حزب الله لبنان نام پهپاد نفوذی رو «ایوب» نامگذاری کرد که طبق گفته «سیدحسن نصرالله» این نامگذاری به دو دلیل انجام شد، اول متبرک شدن به نام ایوب پیامبر(ع) و دوم جاودانه موندن نام شهید حزب الله «حسین ایوب».

 اما راه پرواز پهپاد شناسایی حزب الله که بر فراز فلسطین اشغالی پرواز کرد این جوری بود: این پهپاد پرواز خود رو بر فراز دریای مدیترانه به طرف ساحل جنوبی فلسطین اشغالی شروع کرد.

دو نکته روشن در راه پروازی این پهپاد اون هستش که تونست حریم عملیاتی و حریم هوایی اسرائیل رو بدون هیچ ردیابی طی کنه.

حریم عملیاتی اسرائیل، منطقه نفوذ و تسلط پدافند دفاع هوایی اسرائیل بوده که بالغ بر ۱۵۰ کیلومتر در ساحل دریا هستش. حریم هوایی، معمولا حریم قانونی هر کشوریه که تا ۷۰ کیلومتر بالای دریا امتداد می یابد.

این پهپاد پرواز خود رو بر فراز ناوگان های حاضر در مرز دریایی فلسطین اشغالی ادامه داد، جایی که ناوگان های آمریکا، کشورای غربی و اسرائیل حضور داشتن که همه واسه دفاع و مواظبت از حریم اسرائیل فعالیت می کنن.

پهپاد ایوب تونست بدون شناسایی شدن، تموم ردیاب ها و رادارهای اسرائیل رو بگذرونه. این پهپاد پرواز و جمع آوری اطلاعات بر فراز سکوهای نفتی اسرائیل رو هم از دست نداد. حزب الله لبنان به طور دقیق مشخص نکرده که پهپاد ایوب دقیقا از چه نقطه ای وارد سرزمین های اشغالی شد. اسرائیلی ها هنوز نتونسته ان نقطه دقیق ورود پهپاد رو مشخص کنن و حزب الله هم سه راه پروازی رو واسه ورود پهپاد به سرزمین اشغالی مشخص کرده.

این پهپاد تونست از سامانه دفاع موشکی «گنبد آهنین» که در سرتاسر مرز نوار غزه گذاشته شده بدون شناسایی عبور کنه.

پهپاد ایوب در عملیات خود تونست بر فراز مهمترین پایگاه های نظامی اسرائیل پرواز کرده و عملیات شناسایی خود رو انجام بده.

این پهپاد تونست خود رو تا نزدیکی سایت هسته ای دیمونای اسرائیل برسونه و در این منطقه بود که وجود پهپاد ایوب شناسایی شد. براساس اعتراف اسرائیلی ها، شناسایی این پهپاد بوسیله رادارها انجام نشد و بوسیله دیده بان ها و از راه چشم انجام شد.

طبق گفته سیدحسن نصرالله، پهپاد ایوب ساخت ایران و مونتاژ جوانان متخصص لبنانیه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *