بعضی روزا و شب ها درزمان سال هستن که به خاطر وجود آئینی و رسم و رسوماتی اون ها، موجب می شن مردم در حرکتی هماهنگ و در رفتاری جمعی، فکر و ذکری برابر یافته و با هم وحدت عمل پیدا کنن. شب یلدا یکی از اون مناسب های خاصه که هم ماهیتی پربار و قدیمی داره و هم باعث می شه شادی در دل آدم ها بشینه. ایرانیان و بعضی از دیگر اقوام شب یلدا رو که از غروب آفتاب آخرین روز پاییز شروع می شه و تا طلوع آفتاب در اولین روز زمستون و ماه دی ادامه پیدا می کنه، جشن می گیرند. جشن شب چله، بعد از نوروز تنها جشنیه که همیشه در میان ایرانیان پایدار مونده.

یلدا به معنی زایش و تولده. به همین ترتیب شب یلدا هم مثل که از نظر نیاکان ما قرار بود خورشید به دنیا بیاد. روز اول دی ماه در ایران باستان در عین حال روز برابری آدم ها بود. در این روز همه لباس ساده می پوشیدند تا برابر به نظر بیان و کسی حق دستور دادن به دیگری رو نداشت و کارا داوطلبانه انجام می گرفت. در این روز جنگ کردن و خونریزی، حتی کشتن گوسفند و مرغ هم ممنوع بود.

جشنی قدیمی و یلدایی باستانی

ایرانیان باستان در شب یلدا دور هم جمع می شدن و جهت رفع نحوست آتشی روشن می کردن. تاریکی نماینده شیطون بود و چون در طولانی ترین شب سال، تاریکی اهریمنی بیشتر می پاید، این شب واسه ایرانیان نحس بود و چون فرا می رسید، آتیش می افروختند تا تاریکی و عاملان اهریمنی و شیطانی نابود شده و فرار کنن. ایرانیان در این شب سفره ای به عظمت سفره هفت سین پهن می کردن و در اون هر چیزی که میوه تازه فصل که نگهداری شده بودن و میوه های خشک می گذاشتن. این سفره واسه ایرانیان باستان مقدس بود و از ایزد خورشید، روشنایی و برکت می طلبیدند تا در زمستون به خوشی سر کنن و میوه های تازه و خشک و چیزای دیگه در سفره تمثیلی از اون بود که بهار و تابستونی پربرکت داشته باشن و تموم شب رو در پرتو چراغ و نور و آتیش می گذراندند تا شیطون فرصت بدی کردن و پوچی پیدا نکنه.

رسم و رسوماتی که با تغییرات کمی تا امروز باقی مونده و به یادگار به ما رسیده. امروزه هم ایرانیان در سراسر جهان این جشن قشنگتر رو در کنار همدیگه برگزار می کنن و به خوندن شاهنامه و گرفتن فال حافظ می پردازند. انار دان کرده و هندوانه قاچ می کنن و آجیل مخصوص به مهمانان خود تعارف می کنن و واسه خود و بقیه آرزوی سرحالی و تندرستی و اتفاق های خوب می کنن.

جشنی قدیمی و یلدایی باستانی

آداب شب یلدا در طول زمان تغییر زیادی نکرده. ایرانیان در این شب، باقیمونده میوه هایی رو که انبار کردن و خشکبار و تنقلات مخصوص این شب رو میل می کنن. البته با پیشرفتی که در شئونات جور واجور زندگی رخ داده و به خاطر زیادی تعمت ها، دیگه نیاز به انبار کردن میوه ها نیس. در سال های گذشته، میوه فروش ها در همه فصول سال همه میوه ها رو در بساط خود دارن و مشتری رو ناراضی به خونه نمی فرستند.

علاوه بر میوه و تنقلات، پخت و طبخ غذاهای سنتی هم در این شب رواج زیادی داره. هم اینکه غذاهایی که پایه دستور جفت و جور اون ها از انار تشکیل شده. خلاصه اینکه در این شب چراغ خونه خیلی از ایرانیان، به خصوص بزرگان فامیل و خونواده، روشنه. قابلمه ی بزرگی روی اجاق می جوشد و در بعضی خونه ها هم به یاد ایام قدیم کرسی گرمی به پا هستش و افراد فامیل به معاشرتی دل چسب مشغول هستن. در این شب میزبان و میهمانان از شیرینی هم غافل نمی شن. دیس های بزرگ شیرینی که نوید کامی خوش و شیرین رو به افراد میدن.

n3

شب یلدا یکی از اون مراسمیه که کسب و کارای جور واجور به اون توجه خاصی دارن. قنادی ناتلی هم از این مستثنی نیس. این قنادی طبق رسمی دیرین، هر سال به این طولانی ترین شب سال اهمیت زیادی می دهد. شیرینی و کیک های مخصوص شب یلدا رو جفت و جور و آماده می کنه و به قدر و سهم خود تلاش می کنه تاثیری شیرین بر این شب باستانی داشته باشه.

قنادی ناتلی ضمن شادباش شب یلدا امیدواره در این شب طولانی سال، حال خوبی رو تجربه کنین و خوب واسه زمستون سرد و برفی آماده شید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *