آلامتو : مدتا بود که خودرو زانتیا به عنوان یه خودروی خوب و قوی در میان خونواده های ایرونی جا باز کرده بود اما با به اتمام رسیدن قرارداد ۱۰ ساله شرکت سایپا و سیتروئن از یه سال پیش دیگه این خودرو تولید نمیشه ، شرکت سایپا هم پس از قرارداده های جدید خود با سیتروئن قصد تولید دو خودروی جدید به عنوان جانشین زانتیا رو داره.

جایگزینای زانتیا در راه س !

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله ماشین گروه خودروسازی سایپا دو خودرو جدید از خونواده اجناس سیتروئن رو به عنوان خودرو جانشین زانتیا انتخاب کرد. این خودروها به طور اختصاصی واسه بازار ایران طراحی شده ان.

زانتیا یکی از اجناس شرکت سیتروئن فرانسه بود که از حدود ۱۰ سال پیش تولید اون در ایران بوسیله گروه خودروسازی سایپا شروع شد.

دو شرکت سایپا و سیتروئن در سال ۱۳۷۹ قرارداد ۱۰ ساله تولید زانتیا در ایران رو بستن. از پاییز سال گذشته هم با اتمام زمان این قرارداد، تولید این خودرو در سایپا متوقف شد.

نبود تولید زانتیا در فرانسه و مشکلات تامین قطعات یدکی این خودرو، گروه خودروسازی سایپا رو به این نتیجه رساند که خط تولید اون در ایران رو جمع بیاری کنه.

در ۱۰ سال گذشته در کل حدود ۱۰۰ هزار دستگاه زانتیا در ایران تولید شد. موتور این خودرو ۲۰۰۰ سی سی بوده و مجهز به سیستم ترمز ضدقفله. قیمت این خودرو در زمان توقف تولید به حدود ۳۰ میلیون تومن رسیده و تقریبا برابر با دیگه اجناس تولیدی در کلاس مشابه مانند سواری مزداست.

پس از توقف تولید زانتیا، گروه خودروسازی سایپا تولید جانشین مناسبی واسه این خودرو رو در دستور کار قرار داد که طبق اطلاعات به دست اومده این خودرو جانشین انتخاب شده و در مرحله طراحی قرار داره.

خودرو جانشین زانتیا دو محصول جدید از خونواده اجناس سیتروئن هستش. این دو خودرو محصول مشترک سایپا و سیتروئن بوده و به طور اختصاصی واسه گروه خودروسازی سایپا طراحی شده به خاطر همین این خودروها فقط در بازار ایران عرضه شده و وارد اروپا نمیشه.

طراحی این دو محصول جدید تازگیا به پایان رسیده و در آینده در سطح قیمتی اجناس سیتروئن وارد بازار ایران می شه.

مجله ماشین محصول جدید سیتروئن واسه ایران