راه فرانسه فدا کردن. در دیواره های داخلی و بر فراز این تاق، نام فرماندهان نیروهای فرانسوی در این جنگ ها نقش بسته س. در پایین و در ضلع شرقی این بنا آتشی به یاد یه سرباز گمنام همیشه شعله وره که هر بعدظهر طی مراسمی خاص با گاز طبیعی آتیش اون رو تجدید می کنن.

شانزه لیزه (Champs-Elysées)

خیابون شانزه لیزه خیابانی در منطقه ۸ و در شمال غربی پاریسه که پر از سینما، کافی شاپ و فروشگاه های لوکسه. شانزه لیزه یکی از معروف ترین و گرون ترین خیابونای دنیاست. چند بنای تاریخی هم در این خیابون قرار دارن که از بین اونا میشه به تاق پیروزی و میدون کنکورد اشاره کرد. این خیابون یکی از جاذبه های اصلی پاریس حساب می شه و برنده هایی مثل آدیداس، بنتون، نایکی، زارا، کارتیه، گپ، لوئی ویتون، هوگو باس، لانسل و … در این خیابون فروشگاه دارن.

کاخ ورسای (Château de Versailles)

کاخ سلطنتی ورسای در منطقه ایل دو فرانس پاریس و در حومه ثروتمندنشین اون قرار گرفته. این کاخ ۲۰ کیلومتر از مرکز شهر پاریس فاصله داره. ناپلئون بعد از انقلاب فرانسه تابستون هاش رو در این کاخ می گذرونه. در سال ۱۸۳۰ لوئی فیلیپ اون رو تبدیل به موزه کرد. جاذبه های این کاخ شامل اپرا، نمازخانه، تالار آینها، اتاقای سلطنتی شاه و ملکه و باغ زیبای دور و بر کاخ می شه.

پانتئون (Panthéon)

پانتئون ساختمانی در منطقه لاتین پاریسه که در اصل کلیسایی به یادبود سنت ژنویو بوده و بعد تبدیل به آرامگاهی واسه شهروندان معروف فرانسوی شده. این ساختمون نمونه نئوکلاسیسیسمه و نمای اون مثل پانتئون رم ساخته شده. از بین آدمایی که در پانتئون دفن شدن میشه به روسو، ولتر، ویکتور هوگو، امیل زولا، ژان مولن، ماری کوری، لوئی بریل و سوفلو اشاره کرد.

باغ لوکزامبورگ (Jardin du Luxembourg)

این پارک دومین پارک عمومی بزرگ پاریسه که در منطقه ۶ پاریس واقع شده. این پارک همون پارک معروفیه که در زمان بینوایان ویکتور هوگو، کوزت با ماریوس آشنا می شه. از ویژگیای این باغ بزرگ میشه به وجود صدها مجسمه، بنای تاریخی و فواره اشاره کرد. در فضای سبز مرکزی این باغ حدود ۲۰ مجسمه از ملکهای فرانسوی و قدیسین هست. کاخ لوکزامبورگ در انتهای شمالی پارک واسه ماری دو مدیسی ساخته شد که در زمان انقلاب فرانسه از این کاخ به عنوان زندان استفاده می شد. الان این کاخ محل سنای فرانسه س.

گالری لافایِت (Galeries Lafayette)

در اوایل قرن نوزدهم پاساژای زیادی در پاریس باز شدن. این پاساژها با سقفای شیشه ای و فروشگاه های لوکس نماد زندگی شهری و خرید در پاریس بودن. خیلی از اونا به سنگفرشای قشنگتر، دروازه های چدنی، ستونای مرمری و ساعتای تزئینی مزین بودن. حدود ۱۴۰ پاساژ وصل به هم در قرن نوزدهم در پاریس ساخته شد و فروشگاه ها، رستورانا و کافی شاپای زیادی در اونا باز شدن. البته باز شدن پاساژایی مثل “گالری لافایت” و “پرنتان” (Printemps) موجب کاهش محبوبیت اونا شد. گالری لافایت محبوب ترین و معروفترین فروشگاه در پاریسه که اواخر قرن نوزدهم ساخته شد.

دیزنی لند پاریس (Disneyland Paris)

این مکان یه شهربازی در شهر جدید مارن-لا-واله در حومه شرقی پاریسه که بوسیله یورو دیزنی تأسیس شده. این شهربازی، ۷ هتل و یه مجتمع سرگرمی و غذاخوری و خرید هم داره و دومین گردشگاه دیزنی در خارج از آمریکا، بعد از دیزنی لند توکیوه. در این شهربازی می تونین شکل های جور واجور وسیله های هیجان انگیز رو سوار شید و از تفریحات خوشحال و سرگرم کننده لذت ببرین.

کشور فرانسه واسه زندگی چیجوریه؟

۱۲ کلیسای معروف فرانسه

الی گشت تور فرانسه