“ریچارد لین ” روانشناس و استاد ۸۱ ساله دانشگاه اولستر بریتانیا در کتابی که در سال ۲۰۰۶ انتشار داد یافته های تحقیقات خود رو در این باره منتشر ساخته .

 

عصر ایران : ” اینکه ایرانیان باهوش ترین مردم جهان ” هستن در سالای گذشته تقریبا تبدیل به ضرب المثلی معروف میان ایرانیان شده ، اما این در حالیه که اگه یافته های تحقیقات انجام شده در این باره از راه محققان انجام شده ، مطالعه شه باطل شدن این گزاره ثابت می شه .

در واقع طبق تخقیقات علمی محققان ما ایرانیا نه فقط گل سر سبد هوش در دنیا نیستیم بلکه جایگاهی متوسط در جهان داریم و میلیاردها نفر در جهان ضریب هوشی بالاتری از ما دارن .

“ریچارد لین ” روانشناس و استاد ۸۱ ساله دانشگاه اولستر بریتانیا در کتابی که در سال ۲۰۰۶ انتشار داد یافته های تحقیقات خود رو در این باره منتشر ساخته .

ایشون که متخصص مطالعه روی تاثیر دو متغیر ” نژاد ” و ” هوش ” روی یکدیگره ، در کتاب خود وضعیت ضریب هوشی مردم جهان رو با در نظر گرفتن نژاد بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که باهوش ترین مردم جهان با ضریب هوشی ۱۰۵ و بالاتر مردم کشورای شرق آسیا ( چین ، کره شمالی و جنوبی و ژاپن ) هستن .

در رده میانی کشورای اروپایی ، روسیه ، آسیای مرکزی و قفقاز و حتی مغولستان قرار می گیرن که متوسط ضریب هوشی اونا ۹۰ تا ۱۰۰ه .

ایرانیان به همراه همه کشورای خاورمیانه و شمال آفریقا ، هند ، پاکستان و کشورای آسیای جنوبی و هم دو قاره آمریکای شمالی و جنوبی در رده میانی یعنی با ضریب هوشی ۸۵ تا ۹۰ قرار می گیرن.

جایگاه چهارم از اون کشورای آفریقاییه که ضریب هوشی اونا ۷۰ تا ۸۰ه و مردم اقیانوسیه ( استرالیا ) و کشور آفریقایی بوتسوانا ، با دارا بودن کمترین اندازه ضریب هوشی یعنی ضریب هوشی ۶۰ تا ۷۰ در آخرین رده قرار می گیرن.

هم اینکه در تحقیقات پروفسور لین مشخص شده که متوسط ضریب هوشی مردم دنیا رو به کاهشه . متوسط ضریب هوشی مردم جهان در سال ۱۹۵۰ بالای ۹۱ بوده ولی تحقیقات پروفسور لین نشون میده که این ضریب در سال ۲۰۵۰ به ۸۶ کاهش پیدا می کنه.

دلایل این می تونه زیاد باشه اما پیشرفت تکنولوژی و وابستگی به ماشین و تکنولوژیای مدرن به جای نگهداشتن و به کار گیری مغز ، می تونه یکی از دلایل کم کاری مغز آدما باشه.

منبع:asriran.com

جمع آوری: آلامتو