پیدا کردن روشای درمانی جدید واسه بعضی از بیماریا واقعاً امیدبخشه چراکه الان درمانای دارویی یا به طور کامل موثر نیستن یا با مشکلات همراهند.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ آمارهایی که در مورد افسردگی هست متعجب کننده س. بیشتر از ۳۵۰ میلیون نفر از آدمایی که در سرتاسر جهان زندگی می کنن از افسردگی رنج می برن. فقط در سال ۲۰۱۵، حدود ۱۶.۱ میلیون بزرگسال دست کم یه دوره افسردگی رو تجربه کرده بودن. افسردگی یکی از دلایل شایع ایجاد ناتوانی در سرتاسر دنیاس و تنها بزرگسالان رو تحت تاثیر خود قرار نمی ده. افسردگی در نوجوانان هم در حال زیاد شدنه. بر خلاف وجود طیف بزرگی از داروهای ضد افسردگی، ۱۰ الی ۲۰ درصد آدمایی که از افسردگی رنج می برن به افسردگی مقاوم به درمان گرفتار هستن. درمانای جدید یکی از روشای احتمالی واسه پر کردن اینجور خلایی هستن و می تونن بهبود بهتری واسه مریض جفت و جور کنن. محققان در حال بررسی و جستجو روشای جدیدی واسه درمان افسردگی هستن. در این مقاله می خوایم به همین موضوع بپردازیم.

درمان افسردگی با بازیای ویدئویی:

بازیای ویدئویی ممکنه در میان افراد معروفیت و اعتبار خوبی نداشته باشه اما در مقابله با افسردگی یه وسیله قوی هستش. مطالعه گذشته که از راه دانشگاه واشینگتون انجام شده نشون میده که بازیای طراحی شده به روش خاص که با عنوان EVO شناخته شده می تونه افسردگی رو در بزرگسالان بهتر کنه. EVO مشکلات کنترل شناختی افسردگی مثل مشکل در توجه کردن و به کار گیری حافظه رو هدف قرار میده. محققان فهمیدن که با بهبود کارکرد شناختی، خلق و خو و افسردگی هم خوب میشه. بازیای ویدئویی مثل بقیه روشای درمانی عادی افسردگی به درد بخور بوده. یکی از نویسندگان این مقاله اینجور میگه: بیشتر بزرگسالان پیر که در این مطالعه شرکت کرده بودن به بیشتر داروهایی که واسه افسردگی شون تجویز شده بود مقاومت نشون می دادن. بخاطر این رفتار درمانی که هیچ آسیب جانبی نداره روش بسیار جذابی بود. بقیه تحقیقات انجام شده هم نشون میده که بازیای ویدئویی درمانی می تونه یه درمان موثر واسه افسردگی باشه. با اینکه هنوز واسه تایید اینجور روشی به تحقیقات بیشتری نیازه اما بازیایی مثل SuperBetter امروزه به طور گسترده در دسترس افراد قرار داره و می تونه به درد بخور باشه. این نوع وسیله ها از این جهت که همه افراد می تونن به اون دسترسی داشته باشن بسیار باحال هستن.

مقابله با افسردگی با قارچای جادویی:

سایکدلیکایی مثل psilocybin ترکیباتی هستن که در قارچای جادویی یافت می شن و تازگیا در یکی از تحقیقات بررسی شدن. تحقیقات انجام شده اثرات اینجور موادی روی افسردگی، اضطراب، اعتیاد به الکل و بقیه شرایط طولانی رو بررسی کردن. یافته ها به دست اومده واسه افسردگی، امیدوار کننده س. مطالعه ای که تازگیا در مجله Biological Psychiatry به چاپ رسیده نشون میده که این ترکیبات می تونه خلق و خو رو در افراد سالم بهتر کنه. تحقیقات کوچیک انجام شده از دانشگاه نیویورک و دانشگاه جون هاپکینز نشون داد که این مواد می تونه روی افسردگی در بیماران تاثیر بزاره. با اینکه اینجور مطالعاتی زیاد گسترده نیس اما یافته های اولیه نشون میده که سایکدلیکایی مثل psilocybin ممکنه آرامش سریع و بهبود دراز مدت واسه آدمایی داشته باشه که با افسردگی درگیرن.

مقابله با التهاب واسه درمان افسردگی:

هممون خوب میدونیم که التهاب می تونه به بدن آسیب وارد کنه اما این فقط بخش نگران کننده ماجرا نیس. التهاب احتمال ابتلای آدما به افسردگی رو هم زیاد می کنه. در سال ۲۰۱۳، یه مطالعه کوچیک نشون داد آدمایی که از داروهای ضد التهابی که بیشتر واسه درمان بیماریای خودایمنی استفاده می شه استفاده میکردن، نشونه های کمتری از افسردگی رو تجربه می کنن. مطالعه کوچیک دیگه که در سال ۲۰۱۵ انجام شد نشون می داد افراد دپرس ۳۰ درصد التهاب بیشتری در مغز خود داشتن. اما هنوز مشخص نیس که التهاب دلیل اصلی ایجاد افسردگیه یا تنها یه عامل موثر در این مریضی هستش. هنوز واسه تایید اینجور مواردی به تحقیقات زیاد نیازه.

کتامین و درمان افسردگی:

کتامین عی رغم معروفیت بدی که در میان افراد داره می تونه یه درمان به درد بخور واسه افسردگی باشه. داروهای معمولی که واسه افسردگی استفاده میشن واسه شروع کار خود به ۸ هفته یا حتی بیشتر زمان نیاز دارن. با این وجود،کتامین می تونه نشونه های افسردگی و تفکرات خودکشی رو در عرض دو ساعت کم کنه. یکی از تحقیقات بالینی در حال بررسی اثرات کتامین روی مغز و توانایی اون واسه درمان سریع افسردگی است. الیزابت بالارد،یکی از دانشمندانی که در این بخش کار می کنه اینجور گفته: ما به درمان بهتری واسه آدمایی که تفکرات خودکشی دارن نیاز داریم. دخالتایی مثل کتامین می تونه یه روش جدید واسه درمان افسردگی و اثرات به وجود اومده از طریق اون باشه.

الکتروشوک درمانی واسه افسردگی:

بر خلاف تصویری که از این نوع درمان تو ذهن افراد هست،الکتروشوک درمانی زیاد هم عجیب و غریب نیس. این نوع درمان می تونه بهبود خوبی در بیماران گرفتار به افسردگی بسازه. در طول الکتروشوک درمانی، یه جریان الکتریکی کوچیک به مغز فرستاده می شه و همین امر تشنج کوتاهی رو در فرد بوجود میاره. انجام این روش درمانی تنها چند دقیقه زمان می بره اما مریض در برابر بیهوشی عمومی قرار میگیره تا احساس درد نکنه. بیماران سه بار در هفته واسه دو الی چهار هفته این جلسات درمانی رو دریافت می کنن و بعد از یه هفته بهبود زیادی در نشونه های خود تجربه می کنن. این نوع درمان ممکنه واسه مریضایی که از افسردگی زیاد رنج می برن و به بقیه داروهای افسردگی جواب نداده ان به درد بخور باشه. یادتون باشه که الکتروشوک درمانی هم می تونه مشکلات جانبی منفی مثل پریشونی و گیجی، از دست دادن موقت یا دراز مدت حافظه، مشکلات قلبی و سردرد رو به همراه داشته باشه.