جراح مغز و اعصاب بیمارستان حضرت رسول (ص) جزئیات یکی از نادرترینای عملای جراحی واسه خروج میلگرد یه متری از سر یه کارگر رو توضیح داد.

دکتر علیرضا طبیب خوئیی گفت: مریض از راه اورژانس تهران به بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) به همراه اسکورت گروه آتیش نشانی آورده شد.

ایشون با بیان اینکه در اول ورود مریض، بی قرار بود و هوشیاری کامل نداشت، اضافه کرد: اما از نظر پزشکی با در نظر گرفتن اینکه هنوز با افت هوشیاری شدیدی مواجه نبودیم به این معنی بود که ما شاید زمان واسه انجام روند تشخیصی و درمانی مناسب داریم.

این دکتر با بیان اینکه میلگرد به طول حدود یه متر از پیشونی مریض در سمت راست وارد و از استخون پشت سری در سمت چپ خارج شده بود گفت: دو صفحه فرضی در جمجمه هست که مغز رو به دو نیمه راست و چپ و یا دو نیمه جلو و عقب تقسیم می کنن؛ جسم خارجی که هر دو این صفحات رو قطع کنه مشابه این مریض شانس ایشون رو واسه زنده موندن کم می کنه، خصوصآ که این جسم کاملآ آلوده هم بوده و دقیقآ از نواحی مرکزی مغز عبور کرده باشه که با مناطق حیاتی نزدیکی داره؛ تنها نکته مثبت فیکس شدن میلگرد داخل جمجمه از دو محل ورود و خروج بود که وگرنه هر حرکت کوچیکی در اون بین جابه جایی مریض، آسیب وارده رو شدید و شدیدتر می کرد؛ با این حال جهت جلوگیری از هر گونه جابجایی، مریض با داروهای خواب آور آروم شد.

طبیب خوئیی گفت: قبل از شروع جراحی، انجام سی تی اسکن می تونست اطلاعات بیشتری رو در اختیار پزشکان بذاره اما سر مریض با میلگرد یه متری وارد دستگاه نمی شد، از روی زور و اینکه دیگه چاره ای نیس به کمک پرسنل آتیش نشانی با دستگاه هوا برش بدون هیچ لرزش یا حرکتی در میلگرد طول اون کوتاه شد. پس از انجام سی تی اسکن و بررسی راه عبور میلگرد و عروق مجاور اون و با بررسی ناهمواریای دو سمت میلگرد تصمیم به خارج کردن جسم از پشت سر گرفته شد تا آسیب بیشتری به مغز وارد نشه. مریض به اتاق عمل منتقل شد و بعد از بیهوشی سر ایشون در وضعیت خوابیده به پهلو فیکس شد. داروهای ضد عفونی کننده جهت کاهش حجم آلودگی یه تیکه از میلگرد که خارج از جمجمه و در دسترس ما بود استفاده شد و بعد از انجام اقدامات اولیه محل ورود و خروج میلگرد برش داده شد.

ایشون اضافه کرد: استخوانای دور و بر با دریل ظریف تراشیده شدن تا جسم آزاد شه، پردهای دور و بر مغز دور تا دور میلگرد باز شدن و خونریزی موضعی مغز کنترل شد و بعد با کمک دستیاران بدون ایجاد تغییری در راه عبور، میلگرد به آرومی از پشت سر مریض خارج شد. هر گونه جابجایی بعد از آزاد شدن میلگرد می تونست باعث شدید شدن آسیب مغزی شه. بعد از خارج شدن کامل میلگرد، خونریزی راه خروج کنترل شد و پردهای مغز و پوست بازسازی شدن.

این دکتر با بیان اینکه این جراحی از اول تا انتها حدود سه ساعت به طول رسید، گفت: حالا خوبیش اینه در طول جراحی مشکل خاصی که روند پیش بینی شده ما رو دچار مشکل کنه اتفاق نیفتاد و در زمان خارج کردن میلگرد آسیبی به عروق مجاور که دلیل خونریزی داخل مغز شه روی نداد و خونریزی سطحی مغز کنترل شد.

طبیب خوئیی با بیان اینکه الان مریض به طور کامل هوشیاره و صحبت و حرکات اندامها به طور کامل طبیعیه، اضافه کرد: عفونت مغزی (مننژیت) ثانویه به جسم آلوده که قابل پیش بینی بود با آنتی بیوتیک درمان شده و طی روزای آینده دوره درمانی اون تموم میشه و مریض قابل ترخیص هستش.

ایشون گفت: مریض قبل از جراحی حواس جمع نبود و به دلیل بی قراری و جهت دوری از شدید شدن آسیب در اورژانس بهش داروهای خواب آور تجویز شده بود.

این دکتر در مورد زیادی این حوادث گفت: اینجور حوادثی هرچند گزارش شدن اما نادر بوده و معمولا هر کدوم ویژگی منحصر به فرد خود رو دارن. در مرکز ما نمونه های دیگری مثل ورود اسلحه سرد، تیغ سنگ بری، گلوله و … در سالهای گذشته وجود داشته که تحت درمان قرار گرفتن و درمان بعضی وقتا موفق یا ناموفق بوده اما جدا از سرنوشتی که واسه این افراد روی میده، مسئله مهم پیشگیری از تکرار اینجور حوادثیه که در بسیاری موارد در محیط کار روی داده و با رعایت اصول ایمنی از جمله به کار گیری کلاه ایمنی لازمه.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *