المپیک لندن

 

در فاصله هیجده روز مونده تا بازی‎های المپیک لندن روز تعداد رقابت‎های انتخابی واسه ورزش ایران به صفر رسید و این در حالیه کاروان ورزش ایران بدون هیچ جهشی نسبت به دوره قبلی بازی های المپیک راهی لندن می شه.

به گزارش خبرنگار مهر، لندن مردادماه امسال میزبان سی‏امین دوره بازی‎های تابستونی المپیکه که طی روزای ۶ تا ۲۱ مردادماه برگزار می‏شه. برگزاری رقابت‎های گزینشی واسه تعیین مسافران لندن از تابستون دو سال پیش شروع شد و تا چند روز دیگه ادامه داره این در حالیه که روزشمار برگزاری مسابقات انتخابی المپیک واسه ورزشکاران ایران به صفر رسیده.

مسابقات تیراندازی قهرمانی جهان (آلمان) اولین میدون واسه پخش سهمیه های المپیکی بود که تابستون ۸۹ در آلمان برگزار شد و اولین سهمیه المپیکی کاروان ورزش ایران هم ازهمین رقابت‏ها به دست اومد. آخرین رقابت‏های گزینشی المپیک که ورزشکاران ایرونی در اون شرکت داشتن، خاص دوومیدانی کاران برگزار شد و آخرین سهمیه المپیکی کاروان ایران از این میدون به دست اومد.

مه لقا جام بزرگ اولین ورزشکاری بود که موفق به کسب سهمیه بازی‎های المپیک تابستونی لندن واسه کاروان ورزش ایران شد. جام بزرگ در رقابت‎های تیراندازی قهرمانی جهان نه فقط واسه اولین بار موفق به حضور در مرحله فینال مسابقات جهانی این رشته شد بلکه تونست با ایستادن در رده پنجم جهان واسه اولین بار ایران رو صاحب سهمیه المپیک در رشته تیراندازی کنه، سهمیه ای واقعی که تا الان در این رشته بدست نیامده بود.

پس از اون الهه احمدی هم در مسابقات جام جهانی که فروردین ماه سال ۹۰ به میزبانی استرالیا برگزار شد، با به دست آوردن مدال نقره  دومین سهمیه رشته تیراندازی و کاروان ورزش ایران واسه المپیک لندن رو بدست آورد تا برخلاف همیشه این بانوان باشن که پیشرو حضور در المپیک شن.

البته نوبت المپیکی شدن ورزشکاران ایرونی خیلی زود به بخش مردان رسید. احسان حدادی اولین ورزشکار مردی بود که کاروان ایران رو صاحب سهمیه بازی‎های لندن کرد. حدادی اردیبهشت ماه سال گذشته در مسابقات بین‎المللی هلند به رکورد A المپیک رسید و واسه دومین بار جواز حضور در المپیک رو از اون خود کرد.   

پس از اون برادران صمیمی در پرتاب دیسک به رکورد ورودی B المپیک رسیدن. البته طبق قوانین اتحادیه بین‎المللی دوومیدانی این دو پرتابگر واسه راهیابی به المپیک باید به رکورد A می‎رسیدن اما این اتفاق نیفتاد. حتی روز گذشته محمد صمیمی در مسابقات بلاروس واسه آخرین بار شانس خود رو جهت المپیکی شدن امتحان کرد اما با وجود اول شدن در این رقابت‎ها، پرتاب ایشون ۲۳ سانتی متر با سهمیه A المپیک فاصله داشت.

کاوه موسوی هم دیگه ورزشکاری بود که خیلی زود صاحب سهمیه المپیک شد. البته در ثبت رکورد شکنی ایشون در رقابت های جایزه بزرگ شهرکرد شبهاتی وارد بود با ثبت این رکورد اون در سایت فدراسیون جهانی دوومیدانی، رکورددار پرتاب چکش ایران واسه اولین بار جواز حضور در المپیک رو بدست آورد.

پس از موسوی، ابراهیم برخورداری با موفقیت در مسابقات جهانی آلمان به عنوان اولین تیرانداز مرد جواز حضور در المپیک رو بدست آورد و این در حالی بود که اون زمان انتقادات زیادی به تیراندازان مرد ایران به خاطر شکست در کسب سهمیه و مدالای آسیایی و جهانی وارد شده بود.

این جوری اولین سهمیهای المپیک ایران در رشته های تیراندازی و دوومیدانی به دست اومد. اما بعد از اینکه کمانداران ایران در مسابقات قهرمانی جهان از کسب سهمیه بازماندند، راه المپیکی شدن ورزشکاران ایران در جهت دیگه رشته ها تغییر کرد طوریکه یوسف کرمی و محمدباقری معتمد در رقابتای بین المللی قزاقستان تکواندو رو صاحب سهمیه کردن.

پس از اون به تناوب ورزشکاران کشورمون در رشته های جور واجور، با حضور در میادین بین المللی شانس خود رو واسه المپیکی شدن آزمودند. دوومیدانی کاران آخرین ورزشکارایی بودن که کاروان ایران روی المپیکی شدن اونا حساب باز کرده بود و از بین اونا محمد مهم آخرین ورزشکاری بود که صاحب سهمیه المپیک شد.

مهم در مسابقات رکوردگیری که تو تهران برگزار شد، به ورودیه المپیک رسید و به عنوان پنجاه و چهارمین ورزشکار اسمش در فهرست المپینای ایران ثبت شد. البته محمد صمیمی آخرین ورزشکار و دوومیدانی کار ایران بود که شانس خود رو واسه المپیکی شدن آزمود اما نایب قهرمون پرتاب دیسک آسیا از حضور در رقابتای بلاروس به نتیجه نرسید.

فهرست ورزشکاران المپیکی ایران و رشتهاشون واسه حضور در سی امین دوره بازیای المپیک تابستونی به توضیح زیراست: 

 

ردیفنام رشتهورزشکار
۱تیراندازیالهه احمدی – تفنگ بادی ۱۰ متر بانوان
۲تیراندازیمه لقا جام بزرگ – تفنگ بادی ۱۰ متر بانوان
۳تیراندازیابراهیم برخوداری – تپانچه بادی ۱۰ متر
۴تکواندومحمد باقری معتمد – وزن ۶۸- کیلوگرم
۵تکواندویوسف کرمی – وزن ۸۰- کیلوگرم
۶تکواندوسوسن حاجی پور – وزن ۶۷- کیلوگرم
۷دوچرخه سواریعلیرضا حقی – تایم تریل
۸دوچرخه سواریمهدی سهرابی – ایستادگی جاده
۹دوچرخه سواریامیر زرگری – ایستادگی جاده
۱۰دوومیدانیکاوه موسوی – پرتاب چکش (B)
۱۱دوومیدانیامین خوب فر – پرتاب وزنه (B)
۱۲دوومیدانیاحسان حدادی – پرتاب دیسک (A)
۱۳دوومیدانیسجاد مرادی – دوی ۸۰۰ متر (B)
۱۴دوومیدانیسجاد هاشمی آهنگری – دوی ۴۰۰ متر (B)
۱۵دوومیدانیلیلا رجبی – پرتاب وزنه (B)
۱۶دوومیدانیابراهیم رحیمیان – پیاده روی ۲۰۰ کیلومتر
۱۷دوومیدانیرضا قاسمی – دوی ۱۰۰ متر
۱۸دوومیدانیروح الله عسگری – دوی ۱۰۰ متر با مانع
۱۹دوومیدانیمحمد مهم – پرش طول
۲۰کشتی فرنگی سعید عبدولی – وزن ۶۶ کیلوگرم
۲۱کشتی فرنگی امید نوروزی – وزن ۶۰ کیلوگرم
۲۲کشتی فرنگی بشیر باباجان زاده – وزن ۱۲۰ کیلوگرم
۲۳کشتی فرنگی حمید سوریان – وزن ۵۵ کیلوگرم
۲۴کشتی فرنگی قاسم رضایی – وزن ۹۶ کیلوگرم
۲۵کشتی فرنگی حبیب الله اخلاقی – وزن ۸۴ کیلوگرم
۲۶ کشتی آزاد حسن رحیمی – وزن ۵۵ کیلوگرم
۲۷ کشتی آزاد رضا یزدانی – وزن ۹۶ کیلوگرم
۲۸ کشتی آزاد مهدی تقوی – وزن ۶۶ کیلوگرم
۲۹ کشتی آزاد صادق گودرزی – وزن ۷۴ کیلوگرم
۳۰ کشتی آزاد مسعود اسماعیل پور – وزن ۶۰ کیلوگرم
۳۱ کشتی آزاد احسان لشگری – وزن ۸۴ کیلوگرم
۳۲ کشتی آزاد کمیل قاسمی – وزن ۱۲۰ کیلوگرم
۳۳ بوکس احسان روزبهانی – وزن ۸۱- کیلوگرم
۳۴ بوکس مهدی طلوتی – وزن ۶۴- کیلوگرم
۳۵ بوکس علی مظاهری – وزن ۹۱- کیلوگرم
۳۶ بوکس امین قاسمی پور – وزن ۶۹- کیلوگرم
۳۷ قایقرانی احمدرضا طالبیان – کایاک یه نفره ۱۰۰۰ متر
۳۸ قایقرانی آرزو حکیمی – کایاک یه نقره ۲۰۰ متر
۳۹ قایقرانی

 محسن شادی – روئینگ ماده تک نفره سنگین وزن

۴۰ قایقرانی سولمازعباسی – روئینگ ماده تک نفره سنگین وزن
۴۱ تیزاندازی باکمان نادرمنوچهری مقدم- ریکرو (جانشین میلاد وزیری )
۴۲ تیراندازی باکمانساره اسدی – ریکرو (جانشین زهرا دهقان )
۴۳ وزنه برداری سعید محمدپور – وزن ۹۴ کیلوگرم
۴۴ وزنه برداری نواب نصیرشلال – وزن ۱۲۰ کیلوگرم
۴۵ وزنه برداری بهداد سلیمی – وزن ۱۰۵+ کیلوگرم
۴۶ وزنه برداری سجاد انوشیروانی – وزن ۱۰۵+ کیلوگرم
۴۷ وزنه برداری سهراب مرادی – وزن ۸۵ کیلوگرم
۴۸ وزنه برداری کیانوش رستمی – وزن ۸۵ کیلوگرم
۴۹ تنیس روی میز نوشاد عالمیان
۵۰ تنیس روی میز ندا شهسواری
۵۱ جودو محمدرضا رودکی – وزن ۱۰۰+ کیلوگرم
۵۲ جودو جواد محجوب – وزن ۱۰۰- کیلوگرم
۵۳ شنا علیرضا بیداریان – ۱۰۰ متر آزاد (وایلد کارت)
۵۴ شمشیربازی مجتبی عابدینی – اسلحه سابر

 

۵۳ + یه سهمیه واسه ورزش ایران
درمیون ورزشکاران ایرونی که تا الان موفق به کسب سهمیه المپیک لندن شده‎ان، محمدرضا رودکی، جودوکار سنگین وزن کشورمون به خاطر صدمه شدید عضله چهارسر زانو تحت عمل جراحی قرار گرفته و شاید هم به خاطر این شرایط نتونه خود رو به المپیک برسونه.

اما با این حال سهمیه این ورزشکار بازم در جدول سهمیه های المپیکی ایران دید شده  و با احتساب سهمیه ایشون کاروان ورزش ایران واسه سفر به لندن ۵۴ سهمیه در اختیار داره. (در صورت اعلام انصراف رودکی از بازی‎های المپیک، نفر بیست و سوم جهان جانشین ایشون در المپیک لندن می‎شه)

یه سهمیه وایلد کارت واسه ایران
در میان ۱۳ رشته ای که ورزشکاران اونا موفق به کسب سهمیه المپیک شده‎ان، شنا تنها رشته‎ایه که به صورت وایلد کارت(سهمیه اعطایی) ورودیه این بازی ها رو ازآن خود کرد. البته شنا در به کار گیری سهمیه وایلد کارت واسه حضور در میادین المپیک سابقه داره چون حامد رضاخوانی، حمید مبرز و بابک فرهودی هم با به کار گیری سهمیه اعطایی در المپیک‎های آتلانتا، سیدنی و آتن شرکت کرده بودن.

سهمیه‎ای که پرید
قایقرانی با چهار سهمیه در بازی‎های المپیک لندن شرکت می‎کنه. البته با مشورت‎هایی که احمد دنیا مالی – رئیس برکنار شده فدراسیون قایقرانی – انجام داده بود، یه سهمیه اعطایی در رشته بادبانی به ایران تعلق گرفت و حتی از احمد احمدی واسه استفاده ازاین سهمیه نام برده شده بود اما تصمیمی که وزارت ورزش واسه برکناری دنیا مالی گرفت منتهی به باطل شدن سهمیه وایلد کارت قایقرانی شد.

بدون تیم به پکن رسیدیم!
کاروان ورزش ایران واسه شرکت در بازی‎های المپیک لندن ۵۴ ورزشکار در سیزده رشته در اختیار داره. البته کاوران ورزش ایران در بازی‎های المپیک پکن هم با همین تعداد ورزشکار شرکت کرد. ایران در پکن بسکتبال رو هم به عنوان تنها رشته تیمی دراختیار داشت اما در لندن رقابت تموم نمایندگان ایران در رشته‎های تکی برگزار می شه. چون پس از حذف فوتبال از مرحله مقدماتی مسابقات انتخابی المپیک، از دست رفتن قهرمانی بسکتبال در آسیا و شکست هندبال در کسب سهمیه، تنها امیدواری واسه به دست آوردن سهمیه المپیک تیمی به تیم ملی والیبال بود که این تیم هم از شرکت در مسابقات سنگین ژاپن به نتیجه نرسید.

noindex