ماه رمضان ماه تموم اعضای خانواده س و کودکان هم از این بحث جدا نیستن و اونا هم می تونن به سهم خودشون از این ماه استفاده کنن.

 

 

تعدادی از خونواده های جوون، کودکانی دارن که قادر به روزه گرفتن نمی باشن. اما این به تنهایی دلیلی واسه جدایی کوچیکترین عضو خونواده از این مهمونی الهی نیس.

دستورالعمل غذایی واسه کودکان

توجه بنیادی رمضان، حتی واسه کودکان، دوری از خوردن و آشامیدن از اذان صبح تا اذان مغربه و یکی از تعداد امتیازات روزه داری سلامتیه. ماه رمضان واسه آنانی که روزه داری رو شروع می کنن، زمان خوبی واسه القای آروم عادات رژیم سلامتیه.

میوه، خرما، کشمش و عسل تعدادی از خوراکیایی هستن که در قرآن اومده ان و بیشتر اونا به سهولت یافت می شن. به نعمات این خوراکیا فکر کنین که کودکان نسبت به پذیرش ایده نعمات خدا پذیراتر هستن و در طول این ماه مبارک عادات خوبی رو یاد می گیرن. خرما بشکلی خاص اثر آرامش بخش در ذات اونا داره، مطلبی که هر مادری بکلی اون رو قبول می کنه.

اگه غذا ساده باشه، تشویق کودکان به آماده کردن غذا واسه افطار ایده خوبیه. در آخر اونا میتونن تا ارزش این کار اجرایی سخت رو بفهمن.

کودکان رو تشویق کنین تا وسایل خود رو جمع کنن تا با هم به مسجد برید. به اونا اجازه بدید تا در بخشش به همدیگه همکاری کنن، این کار باعث می شه تا اونا نسبت به البسه و اسباب بازی هاشون توجه بیشتری داشته باشن.

درخت نعمات بسازین

شما والدین گرامی می تونین از پوسترهای بزرگ واسه ساختن تنه درخت و از پوسترای رنگی کوچکتر واسه برگها استفاده کنین. از فرزندانتان درباره نعماتی که دارن سوال کنین و از اونا بخواین تا نام اونا رو بنویسن یا شکل اونا رو روی برگها بکشن. اونا رو روی درخت بچسبونین و به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این درخت از راه رمضان رشد می کنه.

پس از یه ماه گزارش گیری از نعمات و برکات و اضافه کردن اونا به تنه درختی بی ثمر، اجازه بدید تا بفهمن که از ماه رمضان چه نعماتی رو گرفتن.

یادتون باشه که با تکیه بر عشق و رحمت خدا به اون برکات نائل گردیده اید. هم اینکه با گذر این روزا از ایشون سوال کنین که چیجوری می تونن مهربانی خدا رو با دعا، صدقه و عمل خوب جواب می گن.

کودکان می تونن از وقایع درک خوبی داشته باشن و اونا رو یادداشت کنن. این اقدام می تونه یه حرکت تازه و جدید باشه.

زمان قصه گویی در مسجد

اگه ممکنه، تلاش کنین تا با خونواده هایی که کودکان هم سن و سال بچه شما دارن دور هم جمع شید. این کار رو می تونین در مسجد یا در خونه به شکل دوره ای انجام بدین. به نوبت داستانایی درباره پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت(ع) بگید. هیچ وقتی مثل رمضان زمان مناسبی واسه بیان سیره پیامبر خدا و اهل بیت عصمت و طهارت و تعهد ایشون نسبت به دین کامل ایشون یعنی اسلام نیس.

داستانهایی دیگری که مناسبت داره رو از قرآن روایت کنین. هر مقدار که کودکان از قرآن بیشتر بشنون و بیاموزند، حتی اگه اونقدر کوچیک باشن که ندونن که چیجوری باید بخونن، ریشه اسلام در قلب اونا بیشتر رشد می کنه. بهتره تلاش کنیم که همیشه از کمترین سن ممکن بذر ایمان رو در قلب کودکمون بکاریم.

پیوستن به کارای جمعی

بردن تکراری کودکان به مسجد و پیوستن به همه فعالیتهای اجتماعی عادی در اون، راهی عالی در جهت نفوذ عشق به رمضان در اونا هستش. تشویق اونا به گستردن و جمع کردن جانماز و حتی گستراندن زیر انداز واسه صرف افطار، راه های کوچیکی واسه تقویت این جذابیته و می تونه آموزنده هم باشه. واقعا این فعالیتها ماه مبارک رمضان رو هر چی بیشتر قابل لمس و محسوس می کنه.

گوش دادن به قرآن

مطالعه روزانه قرآن چیزی خوبه، و این در ماه رمضان و بهار قرآن جلوه ای خاص پیدا میکنه. گوش دادن به آیات قرآن باعث می شه کودکان هر چی بهتر و بیشتر میل و تمایل به نزدیک شدن به خدا پیدا کنن. در واقع اونا از راه قرار دادن این پیاما در ضمیر خود به این سمت حرکت می کنن. موقع خواب و بیداری واسه اونا قرآن پخش کنین. این کار باعث می شه که اونا شنیدهای امروز رو فردا به عمل بیارن. به میزانی که از کودکی اونا این کار رو شروع کنیم در سالهای متمادی و زمونه ای دراز مدت تری این کردار با ایشون همراه هستش.

بخشش در رمضان

رمضان زمان خوبی واسه بخششه. از کودکانتون بخواین تا از داشته هاشون به بقیه مخصوصا به یتیمان بدن. این عمل بخشش و نبود دلبستگی به اموال رو به اونا آموزش میده.

ایجاد صندوق صدقات

به کودکان آموزش بدید تا مبلغی رو به عنوان صدقه جمع آوری کرده و اون مبالغ رو در اختیار مساجد بذارن.

دعا کردن

دعا کردن یکی از راه های بیان نیاز خود به پروردگاره. روزانه واسه هر کدوم از فرزندانتان به طور جدا از هم و با صدای بلند دعا کنین. اونا با شنیدن نام  خودشون در دعا، به دعا کردن تشویق می شن.

رمضان ماه رمضان