حیوانات خونگی بیشتر از دوستان نزدیک مردم در خونه ها حساب می شن و خیلیا حاضرن حتی هزینه هایی سنگین رو واسه نجات جون حیوان خونگی مورد علاقه خود پرداخت کنن. بر همین پایه، پیشرفتای پزشکی در بخش سلامت آدم به دنیای حیوانات هم راه پیدا کردن.

به گزارش آلامتو به نقل از عصرایران، الان، دامپزشکان از بعضی ابزارهایی که واسه تشخیص و درمان بیماریا در آدم استفاده می شن، استفاده میکردن. حتی بعضی مواقع پزشکان و دامپزشکان تیمی مشترک رو واسه نجات زندگی یه حیوان تشکیل میدن. در ادامه با بعضی جراحیای خیلی مهم در دنیای حیوانات بیشتر آشنا میشیم.

جراحی قلب باز

پزشکان در دانشگاه کالیفرنیا به درمان مشکل قلبی در “وانیلا بین”، گربه یه ساله از نژاد برمه ای، کمک کردن. تیم پزشکی، جراحی قلب باز نادری رو واسه برطرف کردن مشکل که اجازه می داد خون در قلب گربه جمع شه، انجام دادن. بدون انجام این عمل جراحی وانیلا بین به واسطه مشکل احتقانی قلب جون خود رو از دست می داد. برخلاف اون که این گربه خون زیادی رو از دست داد و نیازمند تزریق خون بود اما موفق شد جراحی رو با موفقیت پشت سر گذاشته و سلامتی خود رو باز یابد.

سگا هم از امتیازات عمل جراحی قلب باز بهره مند شدن. مثلا در نوامبر ۲۰۱۴، کمپینی موفق به جمع آوری ۳۰ هزار دلار واسه آوردن یه تیم جراحی از ژاپن به دانشگاه کرنل و انجام یه عمل جراحی نادر قلب روی یه سگ شد. این عمل جراحی هفت ساعته به خاطر اصلاح دریچه قلب خراب در سگی به نام ازمه انجام شد. این سگ سلامت کامل خود رو پس از جراحی بازیافت.

عمل سزارین

انجام عمل سزارین در سگا و گربه ها و حتی لاک پشتا واسه کمک به حیوان ماده و زایمانی راحت تر رایجه. اما این روش با احتمال خیلی کم در پستانداران و حیوانات بزرگ انجام می شه مگه اینکه شرایطی اضطراری انجام سزارین رو اجباری سازه. وقتی که یه پستاندار به عمل سزارین نیاز داره در تیم جراحی پزشکانی با تجربه انجام سزارین روی آدم به حیوانات باردار کمک می کنن.

وقتی که عمل سزارین روی یه اورانگوتان در دانشگاه مینه سوتا در سال ۲۰۱۵ انجام شد تیم پزشکی شامل متخصص زنان و زایمون، متخصص نوزادان و متخصص بیهوشی دامپزشکی می شد. در سال ۲۰۱۴ هم طی یه عمل سزارین اورژانسی یه بچه گوریل در باغ وحش سن دیگو به دنیا اومد.

جراحی مغز

الان، پزشکان معمولا تومورهای مغزی رو از سر موجودات بزرگ و کوچیک و حتی خیلی کوچیک خارج می کنن. در سال ۲۰۱۴، تیمی از جراحان در استرالیا توموری سرطانی که در سر یه ماهی قرمز رشد کرده بود رو خارج کردن. (ماهی قرمز می تونه بیشتر از ۴۰ سال عمر کنه و انجام جراحی می تونست زندگی دوباره به این حیوان ببخشد.)

بیشتر بخونین :

جراحی مغز روی حیوانات خونگی و در باغ وحشا هم واسه اصلاح شرایطی مانند ناهنجاریای کیاری (بافت مغز به ستون فقرات گسترش پیدا میکنه) و هیدروسفالی (وجود مایع در مغز) که در آدم هم اتفاق می افته انجام می شن. در سال ۲۰۱۳، شیری ۱۵۰ کیلوگرمی به نام رامسس واسه درمان ناهنجاری کیاری در دانشگاه تنسی جراحی شد. از جمله نشونه های این مریضی در آدم میشه به گیجی و سر درد اشاره کرد.

جراحی ترمیمی

بینی از دست رفته یا فک شکسته خیلی راحت می تونن بوسیله پزشکان حیوانات که در مورد زیبایی مهارت اونا حریف جراحان پلاستیک انسانیه، بازسازی شن. مثلا، سگی که نصف صورت خود رو از دست میده از شانس ادامه زندگی عادی بهره مند می شه. کابانگ، سگی در فیلیپین که واسه نجات جون دو دختر از تصادف با موتورسیکلت شدیدا آسیب دیده بود تحت عمل جراحی قرار گرفته و از پیوند پوست واسه بازسازی صورت ایشون استفاده شد. این حیوان بازم می تونه غذا بخوره و بو بکشه.

همونجوریکه از چاپ سه بعدی واسه ایجاد ساختارهای مصنوعی استفاده می شه، از این فناوری واسه ساخت اندامای مصنوعی واسه حیوانات هم کمک گرفته می شه. در کلرادو، لاک پشتی که به واسطه عفونت، لاک خود رو از دست داده بود به کمک چاپ سه بعدی لاک قرمز رنگ جدیدی رو گرفت که بوسیله دانشجویان دانشگاه فنی کلرادو طراحی و چاپ شده بود.

هم اینکه تازگیا یه لاک پشت دریایی که به واسطه برخورد با پروانه موتور قایق در سواحل ترکیه با آسیبایی جدی در ناحیه صورت مواجه شده بود به کمک چاپ سه بعدی و پیوند بخشایی مشابه با اون چه از دست داده بود، حیاتی دوباره یافت. شرکت بی تک اینوویشن طراحی و چاپ این بخشا رو رو دوش داشت.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

عصر ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *