در تلاش میکنیم جاهای دیدنی شهرهای جور واجور کشور عزیزمون رو به شما عزیزان معرفی کنیم، اینبار نوبت یزد است ، در این مقاله می خوایم معروف ترین جاهای دیدنی یزد رو به شما عزیزان معرفی کنیم.

یزد یکی از بهترین شهرهای خشتی جهان است که همیشه به عنوان صاحب یکی از نورانی ترین میراثای فرهنگی در دوران جور واجور تاریخی ایران مطرح بوده. در سفر به یزد دیدنیای زیادی هستن که انتظار شما رو میکشن.

آتشکده (آتیش ورهرام)

بنای فعلی آتشکده در سال ۱۳۱۳ خورشیدی با همت و کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان ساخته شده. ساختمون آتشکده با معماری زیبایی برگرفته از هنر معماری هخامنشیان در مرکز حیاطی بزرگ و سرسبز و بر بلندی قرار گرفته و برپیشانی عمارت نقش «فروهر» جلوه گره.

جاهای دیدنی یزد,جاذبه گردشگری یزد

اهمیت آتشکده به قدمت آتیش درون اون هستش که گفته شده از حدود ۱۵۲۰سال پیش تا الان فروزان مونده و حفاظت گردیده.

«آتیش ورهرام» درون مجری برنجی و در اتاقی مخصوص، در میان ساختمون آتشکده و در سطحی بالاتر از سطح زمین به دوراز باد و باران و تابش خورشید نگهداری می شه.

مجموعه امیر چقماق

امیر جلال الدین چقماق شامی در دوره تیموریان، از طرف شاهرخ به حکومت یزد منصوب گردید و با کمک همسرش فاطمه خاتون در این مکان میدون بعضی وقتا و در دور و بر اون آب انبار، خانقاه، مدرسه، کاروانسرا، چاه آب، بازار و از همه مهم تر مسجد امیر چقماق رو ساخت.

مجموعه امیر چقماق

این مسجد دارای گنبدی بزرگ و صفه ای عالی و دو شبستان زمستونی و تابستانیه. محراب مسجد دارای سنگ مرمرین خوشگلیه که دور و بر اون نقش گردیده.

باغ دولت آباد

محمد تقی خان مشهور به خان بزرگ که سر سلسله خانای یزد در زمان زندیه بود اول قناتی با نام دولت آباد بوجود آورد پس از اون، عمارت «باغ دولت آباد» رو در امتداد اون احداث کرد. این ساختمون، محل اقامت این حاکم مقتدر هم بوده.

جاهای دیدنی یزد,جاذبه گردشگری یزد

این بنا یه سری از چندین عمارت شامل: هشتی و بادگیر، بهشت آیین، تالار آیینه، سردر اصلی و سردر جنوبیه. فضای سبز این باغ شامل درختان کاج، سرو، گل سرخ محمدی، درختان میوه به خصوص انگور و اناره. خیره کننده ترین ویژگی این بنا بادگیر ۳۳.۸ متری اون هستش که بلندترین بادگیر جهان حساب می شه.

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

مدرسه ضیائیه معروف به زندان اسکندر از آثار «مولانا ضیاء الدین حسین رضی» است که در سال ۶۳۱ قمری اون رو ساخت و بنای اون در سال ۷۰۵ قمری بوسیله پسرانش به اتمام رسید.

جاهای دیدنی یزد,جاذبه گردشگری یزد

شبستان مدرسه دارای محرابه و در دور و بر مدرسه، رواقایی ساخته شده. گنبد خشتی این بنا با تزئینات گچبری و نقاشی آبرنگ بر بلندای این ساختمون خود نمایی می کنه که نمونه ای از معماری دوره مغول در ایرانه.

آب انبار شش بادگیری

آب انباریه قدیمی با شش بادگیر که در محله تپه یزد قرار گرفته. این بنا دارای دو ورودی در شمال و جنوب و مخزنه و مخزن آب انبار گنبد تخم مرغی شکلی داره.

جاهای دیدنی یزد,جاذبه گردشگری یزد

این آب انبار ۵۵ پله داره که بین پله های ۲۵ و ۲۶ اون از بالا، یه هشتی با سنگ فرش آجری قرار داره و طاق آب انبار بعد از هشتی شروع می شه. طاق ضربی خشتی با نمای آجری و سقف بزرگ مخزن آب از ویژگیای مهم این آب انباره که در سال ۱۳۷۹ هجری قمری به تلاش حاجی حسین میرالله ساخته شده .

خونه لاریا

تاریخ بنای این خونه تاریخی واسه دوره قاجاره و در محله خهادان شهرستان یزد قرار داره. ساختمون خونه لاریا با در نظر گرفتن سبک کلی منزل اعبانی دوره خود ساخته شده، یعنی خونه ایه با دو قسمت اندرونی و خارجی، حیاط در مرکز و قسمتای شمالی به عنوان زمستانه و از قسمت جنوبی به عنوان تابستانه استفاده می شه که شامل تالار و بادگیره.

جاهای دیدنی یزد,جاذبه گردشگری یزد

از ضلع شرقی که شمال اتاق آیینه، مطبخ، سرداب و بقیه فضاهاه به عنوان پاییزه و از ضلع غربی به عنوان بهار خواب استفاده می شه. این خونه حالا موزه اسناد و مدارکه.

نارین قلعه (نارنج قلعه)

این بنا در زبون بیشتر به نارنج قلعه معروفه یکی از مهمترین آثار تاریخی قبل از اسلام استان حساب می شه. این دژ قدیمی که برفراز تپه مشرف بر شهر میبد احداث شده، همه بنای اون از خشت و گل ساخته شده و معماری اون به شکل مطبقه.

جاهای دیدنی یزد,جاذبه گردشگری یزد

تقریبا در ۵ مرحله ساخته شده. قدیمی ترین بخش بنا فضاهایی هستن که در دل زمین کنده شدن و درگویش محلی به اونا «بوکن» می گن و پایین ترین بخش اون رو تشکیل میدن.

مسجد جامِع فهرج

روستای فهرج در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد و در کنار راه اصلی یزد- بافق قرار داره. از آثار تاریخی این داهات به یه قلعه باستانی، آب انبار قدیمی، مجموعه شهدا و مسجد جامِع میشه اشاره کرد.

مسجد جامِع فهرج از بنای قدیمی و کم مثل فرهنگ و تمدن اسلامیه که واسه نیمه اول قرن اول هجریه.

جاهای دیدنی یزد,جاذبه گردشگری یزد

این بنا قدیمی ترین مسجدیه که در ایران و شاید در دنیا بدون هیچ پیرایه ای دست نخورده باقی مونده. وجود شبستانی رو به قبله با هشت ستون، مناره گلی نه خیلی بلند که راه پلکان بام مسجد از داخل این مناره به بام و بعد به بالای مناره می رسه و به کار گیری خشت و گل در ساخت اون از ویژگیای این بنا حساب می شه.

یخچال خشتی میبد

این یخچال با قدمتی که به قبل از دوره قاجار می رسه یکی از تک و توک یخچالای به جای مونده در استان یزد است که از خشت و گل ساخته شده. بخشای کلی این بنای باشکوه عبارتند از: دیواره های سایه انداز حوض یخ بند مخزن یخچال و گنبد.

جاهای دیدنی یزد,جاذبه گردشگری یزد

دیواره های شرقی و غربی و جنوبی اون در زمستون سایه سار سردی در محوطه شمالی یخچال جفت و جور می ساخته که در شبای چله با انداختن آب قنات به حوض پهناور و کم عمق اون محوطه و تکرار این کار در شبای متوالی قطعات بزرگ یخ ساخته می شده و پس از شکسته شدن به مخزن یخ در زیر گنبد یخچال منتقل می گردیده. گنبد خشتی بزرگ یخای انباشته رو نگه می داشته که در تابستون از اون واسه استفاده کاروانیان و مردم استفاده می کردن.

چاپارخانه میبد

گذشته چاپارخانه در ایران به دوره هخامنشیان می رسه. از این مراکز به عنوان ایستگاه های مبادلات نامه ای استفاده می شده.

جاهای دیدنی یزد,جاذبه گردشگری یزد

وظیفه چاپارخانها نگهداری و تیمار تعدادی اسب تیزرو و پیک تازه نفس جهت ارسال و مبادله سریع نامها و امانتای مهم بوده. از این رو چاپارخانها به صورت قلعه ساخته شدن تا دفاع و حفاظت از اون ممکن باشه.

ییلاقای میان کوه

ییلاقای میان کوه در شهرستان تفت قرار دارن. «ده بالا» معروف ترین وخوش آب وهوا ترین ییلاق یزد درین منطقه س. «طزر جون» روستای ییلاقی دیگری در نزدیکی روستای ده بالا هستش.

جاهای دیدنی یزد,جاذبه گردشگری یزد

که مسجد جامِع اون خیلی خیلی مهمه. درهای سرسبز، بنادک سادات، باقی آبادریا، فخر آباد ثانی آباد،… از دیگر ییلاقای مهم این منطقه س.

ییلاق پشت کوه

منطقه «پشت کوه» بین «نیر» و «گاریزات» در جنوب رشته کوه شیرکوه قرار داره و از سه طرف محاصره ودر میان دره ای از سنگلاخ واقع شده. بخش دیگه اون جلگه بنادک دیزه، سخوید، شواز، بیداخوید و… از جمله ییلاقای این منطقه س.

جاهای دیدنی یزد,جاذبه گردشگری یزد

ییلاقای پیش کوه

این منطقه بخش بزرگی از آبادیای رشته جبال یزد رو در برگرفته و میان ندوشن، دهشیر و تفت قرار داره. از جمله ییلاقای اون نصر آباد، مزرعه آخوند، علی آباد، تماشاگر آباد، شریف آباد، صادق آباد و سانیچه.

غار حیرت یزدان

این غار باستانی در نزدیکی عقدا قرار داره واز غارهای مقدس زرتشتیانه.ر اه ورودی غار صعب ودشواره اما در داخل غار محوطه وسیعیه که گنجایش هزاران نفر رو داره. چندین حوض کوچیک وبزرگ و آثاری از ساختمون در اون دیده می شه. در غار خاکستر زیادی دیده میشه ونشان دهنده اون هستش که سالای متمادی آتیش مقدس رو در این غارها مواظبت می کردن.

دیدنی ترین دریاچه های ایران

جاهای دیدنی و گردشگری ایلام

تور ایران