news

جانشین معاونت پیشرفت مدیریت و سرمایه انسانی با اعلام جزییات جدید دستورالعمل استخدام در دستگاه های دولتی و هم اینکه تشریح دستورالعمل چگونگی جذب و استخدام در دستگاه های اجرایی، اعلام کرد: استخدامای رسمی و پیمانی فقط ازطریق نشر آگهی، امتحان عمومی و اختصاصی و مصاحبه انجام می شه.

به گزارش آلامتو به نقل از خبرگزاری مهر، محمود عسکری آزاد گفت: معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری مسئول برگزاری آزمون استخدامی است وهر سال در دو مقطع ۶ ماهه در اردیبهشت و آبان این آزمون رو برگزار می کنه.

جانشین معاونت پیشرفت مدیریت و سرمایه انسانی اضافه کرد: آیین نامه جدید، پروسه استخدام رو شفاف و ساده سازی کرده و از تکرار آزمون استخدامی جلوگیری کرده، هرچند واسه افراد بومی و ساکن در مناطق محروم مزیتایی در نظر گرفته شده.

ایشون در ضمن گفت: با در نظر گرفتن سوال خواهندگان استخدام در دستگاه های اجرایی و تکلیف مقام معظم رهبری در مورد استخدام براساس عدالت و با استناد به قانون مدیریت خدمات کشوری، آیین نامه رو به تصویب شورای پیشرفت مدیریت رساندیم که به دستگاه ها ابلاغ شده.

عسکری آزاد اضافه کرد: در چارچوب جدید پیش بینی شده که معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی مسئول این کار باشه و هر سال در دو مقطع ۶ ماهه در اردیبهشت و آبان ماه آزمون استخدامی برگزار کنه.

ایشون گفت: هر سال براساس مجوزهایی که به دستگاه ها داده می شه، متناسب با مشاغل و محل جغرافیایی اندازه استخدامایی که می خواد انجام بشه از راه سامانه الکترونیکی به اطلاع همه مردم می رسه. در این مدت نیازای استخدامی، مشخص و اعتبارسنجی و امتحانات در دو مرحله انجام می شه.

جانشین معاونت پیشرفت مدیریت سرمایه انسانی گفت: افراد سه فرصت براساس یه مرحله آزمون در اختیار دارن و شاید تقاضا کننده در مرحله اول استخدام شه، وگرنه همون آزمون واسه دو سال اعتبار داره و بنا به نیاز دستگاهی استخدام می شه و نیاز به امتحان دوباره نداره. تقاضا کننده استخدام با یه امتحان تا مدت دو سال شانس پذیرش تو یه دستگاه دولتی رو داره.

عسکری آزاد گفت: هم اینکه واسه راحتی خواهندگان یه خوشه شغلی در نظر گرفته می شه که فرد می تونه در اون خوشه شغلی امتحان دهد. بطور مثال یه فرد در خوشه رشته های مدیریت، حسابداری و کشاورزی متناسب با شغل پیشنهادی در آزمون شرکت کرده که در صورت قبولی در دستگاه مورد نظر پذیرفته می شه. افراد نیاز نیس واسه هر دستگاه در امتحانات تکراری شرکت کنن.

ایشون توضیح داد: استخدام افراد بومی و کسائی که در شهرستانا متولد شدن یا دست کم ۴ سال در اون شهرستان اقامت داشتن یا فرزندان کارمندانی که پدرشون در اون منطقه خدمت می کنن، از دیگر مزیتهای پیش بینی شده در دستورالعمل چگونگی جذب و استخدام در دستگاه های اجراییه.

عسکری آزاد گفت: ضریب نمره امتحان افراد بومی یه و چهاردهمه و ۴۰ درصد به اونا امتیاز داده می شه و اگه در سطح استان بخوان استخدام شن، ضریب امتحان اونا ۱.۲ه.

ایشون اضافه کرد: در بعضی مناطق محروم و کمتر پیشرفته متناسب با درخواست دستگاه ها تا ۱۰۰ درصد افراد بومی جذب می شن و افراد در همون جا استخدام و خدمت می کنن و مشکل جذب نیرو در این مناطق رفع می شه.

جانشین معاونت پیشرفت مدیریت سرمایه انسانی گفت: امتحانات شامل مراحل عمومی و تخصصی و دروس عمومی هم شامل ادبیات فارسی، هوش و انگلیسیه. نمره دروس عمومی ۴۰ درصد و دروس تخصصی ۶۰ درصد آزمون رو تشکیل میده. مرحله بعد از امتحان، مصاحبه تخصصی و مصاحبه تشخیص مباحث رفتاری و بعد مرحله انتخاب و بعد از اونم استخدام فرد در دستگاه دولتیه.

عسکری آزاد گفت: دستورالعمل ساماندهی نیروی انسانی دستگاه های دولتی در جلسه چهارشنبه شورای عالی اداری بطور کامل و قطعی تصویب و ابلاغ می شه، تا منابع انسانی ساماندهی شه. حالا مدارک تحصیلی و تخصص افراد با نیاز دستگاه های اجرایی متناسب نیس.

ایشون گفت: از طرفی بعضی دستگاه ها، نیروی مازاد و بعضی کمبود دارن و در بعضی مناطق و مشاغل هم مازاد و کمبود هست. آیین نامه مربوطه رو معاونت پیشرفت تنظیم و به شورای عالی اداری برگشت و واسه تصویب ارائه کرده تا برنامه ریزی نیروی انسانی ساماندهی شه.

عسکری اضافه کرد: براساس دستورالعمل جدید، نیاز نیروی انسانی دستگاه ها، رشته و سطوح وضع فعلی و نیروی مازاد؛ مشخص و اجازه جابجایی داده می شه. در صورت کمبود نیرو در دستگاهی از راه ساختار استخدام، نیروها تامین و در پروسه سه ساله نیروی انسانی ساماندهی میشه.

ایشون اضافه کرد: سال های گذشته بعضی دستگاه ها تعداد استخدام در سطح دیپلم و پایین تر داشتن و بعضی دستگاه ها در سطوح ستادی شون بیشتر از ۵۰ درصد مازاد نیرو دارن و از طرف دیگه نیازای تخصصی دستگاه ها برآورده نشده.

عسکری آزاد گفت: این استخداما براساس مجوزهای موردی یا بعضی مجوزها بوده که بعدا مجلس اونو لغو کرده اما استخدام اون صورت گرفته. به هر حال در دو برنامه چهارم و پنجم نزدیک به ۸۹۴ هزار نفر نیرو استفاده شده که بعضی شرایط گرفتن واسه این مشاغل رو نداشتن.

این مقام مسئول گفت: کل کارکنان شامل نظامی، کشوری و لشکری و نه هاده ها ۳ میلیون و ۹۶۰ هزار نفر هستن که از این اندازه، کل نیروی سازمان و دستگاه ها و نهادهای دولتی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر هستن.

ایشون اضافه کرد: در برنامه های چهارم و پنجم حدود ۹۰۰ هزار استخدام داشتیم و حدود ۶۰۰ هزار نفر از خدمت خارج یا بازنشسته شده یا خروج خدمت طبیعی داشتن. با این حساب قدر مطلق استخداما نسبت به خروجیا حدود ۳۰۰ هزار نفر یعنی ۱۴ درصده.

عسکری آزاد با بیان اینکه طبق قانون باید ۵ درصد از شاغلان دولتی کم می کردیم که بدیش اینه نه فقط در دو برنامه کم نشده که ۱۴ درصد هم اضافه شده، اضافه کرد: دستورالعمل ساماندهی نیروی انسانی تشخیص میده، چقدر نیروی متناسب با مشاغل نیاز داریم و واسه مازادها تغییر و جابجایی احتمالی پیش بینی شده.

ایشون اضافه کرد: بعضی از فعالیتهای تصدی گری هم به بخش خصوصی واگذار می شه و پیشرفت فعالیت نداریم که راهی واسه چابک سازی دولته. بحث کاهش بیشتر کارکنان دستگاه ها بیشتر طبیعیه و هرساله حدود ۵۰ هزار نفر بازنشسته و از خدمت خارج می شن.

جانشین معاونت پیشرفت مدیریت سرمایه انسانی اضافه کرد: پیش بینی شده استخداما محدود شه و اندازه استخدام در مقابل خروجیا ۱۲ هزار نفردر ساله. هم اینکه واحدهایی به بخش خصوصی واگذار می شن و کارکنان در همون واحدها بشکل غیردولتی می تونن ادامه خدمت بدن.

noindex خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *