new-year

۱۰ روز تا شروع سال جدید و عید نوروز باقی مونده در این روز بیشتر مردم با بغل کردن هم، رقصیدن و بوسیدن همدیگه به شادباش سال نو پرداخته و  فرارسیدن سال جدید خود رو جشن می گیرن. اما همه‏ جای دنیا همینگونه س؟

به گزارش آلامتو به نقل از Businessinsider ؛ همونطور که میدونید کشورای نیم‏ کرۀ غربی دنیا سال جدید رو در زمستون شروع می کنن. اما کشورای دیگری هم مثل ما سنت ‏های مخصوص بخود رو حفظ کرده‏ ان. سال جدید چینی‏ ها با یه ماه فاصله از سال مسیحیان شروع می شه. یهودی‏ ها هم سال جدید رو در پائیز جشن می گیرند. طریقۀ جشن گرفتن هم از کشور به کشور فرق می کنه – هرچند بیشتر اونا آتیش‏بازی رو به عنوان بخشی از روال عادی مراسم خود قبول کرده ‏ان.

در اسپانیا واسه شانس ۱۲ حبه انگور می خورن.

مردم اسپانیا با هر ضربۀ ساعت واسه اعلام بامداد یه حبه انگور می خورند.  این مراسم به سال ۱۸۹۵ برمیگرده، وقتی که کشاورزان باهوش انگور فهمیدن که انگورها روی دستشون مونده و این مراسم رو شروع کردن تا مشتری ‏های بیشتری داشته باشن. اسپانیایی‏ ها پس از این مراسم سال جدید رو با یه شام خانوادگی شروع می کنن.

در بلژیک، بچه‏ ها واسه والدین خود نامۀ سال تحویل می نویسند.

در کشور بلژیک، بچه‏ ها در روز سال تحویل واسه پدر و مادر خود نامه های شادباش می نویسند. بعد این نامه‏ ها رو با نقاشی‏ هایی از فرشته، گل و … تزئین کرده و اونا رو بلند می خونن.

در یونان، مردم پشت در خود پیاز آویزون می کنن.

اونا باور دارن که آویزون کردن پیاز (یا “کِریمیدا”) روی درب، در شب از سال تحویل، سمبلیه از تولد دوباره در سالی که در پیشه. فردای اون روز هم، والدین طبق سنت با پیاز به سر بچه ‏های خود می زندد تا واسه رفتن به کلیسا بیدار شن. هم اینکه، یونانی‏ ها معمولا قبل از وارد شدن به خانۀ خود جلوی تو یه انار رو باز می کنن، که اینم سمبل دیگری از رشد و خوش شانسیه.

در دانمارک، مردم یه کیک خیلی بزرگ می خورند… و ظرف ها رو پرت می کنن.

مردم در دنمارک یه غذای عصرانه رو آماده می کنن که با یه دسر مخصوص که به نام کرانسِکاژ شناخته می شه به پایان می رسد، یه کیکِ مخروط-شکل که با پرچم و فشفشه تزئین شده. علاوه بر این، باور دارن که پرت کردن ظرف به جلوی در کسی تضمین می کنه که در سال جدید دوستان بسیاری دارن.

در ژاپن، باور دارن که خدایِ سال جدید بروی زمین میاد.

در این کشور، با شروع سال جدید، زنگ های معابد بودائی واسه ۱۰۸ بار به صدا در می آیند تا از توشیگامی، خدای سال جدید، خوش امدگویی کنن. هم اینکه، ژاپنی ها، مثل ما، خونه های خود رو تمیز می کنن و کارت شادباش هایی به نام نینگاجو رو با آرزوی سالی خوش به آشنایان خود می فرستند.

در استونی، شب رو با خوردن تا ۱۲ وعده غذایی می گذرونن.

در استونی، مردم فکر می کنن که می بایست در شب از سال تحویل هفت، نه یا حتی دوازده وعده غذا بخورند. اونا باور دارن که با خوردن هر تعداد غذا، فرد به اندازۀ همون تعداد آدم در سال جدید قدرت داره. البته، اونا تموم غذا رو نمی خورند و بخشی از اون رو واسه ارواح و اجدادی می گذارن که در این روز به خانۀ اونا می آیند.

در فنلاند، مردم با آب کردن قوطی آیندۀ همدیگه رو پیش گویی می کنن.

یه مراسم سال تحویل در فنلاند، پیشگویی موفقیت افراد در سال جدید با ذوب کردن قوطی تو یه ظرف کوچیک روی اجاق و بعد بدون این دست اون دست کردن انداختن اون درون یه سطل از آب سرد می شه. بعد فلز ذوب شده رو زیر نور شمع بررسی می کنن تا ببینن در سال جدید چه در انتظار فرده. این مراسم مولیب دومانسی نامیده می شه.

Happy People

در ایرلند، زنان با گذاشتن گیاه زیر بالش خود بدنبال شوهر می روند.

زنان مجرد در ایرلند امید دارن که با قرار دادن گیاه داروش زیر بالش خود در شب سال نو، در پیدا کردن شوهر در سال جدید شانس بیشتری داشته باشن. هم اینکه، طبق خرافات ایرلندی، باید حواستون به کسی باشه که بعد از ۳۱ ام وارد خونه شما می شه – اگه که اون یه مرد قد بلند، سبزه و خوش چهره باشه، در سال جدید شانس خوهید داشت و اگه که یه زن مو قرمز باشه، مشکلات بسیاری براتون ایجاد میشه.

در آلمان، پیراشکی می خورن و تلویزیون می بینن.

مردم آلمان به نشانۀ شانس خوب دونات های پر از مربا و شیرینی های خوک شکل می خورن. هم اینکه مردم در کل کشور عاشق این هستن که به تماشای یه برنامه تلویزیونی انگلیسی واسه سال ۱۹۲۰ بشینند که هر ساله به صورت مشکی و سفید پخش می شه.

در مقدونیه، مردم شب سال تحویل رو دو بار جشن می گیرن.

مردم مقدونیه، شب سال نو رو دو بار، یکی در ۳۱ دسامبر و دوباره در ۱۴ ژانویه جشن می گیرن. در ۳۱ ام آتیش بازی ها اتفاق می افتد و در ۱۴ ام ژانویه هم بچه ها از طرف فامیل های خود کادو دریافت می کنن.

در آرژانتین، مردم واسه خوش شانسی در سال جدید لوبیا می خورند.

مردم آرژانتین باور دارن که خوردن لوبیا قبل اینکه ساعت نیمه شب رو اعلام کنه به این معنیه که اونا در سال پیش رو در کار خود موفقن. بعضی هم اینکه باور دارن که با حمل کردن یه چمدون در خونه، در سال جدید بیشتر به مسافرت میرن.

در جمهوری چک، آتیش بازی آسمون رو روشن می کنه.

مردم پراگ و توریست ها می تونن بعد از نیمه شب از روی پل چارلز یه نمایش آتیش بازی بی مثل رو تماشا کنن. در این کشور مردم مهمانی می گیرند و دور هم جمع می شن، و البته در میدون های شهر گرد هم می آیند و این روز رو جشن می گیرند.

روش هشانا، سال جدید یهودیان، روز داوریه.

روش هاشانا سال تحویل یهودیانه و به عنوان روز داوری شناخته می شه، وقتی که خدا سرنوشت هر آدم رو واسه سال جدید در کتاب زندگی یا کتاب مرگ می نویسد. این عید دو روز در اوایل پائیز رو به خود اختصاص داده و معمولا درزمان اون یهودیان همراه خونواده و دوستای خود دور یه سفرۀ بزرگ جمع می شن.

در اکوادور، مردم در نیمه شب مترسک دشمنان خود رو می سوزانند.

در اکوادور، هزاران عروسک بزرگ که نماد بدشانسی های سال گذشته هستن در خیابون سوزونده می شن. این مترسک ها رو با روزنامه و چوب درست می کنن و در نیمه شب، همه بیرون خونه های خود جمع می شن تا اونا رو با هم بسوزونن.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

اختصاصی بیزینس اینسایدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *