dollar

بعد از انجام توافق هسته ای ایران با گروه ۱+۵ در ژنو، قراره بخشی از داراییای بلوکه شده ایران آزاد شه؛ دارایی های بلوکه شده ای که می گن رقم اونا به بیشتر از ۴۵ میلیارد دلاره.

به گزارش خبرنگار مهر، در آخر پس از مذاکرات فشرده، بامداد امروز، ایران و گروه ۱+۵ بر سر مسائل هسته ای ایران به توافق رسیدن. حال به گفته محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران قراره که داراییای بلوکه شده ایران در بقیه کشورای دنیا، آزاد شه؛ موضوعی که از طرف وزیر امور خارجه امریکا هم مطرح شده.

این وسط، ارقام متفاوتی واسه داراییای بلوکه شده ایران در بانکهای خارج، مطرح می شه. بعضی سخن از ۴۵ میلیارد دلار به میان میارن و یه سری های دیگه می گن که ایران ۶۰ میلیارد دلار پول بدون دسترسی در بانک های خارجی داره. البته این وسط، رقم ۵۰ میلیارد دلاری هم واسه داراییای بلوکه شده ایران مطرح می شه.

کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهشای مجلس شورای اسلامی رقم داراییای بلوکه شده رو ۶۰ میلیارد دلار عنوان و اعلام کرده که تحریمای بین المللی، دسترسی به این منابع رو محدود کرده. به گفته ایشون، الان بیشتر از ۶۰  میلیارد دلار سرمایه ایران در بانک های خارجی بلوکه شده و دسترسی به اونا وجود نداره.

این رقم در حالی عنوان می شه که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی اندازه داراییای بلوکه شده ایران فقط در چین رو ۲۲ میلیارد دلار عنوان می کنه، موضوعی که مجیدرضا حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین میگه که چین قراره که به ازای هر یک دلار اون، سه دلار تسهیلات فاینانسی به ایران بده.

تا چند روز قبل از انجام توافق میان ایران و ۱+۵، یه مقام ارشد امریکا اعلام کرد که واسه بازپس گرفتن ۱۲ میلیارد دلار دارایی بلوکه شده ایران با کنگره مشورت می کنه. ایشون به روزنامه نیویورک تایمز گفته که طرحی واسه آزادسازی بخشی از دارایی های بسته شده ایران در امریکا ارائه شده.

به گفته این مقام امریکایی، در صورت اجرایی شدن این طرح، امریکا دارایی های بسته شده ایران در بیرون مرز کشور رو به صورت قسطی به ایران پس می دهد تا انگار از نتیجه های سیاسی و دیپلماتیک لغو تحریم های بین المللی جلوگیری کنه. البته کنگره امریکا تاکید کرده اینجور طرحی رو تا زمان توقف کامل غنی سازی برنامه هسته یی ایران، رد می کنه.

این وسط، پایگاه خبری دبکا وابسته به رژیم صهیونیستی هم گزارش داده که اگه دولت امریکا تصمیم بگیره ۱۲ میلیارد دلار دارایی ایران در امریکا رو از حالت بسته شده خارج کنه، اروپا هم ۳۵ میلیارد دلار دیگه رو که گفته می شه حاصل اعمال تحریم های بانکی جمهوری اسلامیه، آزاد می کنه و اینطوری ایران به حدود ۵۰ میلیارد دلار دسترسی پیدا می کنه.

۱۲ میلیارد دارایی بلوکه شده ایران در امریکا شامل اموال دیپلماتیک، وجوه نقدی، اموال نظامی و اموال محمدرضا پهلوی شاه فراری ایران و خونواده اش می شه و به دنبال حادثه ۱۳ آبان ۱۳۵۸ از طرف آمریکا بسته و ضبط شد.

به همین خاطر هم پایگاه خبری دبکا گزارش داده که حتی قبل از برگزاری کنفرانس ژنو بین ایران و کشورای عضو گروه ۱+۵، کاخ سفید در حال طراحی برنامه یی واسه لغو تحریم ها از راه آزاد کردن دارایی های بسته شده ایران بود و به خاطر همین هیات امریکایی در مذاکرات ژنو واسه اولین بار شامل آدام زوبین، مدیر دفتر کنترل درآمدهای خارجی وزارت خزانه داری امریکا بوده.

در عین حال، جون کری، وزیر امور خارجه امریکا هم از آزادسازی بخشی از ۴۵ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران خبر می دهد و میگه: به ایران پیشنهاد کردیم در صورتی توافق هسته ای در قدم اول، بخش کوچیکی از پول های بلوکه شده ایران در بانک های جهان، آزاد شه.

ایشون، رقم این پولای بلوکه شده ایران ۴۵ میلیارد دلار اعلام کرده و اضافه می کنه: در مرحله اول، تحریم های اساسی علیه ایران لغو نمی شن. ۹۵ درصد تحریما علیه تهران باقی خواهند موند.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: قبل اینکه تحریم ها خیلی بر ایران تاثیر بزاره درآمد نفتی این کشور هرساله ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار بود این رقم به دلیل تحریما به ۴۰ تا ۴۵ میلیارد دلار در سال کم شد. هم اینکه ۴۵ میلیارد دلار از ایران به صورت پول بلوکه شده در بانکایی در سراسر جهان هست. ایرانیا به این پولا دسترسی ندارن.

تایید کننده همه این حرفه ها، بیانیه ایه که کاخ سفید ساعتی بعد از توافق هسته ای ایران با ۱+۵ اعلام کرد و اون اینکه، به موجب توافق هسته ای حاصل شده میان ایران و کشورای ۱+۵، تهران به میلیاردها دلار پول نقد که حاصل از درآمد فروش نفت، اجناس پتروشیمی و طلا و دیگه فلزات گرون قیمت هستش، دسترسی پیدا می کنه.

این بیانیه که در رویترز منتشر شده به این نکته هم اقرار داره که دسترسی بالقوه به یه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار پول که حاصل درآمد فروش طلا و فلزات گرون قیمت هستش، البته بخشی از این پول مربوط به محدودیتا ایجاد شده در بخش خودرو ایران و هم اینکه صادرات اجناس پتروشیی هم می شه.

در ادامه این بیانیه آمده: به موجب این سند ایران می تونه صادرات نفت خود رو در سطح الان ادامه بده و به موجب توافق چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از درآمد فروش نفت در اختیار ایران قرار میگیره و البته این به شرطیه که تهران به تعهدات خود بکنه.

به هرحال باید منتظر بود و دید در روزای آینده، کشورای عضو گروه ۱+۵ به تعهدات خود در قبال آزادسازی بخشی از داراییای بلوکه شده ایران معتقد هستن یا خیر.

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *