جاهای دیدنی و گردشگری ایلام

عمومی

اگه قصد سفر به غرب کشور رو دارین پیشنهاد میکنیم حتماً از عروس زاگرس دیدن کنین. در این مقاله تلاش کرده ایم که رو به شما عزیزان معرفی کنیم.

گذشته قرار گرفتن در قدیمی سرزمین ایلامیان به استناد تحقیقات و کاوشهای باستانشناسی انجام شده در اون به خصوص در تپه هایی چون علی کش، چغا سفید، سبز، خزینه و…در دهلران و کزآباد و چشمه ماهی در هلیلان در هزاره های قبل از تاریخ و کاوشهای منظم در استان و در شهر تاریخی سیمره مربوط به اواخر ساسانی و قرون اولیه اسلامی، گذشته تاریخی اون رو از هزاره هشتم ق.م تا قرون اولیه اسلامی به صورت موندگاری دوره ها به اثبات رسیده.

استان ایلام مهد تمدن ۱۰هزارساله ایه که در لایه لایه “تپه علی کش” در شهرستان دهلران میشه اونو باور داشت.

ایلام که در کتیبه های بابلی (مشکلات یا آلامتو) آمده به قولی معنی کوهستان یا(کشور طلوع خورشید) رو میده.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، منطقه ایلام، استان ایلام سرزمینیه که در غرب کشور و در میان ارتفاعات زاگرس قرار گرفته که دارای دو ویژگی دشت در جنوب و کوهستان در شماله. به خاطر این این منطقه به دلیل چهار فصل بودن اون مورد توجه گردشگران و مسافران قرار میگیره.

غارزینه گان، دریاچه دوقلوی مشکی گاو، آبشار اما، قلعه کنجانچم، موزه مردم شناسی قلعه والی شهر ایلام، قلعه شیاخ، چشمه آبگرم، آتشکده سیاهگل، رودخانه پرخروش سیمره، آتشکده موشکان، تنگ بهرام چوبین و … از دیدنیهای این استانه.

ایلام در منطقه ای کوهستانی در حاشیه جنوب غربی رشته جبال زاگرس قرار گرفته.

رشته کوههای مرتفع و موازی کبیر کوه به طول ۱۶۰ کیلومتر از شمال غربی تا جنوب شرقی استان رو در بر گرفته و یه تیکه از مناطق غربی و شمال غربی ایلام رو از قسمت های دیگه جدا از هم می کنه.

اعتبار دیرینه این خاک و بوم در کنار جنگل های انبوه «بلوط و بنه» و از حرکت و خروش رودهای سیمره و کنجانچم به اون زیبایی محسور کننده ای بخشیده و پرتوهای روح افزای آفتاب از فراز کوه های قد کشیده کبیرکوه، مانشت و دینارکوه ایلام رو به “سرزمین نامعلوم ها” تبدیل کرده.

دیاری که عملیات های مهمی چون محرم، والفجر۳، عاشورا و کربلای ۱ در دل اون رخ داده و در هر نقطه از این قدیمی خاک یادگار هشت سال دفاع مقدس هست به مانند مناطق عملیاتی “شرهانی” در دهلران و”قلاویزان” در مهران که در فهرست آثارملی کشوربه ثبت رسیده، “سنگر صدام” ،”نقطه ایثار”،”بانروشان”و”تپه شنی” در شهرستان مهران و هم بیشتر از ۳هزار شهیدی که هم جهت با مقاومت و پایمردی مردمش به انقلاب هدیه کرده.

آری ایلام با داشتن نه شهرستان شامل ایلام، سیروان، ملکشاهی، ایوون، سرابله، مهران، دهلران، آبدانان و دره شهربا داشتن ۷۵۰ اثر ثبت شده تاریخی و فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور قاب دیدگان هر مسافری رو می نوازد و دهن هر گردشگری رو به حیرت زدگی وحیرت وامی داره.

زندگی عشیره ای و سنتی در استان ایلام باعث رشد و رونق صنایع دستی مربوط به اون شده. از دیر باز بافت قالی کردی (قالیچه بزرگ بافت)، چادر مخصوص عشایر، چیغ(چیت) بافی، جاجیم بافی، گلیم ساده، نمد مالی، احرامی بافی، گیوه بافی و عبا بافی در استان رایج بوده.

هم جهت با اهداف و سیاستگذاریا پس از آزمایش قابلیتای پیشرفت صنایع دستی جور واجور بومی استان با اولویت مزیت های هر منطقه جهت جواب گویی به سلایق جور واجور، رشته های دیگری مثل گلیم نقش برجسته، منبت چوب، سفال گری و طراحی روی سفال، قلم زنی روی مس، و… در این استان راه اندازی شده و زمینه آموزش اونا جفت و جور شده.

مهمترین صنایع دستی استان ایلام:

۱- قالی بافی: مواد اولیه به کار رفته در این جور زیر انداز بیشترً از ابریشم بوده که در بیشتر موارد به صورت تموم ابریشم و در پاره ای از مواقع از کرک و ابریشم با پشم در بافت فرش استفاده می شه. امروزه بخش کلی ای از زیر اندازه های سنتی که در استان استفاده می شه رو فرشای گل ابریشم و قالیچه تشکیل میدن.

۲- گلیم نقش برجسته: این بافته از نظر اصالت و تولید مهمترین و شاخص ترین صنعت دستی استان ایلامه که زمینه اون گلیم ساده و نقوش اون گره کامل قالیه که طبیعتاً بعد از بافت نقوش اون برجسته تر از زمینه س و اصالت اون مخصوص استان ایلامه.

۳- نمد مالی: به دلیل بافت عشایری این استان و تامین مواد اولیه (پشم) لازم در داخل منطقه، نمد مالی از رونق خوبی برخورداره. البته به دلیل اثرات جوی، این حرفه فصلی بوده و از اول تابستون تا اول ماه سوم پائیز به مدت پنج ماه در سال انجام میشه و روند تولید شامل در هم تنیدن الیاف طی مراحل حلاجی کردن پشم، لوله کردن و کوبیدن اون هستش که در آخر منتهی به تولید نمد زیر انداز، کلاه نمدی و پالتوی(کپنک) می شه.

۴- احرامی بافی: یکی از دستبافته هاییه که ماسوره پایه کار اون هستش و ماکو با الیاف نخی در این نوع بافته به کار میره و از خامه پشمی رنگرزی شده به عنوان مواد اولیه اون استفاده می شه. بافت این هنر- صنعت در ایلام، ایوون و مهران انجام می شه و با در نظر گرفتن تعیین شهر مرزی مهران به عنوان راهی واسه اعزام و تردد زائران کربلای معلی، بافت این جور دست بافتها واسه سجاده اهمیت بیشتری پیدا کرده.

۵- گیوه بافی: کوهستانی بودن منطقه و نیاز به پای افزار راحت و سبک، انگیزه بافت گیوه رو جفت و جور کرده. این هنر- صنعت که الان هم رواج داره طی سه مرحله زیر ساخته و پرداخته می شه: آماده کردن روش گیوه (آجیده) که این کار بوسیله تخت کش انجام می شه، بافت روش گیوه (گیوه بافی) که معمولاً واسه بافت ازنخ پنبه ای و ابریشمی استفاده می شه و دوختن روش گیوه به تخت گیوه که این کار بوسیله فرد گیوه دوز انجام می شه.

۶- بافت چادر مخصوص عشایر: که در اصطلاح محلی (دوار) به اون می گن معمولاً بوسیله زنان عشایر در استان و با به کار گیری موی بز بافته می شه. از جمله ویژگیای چادر مخصوص عشایر میشه به خواص فیزیولوژی موی بز اشاره کرد که بر خلاف بقیه مواد در گرما منقبض و در سرما منبسط می شه و این به کاربرد ممتاز اون در چادر مخصوص عشایر کمک کرده تا در تابستون منافذ چادر مخصوص عشایر باز شده و هوای داخل چادر مخصوص عشایر خنک شه و در زمستون منافذ اون بسته تا از ورود سرما و باران جلوگیری شه. بافت این جور پوشش حفاظتی در مناطق عشایر نشین کوچ روی استان ایلام انجام می شه.

۷- چیغ(چیت) بافی: چیغ از جمله متعلقات چادر مخصوص عشایره که مثل حصاری دور و بر اون رو در بر میگیره. چیغ با به کار گیری الیاف گیاهی(نی) و هم اینکه موی بز و در پاره ای از مواقع با به کار گیری نخ پشمی رنگی بافته می شه ً نقوش در چیغ به دلیل وجود بافت اون به صورت هندسیه و نگفته نمونه که امروزه فوت وفن بافت چیغ به عنوان پارتیشن در خونه های آپارتمانی کاربرد داره.

۸- جاجیم بافی: جاجیم بافته ای از پشم تابیده رنگیه که بیشتر بافت خشنی داره. در منطقه ایلام عموماً از الیاف پشمی در بافت جاجیم استفاده شده که به عنوان تختخواب پیچ کاربرد داره. در بیشتر خونواده های استان ایلام از این نوع دستبافته ها واسه پیچیدن یه دست تختخواب اضافی واسه میهمانان استفاده می شه. اینم بگیم که در گذشته های نه خیلی دور از رختخوابایی که با جاجیم پیچیده و مرتب شدن در کنار دیوار به عنوان تکیه گاه مناسب واسه میهمانان استفاده می شد.علاوه بر این به دلیل تنوع رنگی، جاجیمای مهمون خونه زیبایی خاصی پیدا می کرده .

۹- سفال گری: سفالگری هنری با پیشنه تاریخیه که هنرمندان با به کار گیری مواد اولیه فراوون و ارزون قیمت گل رس، با روش های دستی و چرخ سفالگری مبادرت به جفت و جور و تولید شکل های جور واجور فرمهای سفالی می کردن این هنر مهم از سال ۱۳۸۰ با پشتیبانی و نظارت مدیریت صنایع دستی در منطقه ایلام رواج پیدا کرده.

۱۰- عبا بافی: عبا از جمله دستبافتهای سنتی ایرانه که از دیر باز در مناطقی چون بوشهر، کوهپایه اصفهان و نائین تولید می شده. در استان ایلام هم در شهرستان مهران عبا بافی در کم کارگاههایی رواج داره. پشم گوسفند و یا شتر مواد اصلی جفت و جور عباه ولی امروزه واسه چله کشی عبا از نخ های پنبه ای کارخانه ای استفاده می شه.

دستگاه عبا از جنس چوبه که به دلیل بافت ساده و نبود ایجاد نقش فقط دو عدد ورد داره که اونا فقط واسه ایجاد دهنه کار و عبور ماکو از تارهای زیر و رو استفاده میشن.

ایلام - عروس زاگرس

ایلام – عروس زاگرس

جاهای دیدنی شهرستان ایوون / ایلام

شهرستان ایوون در شمال غربی استان ایلام قرار داره. این شهرستان از شمال به استان کرمانشاهان از شرق به شهرستان شیروان، از جنوب به به شهرستان ایلام و در غرب به کشور عراق محدود می شه و مرکز اون شهر ایوانه. این شهر با برخورداری از آب و هوای مناسب و قرار گرفتن بر سر راه ایلام کرمانشاه و داشتن اراضی حاصلخیز و نزدیکی با رودخانه های کنگیر، وجود کشاورزی و دامپروری و … مهم و اعتبار خاصیه. این شهرستان دارای ۲ بخش، چهار دهستان و ۸۶ روستاست. روستای خوران با داشتن سرابی گوارا و باغای قشنگتر، یکی از تفرجگاه های اهالیه. بخش زرنه، از نظر گذشته و قدمت تاریخی دارای ارزش فراوانیه.

 1. آتشکده سیاهگل
 2. طاق شیرین و فرهاد
 3. قلعه شمیران
 4. پل شیره پناه
 5. تپه های زرنه و نرگس
 6. غار طلسم
 7. بقعه حاجی حاضر
 8. امامزاده سیدعبدالله

عکس طبیعت ایلام

جاهای دیدنی شهرستان چرداول / ایلام

مرکز شهرستان چرداول، شهری به نام سرابله س که در کنار رود سرابله قرار داره. شهرستان چرداول شامل سه بخش مرکزی، آسمون آباد و هلیلانه. در این شهرستان، رودخانه های کله شاخ(سنگ سفید)، سیمره و زنجیره جریان داره. کشت در بیشتر اراضی، به صورت دیمه.

 1. قلعه سام
 2. آتشکده موشکان
 3. شهر تاریخی گم گم
 4. رودخانه سیمره

جاهای دیدنی شهرستان سیروان / ایلام

مرکز شهرستان سیروان، شهر لوماره. سیروان از دهستان های کارزان، لومار و زنگوان تشکیل شده. همه اراضی این شهرستان به صورت دره ای تقریباً وسیع بین دو رشته کوه(چرمین و لنه) از یه سو و (مانشت و سیوان) از طرف دیگه گسترده شده که از طریق رودخانه شیروان و چشمه سارهای جانبی آبیاری می شه. مرکز این شهرستان، شهر لوماره.

 1. شهر تاریخی سیروان در روستای سراب کلان
 2. بقعه عباس شیروان
 3. بقعه عباس رودبار
 4. مقبره سیدعلی
 5. بقعه باقر در بخش شیروان
 6. رودخانه سیمره

جاهای دیدنی شهرستان مهران / ایلام

مرکز این شهرستان، شهر مهرانه. که در ساحل چپ رودخانه کنجانچم واقع شده و با مرز عراق بیشتر از چند کیلومتر فاصله نداره. مهران قبلاد منصورآباد خونده می شد. در سال ۱۳۰۹ با تصویب فرهنگستان زبون ایران، به (مهران) تغییر نام داد. در بخش مرکزی مهران، مخازن نفت و گاز طبیعی کشف، و چاه هایی در اون حفر گردیده. دشت های مهران به دلیل ترتیب کوه و دشت با همدیگه، مهم جهت الجیشی و تاریخیه. این شهرستان دارای جمعیتی برابر ۴۶۹۸۱ نفر و دارای سه بخش مهران، صالح آباد و ارکواز ملکشاهیه. بخش صالح آباد در دشت تقریباً وسیع هیزدانه واقع شده و در سالهای پرباران، یکی از مناطق حاصل خیز استان حساب می شه.

 1. قلعه کنجانچم
 2. سنگ نوشته تخت خان
 3. تپه های چغا آهوان و چغاگلان
 4. بقعه سیدحسن
 5. امامزاده علی صالح

جاهای دیدنی شهرستان دهلران / ایلام

مرکز این شهرستان، شهر دهلرانه. که در قدیما به اون ده لُران می گفتن. دهلران در دامنه جنوب و جنوب غربی دینارکوه قرار داره. این شهرستان دارای سه بخش زرین آباد، مرکزی و موسیان و ۶ دهستانه. بخش مرکزی از ۱۴ داهات و آبادی تشکیل شده. بیشتر آبادی ها در اثر جنگ تحمیلی خالی از سکته شد و بعد از جنگ دوباره بازسازی و اسکان در اونا صورت گرفته. بخش موسیان در حد فاصل دهلران و استان خوزستان قرار داره و از این بخش رودخانه های دویرج و چیغاب (مورموری) عبور می کنه. در این بخش به دلیل حاصلخیزی زمین های کشاورزی اجناس جور واجور جالیزی به دست میاد. در بخش موسیان چاه های نفت زیادی حفر شده و دارای منابع بزرگ نفتیه. بخش زرین آباد به مرکزیت شهرک پهله، از زمانای قدیم تا الان، محل سکونت بوده و آثار باستانی زیادی در اون دیده میشه. شهرک میمه یکی از نواحی خوش آب و هوا پرجمعیت زرین آباده. براساس سرشماری سال ۱۳۷۵ شهرستان دهلران دارای جمعیتی برابر ۵۳هزار و۲۹۹ نفره.

مراکز دیدنی و زیارتگاهی

 1. تپه های قبل از تاریخ چون علی کش، تپه سبز، تپه موسیان
 2. سنگ نوشته میمه
 3. قلعه شیاق
 4. بقعه ابراهیم
 5. بقعه سیدناصرالدین
 6. بقعه سیدابراهیم قتال
 7. بقعه عباس
 8. چشم قیر
 9. غار خفاش

جاهای دیدنی شهرستان آبدانان / ایلام

مرکز این شهرستان، شهر آبدانانه و از نظر جمعیت و وسعت، دومین شهر استان حساب می شه. آبدانان دارای دو شهرستان و چهار دهستانه. این شهر در دامنه جنوبی کبیرکوه و در دره با صفای رودخانه آبدانان در شمال مقبره امامزاده سیدصلاح الدین محمد قرار داره. این شهرستان از نظر نظامی، کشاورزی و دامداری اهمیت داره. براساس سرشماری سال ۱۳۷۵ دارای جمعیتی مهادل ۴۷هزار و ۶۵۲ نفره.

مراکز دیدنی و زیارتگاهی

 1. هزار در
 2. پشت قلعه
 3. قلعه هزارانی
 4. بقایای شهر جولیان
 5. مقبره سیدصلاح الدین محمد
 6. بقعه شیخ پیرمحمد
 7. بقعه منصور بوالحسن
 8. بقعه عبدالرحیم در مشکی گاو

جاهای دیدنی شهرستان دره شهر / ایلام

مرکز اون دره شهره. این شهر در آبرفتای سیمره و در کنار ویرانهای شهر تاریخی سیمره و در دو طرف راه رودخانه دره شهر، جایی که تپه ماهواره های دامنه شمالی کبیرکوه پایان پیدا میکنه، قرار داره. دره شهر الان از چند روستای بهم پیوسته تشکیل شده. دور و بر این شهر رو مزارع آبی و دیمی یا خاک حاصل خیز فراگرفته س. مزارع کشاورزی در دره شهر از طریق آب رودخانه های سیمره، سیکان، و چشمه سارهای کوچیک دیگه آبیاری می شه و حفر چاه های عمیق و نیمه عمیق کمبود آب رو تأمین می کنه. در مزارع روستاهای دره شهر ضمن کاشت برنج، گندم و جو اجناس صیفی هم بدست میاد. این شهرستان دارای دو بخش مرکزی و بدره س. جمعیت دره شهر طبق سرشماری سال ۱۳۷۵، ۵۳هزار و ۵۰۱ نفره.

مراکز دیدنی و زیارتگاهی:

 1. تلای سرگچله
 2. تپه تیغن
 3. تنگه بهرام چوبین
 4. پل گاومیشان
 5. چهار طاقی
 6. شهر تاریخی سیمره
 7. پل چم نشت
 8. دژ شیخ مکان
 9. بقعه مهدی صالح
 10. بقعه عباس
 11. بقعه بابا سیف الدین
 12. بقعه حاجی نام
 13. بقعه جابر
 14. بقعه پیرمحمد
 15. موزه باستان شناسی دره شهر

جاهای دیدنی شهرستان ملکشاهی / ایلام

براساس مصوبه هیئت دولت در سال ۸۷ بخش ملکشاهی به شهرستان تبدیل شد. در مرکز استان ایلام و در جنوب شهرستان ایلام در فاصله ۷۲۵ کیلومتری از تهران واقع شده. آب و هوای شهرستان ملکشاهی معتدل کوهستانیه. اما مهم بودن این شهرستان بیشتر به دلیل دام و دامپروریه هر چند مردم منطقه به کارای کشاورزی هم اشتغال دارن. شهرستان ملکشاهی دارای آثار تاریخی مثل سنگ نوشته آشوربانی پال در روستای گل گل واسه عصر آشوریان و قلعه جوق در روستای قلعه جوق مربوط به دوره ساسانی و بعضی آثار دیگه س. شهرستان ملکشاهی به دلیل قرار گرفتن در سلسله کوه های کبیرکوه از رشته کوه زاگرس دارای طبیعت بکر و جاذبه های طبیعی زیبایی مثل آبشار اما، آبشار پنجه علی، دریاچه سد ایلام، ارتفاعات و دره های زیبای کوه پشمین، آبشار درگناو گنداب، تالاب سیاب درویش، کوه کلک، غارتایه که و آتشکده کوشک قینفره.

تنگه ارغوان ایلام

 

بازی های بومی و محلی ایلام

مردم ایلام به فراخور نوع زندگی و معیشت از گذشته های دور تا الان از شکل های جور واجور روش های سرگرمی و بازیهای جور واجور در موقع فراغت و مراسمات خوشحال استفاده کرده ان، ولی امروزه به دلیل مشکلات فراوون زندگی از یه سو و عادی شدن سرگرمیای جور واجور دیگه از این نوع بازیها کمتر اجرا می شن. معمولاً مردان و زنائی که سنی از اونا گذشته و قدرت جسمی کمتری دارن در موقع فراغت فقط به توضیح خاطرات گذشته و بعضی شوخیا با همدیگه می پردازن ولی بقیه به انجام بعضی سرگرمیا و بازیا تلاش می کنن. زنان که تنها شبه ها مقداری فرصت دارن بعضی وقتا به انجام بازی (گل و پوچ) و بعضی سرگرمیهای کلامی دیگری می پردازن ولی دختران و خصوصاً نوجوانان به بازیها و سرگرمیای بیشتری می پردازن که کلی اونا از راه مدارس یاد گرفتن. نمونه از بازیای سنتی که الان کما بیش در بعضی از مناطق و روستها رواج داره و در فصولی در سال از جمله بهار که مردم به طبیعت می رن این بازیا رو که روحیه جمعی و همکاری گروهی رو می خواد انجام میدن.

بعضی از این بازیها عبارتنداز:

 1. دال پلان
 2. قلان در سه نوع: چنگ، پنجه گیر و آزاد
 3. لنگران
 4. کلاه و روونه کی
 5. کران
 6. زوران
 7. چوچزان در دو نوع: چز، گوان
 8. کل پر
 9. حبل کیشان
 10. اشتره لوان
 11. قطان
 12. هفت سنگ
 13. جلیه روان
 14. مله جوزه کی
 15. جوزان
 16. گلواز
 17. شش خوان
 18. زور مشتکی یا زرمشتکی
 19. چو جنگ
 20. هشارهشارکی

دیدنی ترین دریاچه های ایران

جاهای دیدنی مشهد

تور ایران