ابوبکر بغدادی

در حالی که هیچکی تصور نمی کرد ابوبکر البغدادی در این مدت کوتاه حتی از ایمن الظواهری مشهورتر شه یکی از دوستان سرکرده به بیان جزئیاتی از شخصیت و زندگی خصوصی ابوبکر بغدادی پرداخت.

به نوشته روزنامه القدس العربی، ابوعلی، دوست نزدیک ابوبکر البغدادی در گفت وگو با روزنامه ساندی تلگراف به توصیف شخصیت بغدادی پرداخته و گفته: ایشون علم آموزی آروم و منظم بود و بیشتر زندگی اش رو در مسجدی که به مکان بازی و زندگی ایشون تبدیل شده بود، گذراند. در بازی فوتبال با همکلاسی هاش استعدادش رو به رخ بقیه می کشید.

به گفته ابوعلی، ایشون «مسی عرب» و از بهترین بازیکنان تیم بود. در آخر هر مسابقه هم نماز می خواند.

ابوعلی میگه: به گزارش وزارت کشور عراق اون «ابراهمی عواد ابراهیم سامرائی» ملقب به «ابی دعاء» است که گفته شده اسمش «عوض بن ابراهیم البدری» است که در سال ۱۹۷۱ در سامرا به دنیا اومد و مدرک دکترای خود رو از دانشگاه بغداد در رشته تحقیقات اسلامی گرفت.

ابوعلی گفته: اون وقتی که به مسجد «طوبجی» اومد، ۱۸ ساله و فردی مودب و آروم بود. بغدادی پس از اخد مدرک دکترا در رشته تحقیقات اسلامی ازدواج کرد و پس از یه سال اولین پسر ایشون به دنبال اومد که الان ۱۱ ساله س.

با شروع جنگی که واسه سرنگونی صدام، دیکتاتور قبلی عراق در سال ۲۰۰۳ اتفاق افتاد، بغدادی به زندگی عادی خود برگشت و هیچ گونه دشمنی نسبت به آمریکاییا نشون نداد.

ابوعلی میگه: بغدادی مانند بعضی تندروای دیگه نبود. صاحب مسجد از ایشون خواست تا به حزب اسلامی ملحق شه اما بغدادی با این موضوع مخالفت کرد و در سال ۲۰۰۴ صاحب مسجد از ایشون خواست تا اونجا رو ترک کنه چون که فکر می کرد بغدادی فرد ناشایستی در اون منطقه س. الان هم صاحب مسجد به خاطر ترس از انتقام بغدادی از ایشون در خارج از عراق هست.

براساس اطلاعاتی که سازمان اطلاعات آمریکا منتشر کرد، بغدادی به شهرک «القائم» رفت و در اونجا لقب «ابو دعاء» گرفت و نیروهای آمریکایی ایشون رو به دست داشتن در عملیات کشتار و شکنجه غیرنظامیان در شهرک نامبرده متهم کردن.

روزنامه «دیلی بیست» آمریکا هم معلوم کرد که بغدادی که واسه سالایی طولانی در پایگاه آمریکایی در عراق بازداشت بود در لحظه آزادی و خداحافظی به هم سلولانش در سال ۲۰۰۹ گفته بود:«شما رو در نیویورک می بینم».

این روزنامه به نقل از یه نظامی آمریکایی میگه: بغدادی پس از خداحافظی گفت:«شما رو در نیویورک می بینم ای جوانان» و منظور ایشون از ادامه جنگ در خارج از زندان بوده.

این نظامی آمریکایی میگه: من از اینکه بغدادی بیشتر وقتش رو در اردوگاه «بوکا» گذراند غافلگیر نیستم. بدترین افراد تو یه مکان بودن اما بغدادی در بین اونا نبود.ما ماموریتای زیادی انجام دادیم و خیلی از سربازانمان رو به خاطر ایشون از دست دادیم و پس از اون ایشون رو آزاد کردیم.

روزنامه نامبرده گزارش میده: در طول چهار سالی که بغدادی در بازداشت هست آمریکاییا نتونستن خطر وجود اینجور شخصی رو بفهمن.

بغدادی در میان ۲۶ زندانی بود که در پادگان بازداشتی «بوکا» هست. ایشون از بحران سوریه هم استفاده کرد و ابومحمد جولانی، معاون خود رو به سوریه فرستاد تا گروه القاعده در اونجا مکانی داشته باشه و جبهه النصره هم شکل گرفت.

بغدادی در آوریل ۲۰۱۱ در نواری صوتی اعلام کرد که جبهه النصره در سوریه ادامه «دولت اسلامی عراق» است و اسم جبهه النصره و «دولت اسلامی عراق» رو در هم ترکیب کرد و «دولت اسلامی عراق و شام» رو تشکیل داد.

با افزایش نفوذ جولانی در سوریه و مخالفت ایشون با فتوای ترکیب نیروهاش در نیروهای «دولت اسلامی» بغدادی جنگی رو علیه جبهه النصره شروع کرد که موجب جدایی اون از گروه القاعده شد.

بغدادی درخواستای ایمن الظواهری، رهبر گروه القاعده واسه واگذاردن سوریه به جبهه النصره رو ندیده گرفت و مبادرت به گسترش عملیات خود در شمال و شرق سوریه در سالای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ کرد و نیروهاش با نیروهای نظامی سوریه درگیر شدن.

ایشون هم اینکه به مقابله با دیگه گروه های مخالف مسلح در سوریه پرداخت.

بغدادی تنها فردیه که پس از کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر قبلی القاعده با ایمن الظواهری، رهبر القاعده بیعت نکرد.

الظواهری از بغدادی خواست تا به اقدامات مشترک بپردازند و با هم همکاری کنن اما بغدادی با این موضوع مخالفت کرد و ابومحمد عدنانی، سخنگوی داعش در نواری صوتی با این درخواست مخالفت کرد.

کارشناسان فکر می کنند اختلافات میان داعش و جبهه النصره مربوط به عقاید نیس چراکه هر دو گروه میخوان دولت اسلامی برپا کنن.

فریب داعشیا با مانکن!+عکس

جوآنا پالانی؛ دختری که داعش واسه سرش جایزه گذاشت+عکس

ایسنا داعش مطالب باحال روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *