تحقیقات محققان دانشگاه شیکاگو نشون میده درمان دراز مدت با آنتی بیوتیک دلیل کاهش پلاکای ایجاد کننده فراموشی می شه.

به گزارش آلامتو به نقل از  ایرنا، تحقیقات حیوونی نشون میده درمان دراز مدت با آنتی بیوتیک دلیل کاهش پلاک در مغز می شه. پلاک از تجمع پروتئینایی به نام بتا آمیلوئید ایجاد میشه که عامل اصلی فراموشی هستن.

تشکیل پلاک معمولا با بروز التهاب همراه س. از طرفی التهاب سلولای میکروگلیا در شدت نابودی شناختی مغز موثره. میکروگلیا به سلولای مغزی می گن که کارکرد سیستم ایمنی رو در سیستم اعصاب مرکزی رو دوش دارن.

تحقیقات گذشته محققان دانشگاه شیکاگو نشون میده آنتی بیوتیک در موشای آزمایشگاهی دلیل تغییر میکروبیوم روده می شه. باکتریای روده در تنظیم فعالیت سیستم ایمنی موثر هستن و می تونن پیشرفت فراموشی رو کنترل کنن.

این آزمایشا نشون میده مصرف دوز بالای آنتی بیوتیک به مدت پنج تا شش ماه در موشا، اندازه پلاکای بتا آمیلوئید رو دو برابر کم می کنه.

به کار گیری این روش در آدم نیازمند تحقیق و بررسی بیشتره؛ ولی این مطالعه قدم موثری در درمان و پیشگیری از فراموشی حساب می شه.

برخلاف پیشرفت علم در مورد پیشگیری و درمان زوال عقل، آمار مرکز بین المللی فراموشی نشون میده که الان ۴۷ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل گرفتار هستن و این تعداد تا سال ۲۰۵۰ میلادی، به ۱۳۱.۵ میلیون نفر مخصوصا در کشورای در حال پیشرفت می رسه.

براساس گزارش این سازمان، الان در آمریکا حدود ۵.۳ میلیون نفر به فراموشی گرفتار هستن و پیش بینی می شه که این آمار تا سال ۲۰۵۰ میلادی سه برابر شه و به ۱۵.۸ میلیون نفر برسه. یافته های این تحقیقات در نشریه Scientific Reports منتشر شده.

کشف روشی جدید واسه درمان فراموشی

دلیل فراموشی چیه؟

فراموشی ایرنا بازنشر