Uncategorized

جاهای دیدنی و گردشگری افغانستان

afghanistan

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت ما؛ افغانستان، همسایه ی شرقی ایران و یکی از غنی ترین کشورای خاورمیانه از نظر منابع طبیعی و فرهنگ و تمدنه. با ما همراه باشین تا ده دلیل واسه سفر به این کشور قشنگتر اما غمگین رو بدونین.

«جاش کاهیل» (Josh Cahil) یه وبلاگ نویس سفر و گردشگریه. اون در مورد خطوط هوایی یا سفرهای پیاده اش به کشورای شرقی مثل افعانستان و ایران سفر می نویسد. اون در پکن چین زندگی می کنه و وبلاگش، یکی از پر خواننده ترین ها هستش. چیزی که در ادامه میخونین، از زبون نویسنده س:

۱. کابل؛ با سریع ترین رشد در بین شهرهای جهان

سریع ترین رشد واسه کدوم شهر در دنیاس؟ نیویورک، لندن یا بمبئی؟ به طور کامل از مرحله پرتین. چهره ی کابل هر روز در حال تغییرات محسوسه و از همین رو، کابل لقب سریع ترین شهر از نظر رشد رو به خود اختصاص داده. بیشتر از ۵ میلیون نفر پایتخت افغانستان رو خونه ی خود می دانند و این شهر با روند غیر قابل باوری در حال رشده.

۲. تونل سالنگ(Salang)، مرتفع ترین تونل دنیا

تونل سالنگ، کابل رو به بخش شمالی افغانستان وصل می کنه. این تونل که در ارتفاع ۴۰۰۰ متری از سطح دریا و در دل کوه های پر برف هندوکش قرار داره، یکی از زیباترین و پر ماجراترین راه هاییه که تا کنون از اون عبور کرده ام.قبل از ورود به تونل می توان از دیدن مناظر چشم نواز کوه هندوکش لذت برد که ارتفاع اون از سطح زمین ۳۴۰۰ متره. تا سال ۱۹۷۳، این تونل مرتفع ترین تونل دنیا بود.

۳. دیدن از «قصر دارالامان»

«قصر دارالامان» یکی از مشهورترین ویرانه های جنگی در دنیا هستش که تاریخ غنی افغانستان و افسانه های این سرزمین رو مشخص می کنه. این ویرانه ها، حس و حال عجیبی داره که به محض ورود، شما رو تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.برخلاف اینکه عبارت «دارالامان» به معنی «محل امن» است، اما به شکلی طعنه آمیز، در گذشته وزارت دفاع بوده. نکته ی باحال اون هستش که تخریب این قصر نه به دست کمونیست ها و نه به دلیل حمله ی روس ها بوده، بلکه به دست مجاهدینی اتفاق افتاده که در اواخر دهه ی ۱۹۸۰ میلادی، روس ها رو شکست داده بودن.

۴. مسجد کبود مزارشریف

مکانای قشنگتر واسه سفر به افغانستان

می تونید تصور کنین که افغانستان قبل از این همه سال جنگ، چه شکلی بوده؟ قبل از اون که اولین گلوله ها شلیک و آتیش جنگ دامن گیر شه، هرساله هزاران توریست از سراسر دنیا واسه دیدن افغانستان به این منطقه می اومدن. دیدن جاذبه هایی مثل مسجد کبود مزارشریف، گواهی بر این مدعا هستش.مسجد کبود زائران بسیاری رو در طول سال به خود جذب می کنه، چون که براساس بعضی افسانه ها، بعضی فکر می کنند پسر عموی پیامبر، علی بن ابی خواهان (ع) در این بارگاه مدفونه و عده ای دیگه، فکر می کنند در نجف عراق به خاک سپرده شده. با این وجود، این بحث ها چیزی از زیبایی رازآلود این مسجد کم نمی کنه.

۵. خوردن شام با وزرا

فقط چند توئیت کافی بود تا بتونم با شخصیت هایی بزرگ و موثر دیدار کنم که داستان های جذابی واسه روایت داشتن؛ روزنامه نگار، وزرا و شخصیت های مهم و تاثیر گذار. درسته که همه چیز تحتِ کنترل و مواظبت بود، اما با هم غذا خوردیم، چای نوشیدیم، سیگار کشیدیم و از سیاست حرف زدیم. با این که تموم آدم هایی که ملاقات کردم رده های خیلی بالایی داشتن، اما بسیار مهمون نواز بودن و نزدیک شدن به اون ها کار سختی نبود. هنوزم باور نمی کنم که این شخصیت های برجسته رو بعد از چند دقیقه وقت گذروندن در توئیتر، از نزدیک ملاقات کرده ام.

۶. شنیدن حیرت انگیزترین داستان ها در افغانستان

طی ۳۰ سال گذشته، افغانستان بیشترین مهاجر و پناهنده رو در سطح دنیا به وجود آورده. تقریبا همه خونواده های افغان تحت تاثیر شرایط مملکت قرار گرفته ان.برخلاف این که بسیار از مردم کشور رو ترک کرده ان، عده ی بسیار هم در کشور مونده ان و بعضی هم که جایی غیر از افغانستان متولد شده ان، به کشور برگشته ان. هرکی رو که در این سفر دیدم، داستانی استثنایی واسه تعریف کردن داشته؛ داستان هایی الهام بخش که خنده بر لبم آوردن و داستان هایی غم انگیز که منو به فکر فرو بردن. عصرها و شب های بسیاری رو در کنار مردمانی گذروندم که در جایی که شاید به نظر بعضی خالی از هر گونه امید باشه، خاطرات خود رو با نوشیدن یه فنجون چای سبز با من شریک می شدن و این همون جذبه ایه که در آخر یه روز منو به افغانستان بازمی گردونه.

۷. تماشای بازی بزکشی

جاهای دیدنی کشور افغانستان

فوتبال؟ بسکتبال؟والیبال؟ نه! بازی ملی افغانستان بزکشیه. اسمش رو نشنیده اید؟ نگران نباشین، من هم نشنیده بودم. بازی بین مردانی در جریانه که بر پشت اسب سوار هستن و موضوع، یه بز مرده س.واسه گرفتن امتیاز، باید بز رو در بین سوارکاری از زمین ورداشته و با پیشی گرفتن از دیگر رقبا، در زمین حریف بندازن. این بازی که هزاران تماشاچی رو به خود جذب می کنه، مثل هیچ یه از بازی های خشن و پر جنب و جوشی نیس که قبل از اون دیده بودم. کمی مثل چوگانی باشکوه و «پرچم رو بگیر» (catch the flag) است؛ بسیار خشن تر و پربرخوردتر.

۸. بازار کابل رو از دست ندین

مغازه ها و بازار کابل درست در قلب این شهر واقع شده. این قسمت واسه من، دوست داشتنی ترین بخش کابله. دو نکته ی بسیار مهم در این بازار هست: اول اون که همیشه می تونید معامله ی خوبی داشته باشین و دوم این که هر چیزی که بخواین در این بازار پیدا می شه؛ بز، گاو، پرنده، مرغ، لباس، ادویه و هر چیزی که اراده کنین. اگه از قصابی که سر پرنده ها رو می برد صرف نظر کنیم، من بازاری زنده تر و شلوغ تر از بازار کابل ندیده ام. هم اینکه فهمیده ام که مردم محلی علاقه ی زیادی به پرندگان دارن. یه قسمت بزرگ از بازار، مختص فروش پرندگانه که به نام «بازار پرنده» شناخته می شه. بامزه ترین پرنده ها و تپل ترین کبوترها رو همین جا می توان دید.

۹. آشنایی با اقوام جور واجور افغان

دیدنیهای افغانستان

اقوام پشتون، تاجیک، ازبک، عرب، هزاره، ترکمن، آیماق، براهویی، پشه ای، نورستانی، گوجار و پامیری، تنوع قومیت های افغانستان رو به وجود آورده؛ مجموعه ای رنگارنگ از فرهنگ ها و اقوام که با صلح در کنار هم زندگی می کنن.ریشه ی بعضی از این قومیت ها در کشورای همسایه مثل ازبکستان، ترکمنستان و تاجیکستانه. به خاص در شمال افغانستان، فرهنگ ها و زبون های متفاوتی به چشم می خورد.

۱۰. زیبایی های طبیعت افغانستان رو با تموم وجود ببینین

هلند کشور پنیره، ایتالیا رو با پیتزا می شناسن و برزیل، کشور جنگل های استواییه. افغانستان اما جاییه واسه قله های نفس گیر، طبیعت بکر و زیبایی های بی پایان طبیعیه. واقعا، بعضی جاها اون قدر بکر هستن که می توان گفت پای هیچ انسانی به اونجا نرسیده؛ دریاچه های مخفی، قله های فتح نشده، دشت های پاک و بی ساکنان و در آخر مطمئنم که افغانستان، روزی تبدیل به «الدورادو»ی عاشقان طبیعت می شه.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

جهانگردی سایت ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *