جاهای دیدنی یاسوج

عمومی

جاهای دیدنی یاسوج Yasuj

در ادامه سری مقالات مجله گردشگری آلامتو، می خوایم شما رو با جاهای دیدنی شهر زیبای یاسوج آشنا کنیم.

تنگه دو آب و مهریان یاسوج

تنگه دو آب و مهریان – این منطقه دارای چشمه فراوون با آب و هوای خنکه و یکی از محلای گردشگری بسیار قشنگتر هستش این تنگه در ۵ کیلومتری شهر یاسوج در دره ای با درختان چنار و پوشش گیاهی جنگلی درختانی مثل بلوط ، بنه ، گردو ، زالزالک بسیار قشنگتر و در راه عبور رودخانه که در همه ماه های سال دارای آب فراوانه واقع شده . این منطقه دارای چشمه فراوون با آب و هوای خنکه و یکی از محلای گردشگری بسیار قشنگتر هستش

تپه ملاکانیه یاسوج:

ملاکانیه به عنوان یه تپه تاریخی به هزاره سوم قبل از میلاد و سده هشتم تا دهم هجری قمری تعلق داره. این تپه تاریخی تو یه کیلومتری روستای بادنگان علیای یاسوج واقع شده . این مکان با تپه های شهدا ، تپه دم چنار ، تل مهره ای و تل خسرو بسیار هماننده .

تپه دم چناریاسوج:

تپه دم چنار محل قرار گرفتن این تپه که یکی از تپه های قبل از تاریخه ، در نزدیکی روستای دم چنار یاسوجه . این تپه تاریخی به هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد تعلق داره و از نظر تاریخی با بقیه تپه های منطقه ، مخصوصا تل مهره ای و تل خسرو توانایی برابری داره .

تل مهره ای : تل مهره ای تو یه کیلومتری شرق روستای سقاوه یاسوج قرار گرفته . این تپه یکی از تپهامون قبل تاریخ در استانه که به هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد تعلق داره .

تل خسروی یاسوج:

تل خسروی تل خسروی یا تل خسرو تپه ای در جنوب شهر یاسوجه که به فاصله ای کمتر از چند کیلومتری اون قرار داره . براساس روایتهای محلی ، کیخسرو کاخی بر سر این تل یا تپه بنا نهاده بود که پرفسور گاوبه ، آثار اونو به صورت عمارتی با آجرهای زرد چهارگوش و آجرهای سرخ از نوع آجرهای پل علیایی بهبهان (ارجان قدیم) مشاهده کرده و این مکان رو به قبل از دوره هخامنشیان مربوط دونسته . این تل که به هزاره سوم از میلاد و سده نهم و دهم هجری قمری تعلق داره ، در چهار کیلومتری جنوب شهر یاسوج ، در نزدیکی روستای تل خسرو واقع شده .

تل شهداء یاسوج:

تل شهداء تلیه تاریخی که به هزاره سوم قبل از میلاد مربوطه ، در ۱۱ کیلومتری شمال شرقی شهر یاسوج واقع شده . به خاطر رسیدن به سبک معماری اون زمان و دیگه اختصاصات فرهنگی ، به کاوشهای باستانشناسی نیاز داره که هنوز کسی به این اقدام نکرده .

تل چگاه : این تل در راه باشت به چرام ، در شمال شهرستان کهگیلویه واقع شده . این محل به فاصله ۳۷ کیلومتری باشت ، از درختان بلوط پوشیده س ، اون‏گونه که چشم‏انداز جنگل‏های انبوه اون ، جنگل‏های مناطق شمالی کشور رو یادآوری می‏کنه . این محل به دلیل بی‏توجهی با خطر ویرانی گونه‏های جنگلی و جانوری روبروست . اگه حفاظت و مدیریت مناسب ، این ناحیه رو به یکی از تفرجگاه‏های منطقه تبدیل می کنه که از نظر تاریخی دارای ارزشه .

تل دهوه یاسوج:

این تل در روستای دهوه از توابع گچساران واقع شده . از این تل باستانی ، سفالینه‏های بسیار ظریف و منقوشی به دست اومده که با آثار سفالین تپه‏های تاریخی بهبهان و تل باکون در استان فارس قابل مقایسه س . گذشته تاریخی این مکان ، شایدً به هزاره‏های سوم و چهارم قبل از میلاد مربوطه…..

دهکده توریستی کریک یاسوج:

این دهکده در فاصله ۲۵ کیلومتری شهر یاسوج واقع گردیده . بافت دهکده بسیار قدیمی بوده و خونها به صورت پلکانی و بطوریکه حیاط هر خونه پشت بام خونه دیگه حساب می گرددواقع گردیده

این داهات دارای آب وهوای بسیار مطبوع و خنک بوده و چشمه زیاد در داهات جاریه . شکلای جور واجور درختان نظیرچنار،بید،انگور،گردو،س یب و شالیزهای سرسبز در این داهات واقع شده . طوری که این داهات از دیدنی ترین نقاط گردشگری استان حساب می شه .

سد شاه قاسم – یاسوج

سد شاه قاسم یکی از سدهای خاکی جنوب کشور ایرانه .

این سد خاکی در ۱۵ کیلومتری جنوب یاسوج محل مناسبی واسه قایقرانی و ورزشای آبیه و یکی از مکانای دیدنی و توریستی حساب می شه

غارنول یاسوج:

غار نول در کوه گل واقع در ۲۰ کیلومتری منطقه سی سخت یاسوج واقع گردیده. غار نول با طول ۸۰ متر دارای چند تالار پلکانی و انشعابای جور واجور و از دید بررسیای زمین شناسی مهمه.

ارتفاع دهانه غار ۳ متره که در بعضی نقاط درون غار تا ۲۰ متر تغییر میکنه. سقف و بدنه غار از سنگه های آهکی اسماری و قندیلهای زیبایی پوشیده شده و قطعات آب از این قندیلها و سقف غار, چکه میکنه. در عمق غار چند چشمه هست که آب زلال و خنکی از اونا جاریه. دخالتای انسانی دور و بر چشمه سارها و قناتای دور و بر این غار نشون دهنده به کار گیری غار در دوره های گذشته و اخیره . به نظر میرسه این غار در گذشته به عنوان پناهگاه موقتی مورد استفاده قرار گرفته .

دیدنی ترین دریاچه های ایران

جاهای دیدنی و گردشگری ایلام

تور ایران