news

لطیفه ایه بین مردم که می گوید بدا به حال کسائی که روز تولدشون سی ام اسفنده، چون که باید هر چهار سال یه بار جشن تولد بگیرن (با در نظر گرفتن این که روز سی ام اسفند هر چهار سال یه بار اتفاق می افتد).

با این حال شاید یکی از خوشبخت ترین افراد کسائی باشن که در این ایام جشن تولد خود رو می گیرند، چون همه به خاطر ایام نوروز دور هم جمعند و خوشحال و گرفتن تولد در این میونه می تونه شادی مضاعفی بسازه. با این حال نباید خیلی هم به تاریخ تولد آدمایی که روز تولدشون در شناسنامه، اول فروردین خورده اطمینان کرد. چون که ممکنه تولد واقعی فرد در وقتی دیگه باشه و والدینش واسه این که تاریخ تولدش در نیمه اول قرار گیرد تاریخ تولد اون رو اول فروردین ثبت کنن. با درنظر گرفتن همه اینا ببینیم که در ایران چه کسائی متولد این دو روز هستن.

سه عالم متولد فروردین

در میان علما نام سه نفر به عنوان متولدان اول فروردین ثبت شده. انجمن آثار و مفاخر فرهنگی می گوید که آیت الله عبدالله جوادی آملی، متولد اولین روز فروردینه. عالمی دینی که بیشتر از هر چیز به دلیل تحقیق هاش در بخش های جدید مثل حقوق بشر و محیط زیست، فعالیتش در فلسفه و هم تفسیر قرآنی تسنیم شناخته می شه و البته این روزا بیشتر از قبل در میدون فقه هم وارد شده. محمد صادقی تهرانی هم دیگه عالمیه که به شکل جالبی تولد و وفاتش در روز اول فروردین واقع شده. آیت الله صادقی تهرانی هم به دلیل تفسیر و ترجمه قرآن شناخته می شه و البته در فقه هم ید طولایی داشته. رهبر انقلاب در پیام تسلیت خود به مناسبت وفات اون، ایشون رو عالمی متفکر و بزرگوار توصیف کردن. دیگه عالمی که بیشتر در بخش تاریخ می شناسنش سیدجعفر شهیدیه؛ مردی که هم در میدون بخش و هم در میدون دانشگاه فعالیت کرده و به عنوان یکی از یلان میدون تاریخ اسلام شناخته می شه.

سوپراستارهای متولد سال نو

اما در عالم ورزش و هنر شاید مشهورترین فردی که متولد اول فروردینه علی دایی باشه. البته گفته می شه که روز تولد واقعی اون چهاردهم بهمنه و پدرش به خاطر مدرسه، زمان تولد اون و البته دو داداش دیگه رو اول فروردین ذکر کرده. علی دایی این روزا سرمربی تیم پرسپولیس تهرانه و در وضعی همراه با ترس و امید به سر می برد. از طرفی میل قهرمانی یا دست کم کسب سهمیه آسیا داره و از طرف دیگه رقیبانی قوی مانند استقلال، فولادخوزستان و نفت تهران رو در مقابل می بیند. اون یکی از رکوردداران بازی ملی در ایرانه و رکورد تعداد گل ملی زده رو هم در جهان داره.

محمدرضا گلزار هم یکی دیگه از افراد مشهوریه که در روز اول فروردین متولد شده. البته برخلاف علی دایی، تولد حقیقی اون هم در همین روز بوده. حتی یکی از سایت های طرفدار اون نوشته که اون ساعت ۶ صبح این روز در بیمارستان پاسارگاد تهران متولد شده.

گلزار در طول زندگی خود در سه بعد مدل پوشاک مردونه، گیتاریست گروه آریان و بازیگر، اجرای نقش کرده. البته اون هیچ گاه به عنوان یه بازیگر برتر در سطح جشنواره ای مطرح نشده. گلزار که مدت هاست فعالیت سینمایی کمی داره بیشتر در فیلم هایی اجرای نقش کرده که به عنوان فیلم گیشه شناخته می شه.

۳ شاعر بهاری

اون طور که انجمن آثار و مفاخر فرهنگی می گوید سه شاعر شهیر ایرونی هم در اول فروردین متولد شده ان. سلمان هراتی، حمید سبزواری و سیدحسن حسینی سه شاعری هستن که تاریخ تولد اونا اول فروردین ثبت شده. باحال اینجاس که هر سه شاعر جزو شعرای مطرح در گروه شاعران انقلاب اسلامی هستن.

سلمان هراتی شاعریه که هم در سبک شعر نو و هم در سبک شعر سنتی فعالیت کرده. سیدحسن حسینی در عین فعالیت در بخش انقلاب با زبون شعر، به طنز هم می پرداخت و حمید سبزواری با زبون سخت و سنتی خود مشهوره. دو نفر از اونا یعنی سلمان هراتی و سیدحسن حسینی از بین ما رفته ان. البته در مورد سلمان هراتی گفته شده که اون طبق یه روایت متولد هفتم فروردینه.

۲ هنرمند و یه فوتبالیست

در میان هنرمندان نام دو نفر دیگه هم به عنوان متولدان اول فروردین به چشم می خورد. ژاله علو بازیگر و دوبلور پیشکسوت ایران در اولین روز سال ۱۳۰۶ شمسی چشم به جهان باز کرده. بازیگر پیشکسوتی که اولین کار سینمایی خود رو سال ۱۳۲۷ در فیلم توفان زندگی داشته و آخرین کار تلویزیونی اش هم مختارنامه بوده. اون هم اینکه به عنوان چهره موندگار کشور در سال ۱۳۸۹ معرفی شده. عباس بلوکی فر هم که پیشکسوت میدون نقاشی های قهوه خونه ای بود و سال ۱۳۸۸ چشم از جهان فروبست، در این روز متولد شده بود. می می گن که اون از کودکی به این هنر روی آورده و انگار این فعالیت هنری رو به کمال رسونده. در میان بازیکنان فوتبال هم گفته شده که علی حمودی، بازیکن این روزای تیم سپاهان متولد اولین روز سال ۱۳۶۵ه.

خارجی ها

در خارج از ایران، افراد زیادی در روز ۲۰ و ۲۱ مارس، سومین ماه میلادی متولد شده ان اما در میان اونا کسی که به گوش و ذهن مخاطب ایرونی آشنا بیاد یوهان سباستین باخ، موسیقیدان شهیر آلمانیه که تخصصش در ارگ بود و نزار قبانی اهل سوریه از شاعران معروف عرب هم یکی دیگه از این افراده. باخ واسه قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی بود و نزار قبانی در سال ۱۳۷۶هجری شمسی چشم از جهان فروبستهه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *