فرماندار خاص شهرستان ری و معاون استاندار تهران با اعلام جزئیات طرح “جدایی ری از تهران” گفت: عنوان جدایی ری از تهران غلطه، چون که تهران به ری چسبیده و باید گفت “جدایی تهران از ری”؛ ضمن اینکه تهران از شهر ری ارتزاق می کنه و منافعی داره که شهرداری حاضر نیس این شهر رو رها کنه.

 امیرحسین باقرنژاد در نشست خبری خود با بیان اینکه جدایی ری از تهران عبارت غلطیه، اعلام کرد: هر نوع اظهارنظر درباره استقلال ری، حرکت کردن روی پوست خربزه و راه رفتن روی مرز خیانت و خدمته و در مدت کوتاهی چهره خادمان و خائنان به مردم نمایان می شه.

ایشون اضافه کرد: طرح استقلال ری که به عنوان هدیه خاص رییس جمهور به اهالی شهر ریه به باور ما جدایی تهران از ریه، چون که به دنبال استقلال ری هستیم و تهران باید از ری جدا شه.

باقرنژاد با بیان اینکه تهران به بخشی از شهر ری چسبیده، اعلام کرد: هدف اصلی جدا کردن تهران از بخش مرکزی شهر ریه و این طرح براساس قانون مصوب سال ۱۳۴۳ انجام می شه، بنابر این می توان گفت یه قانون مصوب بر زمین مونده در حال اجراست، به چه دلیل گفته می شه این قانون رو اجرا می کنین درحالی که باید دلیل اجرا نشدن اون و یا دیر اجرا شدن اون مورد سوال باشه؟

ورود شهرداری تهران به شهر ری غیرقانونیه

باقرنژاد با بیان اینکه ورود شهرداری تهران به شهر ری غیرقانونیه، تاکید کرد: ده ها ساله که شهرداری تهران بدون از این موضوع که کی شهرداره به صورت غیرقانونی به شهر ری ورود پیدا کرده، بنابر این تهران باید از شهر ری جدا شه، در حالی که شهرداری تهران فقط واسه شهر تهرانه، اما بالاتر از محدوده تعریف شده شهر ری عمل کرده و در شمیرانات و شهر ری به صورت فرامنطقه ای ورود یافته که این نوع مدیریت خلاف قانونه.

فرماندار شهرری گفت: با اجرای طرح استقلال ری از یه سو قانون بر زمین مونده اجرا و از طرف دیگه از یه تخلف رو قانونی جلوگیری می شه، بنابر این این یه مصوبه قانونیه و احتیاجی به آیین نامه نداره.

ایشون با بیان اینکه بازه وقتی اعلام شده واسه استقلال ری از طرف استاندار تهران حدود سه ماهه، بیان کرد: تا ۲۸ مهر ماه باید عملیات اجرایی این طرح شروع می شه.

همه ادارات شهر ری به صورت جداگونه اداره می شن

باقرنژاد با اشاره به اینکه همه ادارات شهر ری به صورت جداگونه اداره می شن، گفت: فقط بخش مرکزی شهر ری با تهران رابطه داره در حالی که سه شهرداری زیرمجموعه این شهر از جمله باقرشهر، کهریزک و حسن آباد به صورت جداگونه فعالیت دارن و هیچ ارتباطی با تهران ندارن.

: اگه همه سهم و خدمات شهرستان ری به انقلاب رو از سال ۴۳ تا ۵۷ کنار بذاریم، این شهر طی ۳۲ سال گذشته بعد از انقلاب، نیروهای انسانی متخصص رو واسه نه هاده ها تامین کرده و سهم بسیار خوبی در تامین نیروی انسانی همه نه هاده ها داره.

فرماندار شهر ری تاکید کرد: شهر تهران باید در داخل شهرستان تهران فعال باشه نه در شهرستان های دیگه، این در حالیه که شهرداری تهران الان تو یه شهرستان دیگری فعالیت داره که قانونی نیس.

باقرنژاد هم اینکه در جواب به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر نگرانی مردم به جهت جدایی تهران از شهر ری و اندازه درآمدهای این شهر گفت: از روز اول بعضی از افراد تو تهران و شهر ری دنبال بهونه می گشتن که بهونه تاثیرگذاری باشه، اما عنوان کردم در آینده از این صحبت ها نه بر علیه این افراد بلکه به نفع خودمون استفاده می کنیم.

ایشون با تاکید بر اینکه همه آمارها رو احصاء و به صورت نوشته شده جمع بیاری کرده ایم، گفت: درآمد شهر ری بین ۳۰ تا ۵۰ میلیارد تومن و متوسط هزینه سالیانه این شهر ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومن عنوان شده که این آمارها رو هنوز نپذیرفته ایم و اگر ری از تهران جدا شه این شهر بالافاصله صاحب ۳۵ میلیارد تومن اعتباری می شی که دپو شده.

در مورد اعداد و ارقام تا الان سکوت کرده ایم چون نمی خواهیم با کسی بجنگیم

فرماندار شهرری ادامه داد: در مورد اعداد و ارقام تا الان سکوت کرده ایم چون نمی خواهیم با کسی بجنگیم و معتقدیم با در نظر گرفتن اینکه قراره یه کار قانونی صورت بگیره باید اون رو اجرا کنیم و حق چانه زنی در این باره نداریم.

باقرنژاد گفت: یکی از آمار و ارقامی که یه ماه پیش یکی از مسوولان شهرداری در شبکه تهران در جواب به ابهامات درآمدهای شهر ری، عنوان کرده بود که در سال ۸۸ درآمد شهر ری ۵۳ میلیارد تومن و هزینه سالیانه اون ۱۵۰ میلیارد تومن، سال ۸۹ درآمد شهرری ۹۷ میلیارد تومن و هزینه اون ۱۷۵ میلیارد تومن و در سال ۹۰ هم این شهر ۱۲۳ میلیارد تومن درآمد و ۲۰۵ میلیارد تومن هزینه داشته که اینا با ارقامی که قبل از این عنوان شده، فاصله زیادی داره.

: اگه مسوولان شهرداری بیشتر تلاش کنن و فرصت بیشتری صرف واقعی کردن اعداد درآمدها و هزینه های شهرری شه، شک نداشته باشین اعداد درآمدها به هزینه ها نزدیک می شه، اما با در نظر گرفتن اینکه الان با اعلام وزارت کشور چراغ های انتخابات روشن شده، فضای کشور انتخابی شده و همه احزاب و گروه ها به دنبال برنامه های انتخابات هستن.

فرماندار شهر ری گفت: درآمدهایی در شهر ری هست که نه به جیب شهر ری می رود و نه به جیب شهرداری، در حالی که با استقلال ری و داشتن مدیریت خدمات شهری جداگونه در این شهر، درآمد هایی که از شهرستان ری خارج می شه به این شهر برمیگرده.

درآمدهای شهر ری یه جریان انحرافیه که در شهرداری تهران در حال کلید خوردنه

باقرنژاد با بیان اینکه بحث درآمدهای شهرری یه جریان انحرافیه که در شهرداری تهران در حال کلید خوردنه و مسوولان شهرداری اگه دلایلی دارن که استقلال شهرری به ضرر این شهره، اون رو با دلایل عنوان کنن.

ایشون گفت: اگه آمار و ارقامی که شهرداری از درآمدها و هزینه های شهرری اعلام می کنه درست باشه و در قبال ۳۰ میلیارد تومن درآمد، ۳۰۰ میلیارد تومن هزینه می کنه، چه دلیلی هست که این همه هزینه رو تقبل کنه؟

تهران از شهر ری ارتزاق می کنه

باقرنژاد تاکید کرد: درآمدهای شهرری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومنه، بنابر این باید اون چیزی که به نفع مردمه، اتفاق بیفته و این طرح شک نداشته باشین به نفع مردم شهرریه.

ایشون گفت: هرکی که در بخش های مربوط به استقلال شهرری به عنوان موافق و مخالف صحبت و اظهارنظر می کنه بدونه که روی پوست خربزه راه می رود و این خط مرز خیانت و خدمته و طولی نمی کشد که چهره خادمان و خائنان به مردم شهر ری نمایان می شه.

ایشون هم اینکه با انتقاد از سخنان خسرو دانشجو درباره شهرری، گفت: آقای دانشجو از خونواده بافرهنگ ایه و توقع نداریم به خاطر مسایل و منافع حزبی و انتخاباتی خلاف منافع چند صد هزار شهروند شهر ری صحبت کنه.

فرماندار شهر ری در جواب به سوال ایسنا، درباره کارگروه سه جانبه که مقرر شده بود طرح استقلال ری رو بررسی کنه، گفت: ما به این کمیته قائل نبودیم و در حضور اعضا هم اعلام کردیم، اگه قراره دوباره این طرح بررسی شه، باید طرح جداگونه ای به مجلس ارائه شه، چون که استقلال ری یه قانونه که قبل از این در مجلس تصویب شده، اما به مرحله اجرا نرسیده، بنابر این مجلس نمی تونه از اجرای قانون مصوب خود با کمیته ها و تیم های دیگه جلوگیری کنه.

تا ۱۵ روز دیگه شهردار شهرری انتخاب می شه

باقرنژاد در جواب به ایسنا درباره زمان انتخاب شهردار ری، گفت: طرح استقلال ری از وقتی که رییس جمهور اون رو اعلام کرده، کلید خورده و یه وقتی رو که استاندار تهران واسه اجرایی شدن طرح از جمله انتخاب شهردار در نظر گرفتن سه ماهه که نصف این زمان گذشته و با در نظر گرفتن اینکه در حال بررسی چندین گزینه واسه شهرداری هستن به نظر می رسد ۸ تا ۱۵ روز دیگه شهردار شهر ری انتخاب شه.

ایشون در جواب به سوالی مبنی بر اینکه بعضی از منتقدان عنوان می کنن، جدایی شهر ری از تهران مخالف با مدیریت کامل شهریه و با در نظر گرفتن اینکه زمزمه جدایی شمیران از تهران هم مطرح شده، این نگرانی در مورد تجزیه تهران هست یا خیر؟ جواب داد: من همچین چیزی رو قبول ندارم.

فرماندار شهر ری ادامه داد: در گذشته استان های قزوین و قم هم جزئی از استان تهران بودن و وقتی که در مجلس چهارم لایحه ایجاد استان قزوین در مجلس مطرح شد، در صحن علنی رای نیاورد و در قزوین در اون زمان تظاهرات، تجمع و کشتار شد. هم اینکه در گذشته تهران چندین فرمانداری بیشتر نداشت، در حالی که امروز تعداد فرمانداری های تهران هم زیاد شده، بنابر این این بحث یه سیاست و مدیریت تخصصی در دنیا و یه تقسیم کار اجتماعیه.

جدایی شمیران از تهران اگه اتفاق بیفته، اتفاق مبارکیه

باقرنژاد ادامه داد: با کوچیک تر شدن واحدهای سیاسی، مدیریت ها تخصصی تر می شه و به نظر می رسد با اینکه جدایی شمیران از تهران رو نشنیده ام، اما اگه هم اتفاق بیفته اتفاق مبارکیه و نباید نگران بود، چون که می توان گفت تهران در آینده یه شهر دیجیتال می شه.

به گزارش ایسنا، ایشون در بخش دیگری از سخنان خود درباره برگزاری اجلاس بزرگان غیرمتعهدها تو تهران، گفت: این اتفاق یه راه و روش تاریخی و بسیار مهم بود که اگه بخوایم همه اقدامات ۳۰ساله نظام رو تو یه کفه ترازو و اجلاس رو در کفه دیگه اون بذاریم، اگه سنگینی نکنه، سبک تر هم نیس.

فرماندار شهر ری گفت: تشکیل اینجور اجلاسی تو تهران یه شکست واسه آمریکا، نظام سلطه و مخصوصا صهیونیست ها بود و علی رغم اینکه سردمداران کشورای آمریکایی و اروپایی تلاش کردن تا از اهمیت اون کم کرده و از حضور بزرگان و مسوولین در رده بالا در این اجلاس جلوگیری کنن، اما حرکت های اونا به نتیجه نرسید.

باقرنژاد درباره برنامه های دولت در شهر ری و هم اینکه مصوباتی که در چهار دوره سفر ریاست جمهوری و هیات دولت به این شهرستان انجام شده هم گفت: تا آخر اسفندماه پروژه ۹گانه مسکن شهرری رو تحویل میدیم.

ایشون گفت: براساس آخرین برآورده های انجام شده در مورد مصوبات هیات دولت در سه سفر استانی، مصوبات سفر اول با ۹۵ درصد پیشرفت به اتمام رسیده، مصوبات سفر دوم ۸۵ درصد پیشرفت داشته و مصوبات سفر سوم هم با ۳۳ درصد پیشرفت داره انجام میشه و در سفر چهارم هم پیگیری این مصوبات در دستور کار دولت قرار گرفت.

فرماندار شهر ری بیان کرد: یکی از اقدامات خوبی که در این دولت انجام شد، ساماندهی آب های جنوب تهران بود که بخشی از اون هم مربوط به شهرستان ریه و اقدامات خوبی در این بخش صورت گرفته.

ایجاد زندگی وحش طبیعی در شهر ری

ایشون با اشاره به بعضی از پروژه های مهم و در دست اجرای شهرستان ری، گفت: پروژه زندگی وحش طبیعی یکی از برنامه هاییه که واسه شهرستان ری در نظر گرفته شده و مذاکرات مربوط به اجرای اون با بخش خصوصی انجام شده تا بتونیم از راه این پروژه وضعیت اقتصادی این شهر رو بالا ببریم، چون که شهرری یه شهر مذهبیه و هرساله ۱۲ میلیون زائر وارد این شهر می شن، بنابر این باید از این ظرفیت در پیشرفت مراکز گردشگری استفاده کرد.

باقرنژاد هم اینکه خاطر نشون کرد: الان میانگین اقامت زائران در شهر ری ۲.۵ ساعته که مقرر شده با برنامه های پیشرفت گردشگری و ایجاد مراکز تفریحی اون رو به چهار ساعت افزایش بدیم.

فرماندار شهرری هم اینکه درباره کمک های نقدی و غیرنقدی این شهرستان به زلزله زدگان آذربایجان شرقی هم گفت: مرحله اول این کمک ها به این شهرستان فرستاده شده و مرحله دوم اون با در نظر گرفتن وضعیت جوی و سرمای هوا در دستور کار قرار داره و مقرر شده این کمک ها به شکل نیازای فصلی مردم مناطق از جمله بخاری، پتو و بقیه وسایل گرمایشی به این شهر ارسال شه.

ری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *