به دنبال یه جمله عالی واسه بیان عشق هستین؟ شاید باورتون نشه اما قدرتی که بعضی از کلمات در حفظ و محکم کردن روابط دارن قابل مقایسه با هیچ عملی نیس.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛ طبق مقاله ایی که در مرکز دانشگاهی واشنگتن به چاپ رسید، روابط سالم براساس احترام دوطرفه، اعتماد و رابطه موثر ساخته شده است. با این وجود، یه رابطه سالم لازمه تلاش زیاد و ملزوماتی واسه قوی و موثرتر کردن اون هستش.

محققان انجمن روانشناسی امریکا می گن که چگونگی رابطه، بیشتر از سازگاری های فردی، سطح تعهد و حوادث زندگی، به پیش بینی طلاق کمک می کنه. اینجا به ۷ مورد از نکاتی که زوج ها در روابط سالم به همدیگه می می گن، اشاره شده.

  1. من ازت پشتیبانی می کنم

شاید ندونین، اما مهمه که به همسر خود حالی کنین که از اون پشتیبانی می کنین. طبق تحقیقات منتشر شده در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی، پشتیبانی کلامی و اشارات غیرکلامی در رابطه به همسرتون حس امنیت می بخشه که منتهی به پایه ریزی اعتماد و صمیمیت می شه.

این تحقیقات نشون داد پشتیبانی دلسوزانه زن و شوهر نسبت به شخصیت و ارزش های همدیگه موجب بهبود کیفیت رابطه اون ها می شه.

  1. دوستت دارم

گفتن جمله دوستت دارم، سنگ بنای هر رابطه ایی رو می سازه. با این وجود، وقتی که این رابطه پایه ریزی شد کم کم، جمله دوستت دارم تبدیل به عادت شده و بیشتر مثل واژه هایی از اعماق وجوده تا حرف های تکراری.

طبق بررسی های یوگو، بیشتر از نصف زوج ها، که رابطه اون ها بیشتر از ۱ تا ۵ سال دووم آورده، جمله دوستت دارم رو پایه حرف های روزانه خود قرار داده ان.

البته تعداد تکرار این جمله با افزیش سال های رابطه به شکل زیادی کاهش می یابد. با اینکه گفتن دوستت دارم چیزی طبیعیه، اما باید و می تونه موجب تغییر در کیفیت روابط دو طرف شه.

  1. متاسفم

هممون اشتباه می کنیم، اما پذیرش اشتباه واسه بعضی سخته. پذیرش اشتباه و قبول مسئولیت کارا از نشونه های اصلی بلوغه. با گفتن جمله متاسفم در مواقع ضرورت، نه فقط مثل فردی بالغ رفتار کرده اید، بلکه اعتماد رو در رابطه پایه گذاری کرده اید.

مطالعه ایی که در مجله روانشناسی به چاپ رسید نشون داد، معذرت خواهی، بیشتر از رد، موجب تقویت اعتماد دوطرفه بین دو طرف می شه.

  1. احساسات رو با من در میان بگذار

طبق اعلان انجمن روانشناسی امریکا، زوج های پرمشغله بیشتر گفتگوی مختصری درباره مسائل روزمره و تعهدات عادی با همدیگه دارن. از گفتگوهای سطحی دوری کرده و همدیگه رو تشویق کنین تا همسرتون احساسات داخلی خود رو با شما در میان بزاره. اگر یکی از رفتارای شما طرف مقابل رو آزار داد، به حرف های طرف مقابل داستان هم گوش بدید.

اما، واقعاً به حرف های طرف مقابلتون گوش بدید. تحقیقات روانشناسی نشون دهنده اون هستش که بیشتر ادما از این مشخصه حیاتی، رابطه موثر، بی بهره ان. از دید بیشتر مردم کنارگذاشتن نقطه نظرهای خودشون و گوش دادن به نگرانی های طرف مقابل بسیار سخته، و همین امر رابطه موثر رو تقریباً غیرممکن می سازه.

  1. بعداً این مشکل رو حل می کنیم

بحث و نبود توافق بخش های جداناپذیر هر رابطه ایی هستن. با این وجود، مدیریت این نبود توافق ها آخرسر یه رابطه رو به تصویر می کشد. درگیری های تکراری و حل نشده فشار بیشتر از حدی رو بر توان جسمی و روحی وارد کرده و می تونه سلامت و حس رضایت از زندگی رو تحلیل ببره.

به خاطر همین رسیدن به تعادل و آرامش پس از بحث ها از اهمیت خاص ایی برخورداره.

مرکز مشاوره و سلامت یادآور می شه، اگر دقت کرده باشین، صداها بالا می رود، پای مسائل گذشته به میان باز می شه و خشونت ها شروع می شه، اما دقیقاً در همین لحظه باید نفس عمیقی کشیده و بگید وقتی که سطح هورمون آدرنالین ما به اندازه طبیعی برگشت بحث می کنیم.

  1. شب به خیر

دکتر مارک گلستون، روانشناس مرکز دانشگاهی کالیفرنیا می گوید، هر شب قبل از خواب، شب به خیر بگید، حتی اگه روز بدی رو گذرونده بودین؛ چون نشون می دهد که شما به این رابطه اهمیت می بدید. اون تشریح می کنه که گفتن شب به خیر، بدون معناست که شما دو نفر و رابطه بین شما از هر چیز ناراحت کننده ایی که اتفاق افتاده مهم تره.

  1. روز خوبی داشته باشی!

گلستون هم اینکه بر اهمیت کمی دلگرمی در روز با گفتن روز خوبی داشته باشی و دعای خیر تاکید می کنه. دنیای بیرون می تونه خشن باشه و باخبر شدن از اینکه همسرتون هر کجا که باشین حامی شماس، حس قدرت و انرژی مضاعفی رو در برابر نبردهای زندگی به شما و اون می بخشه.

در نتیجه، رابطه سالم، سلامت روح رو افزایش می دهد. اما از طرف دیگه یه رابطه ناسالم، زندگی رو به مصیبت تبدیل می کنه. چگونگی رابطه ما با موارد مهم، نمایی از رابطه ما رو رو می سازه، اما تغییر روش رابطه ما هم می تونه به بهبود کیفیت رابطه کمک کنه.

روزانه این ۷ نکته رو به همدیگه گوشزد کنین و شک نداشته باشینً رابطه ایی عمیق تر، دوستانه تر، بردبارانه تر و صمیمیتی پایدارتر رو تجربه می کنین.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

آی بانو ازدواج زناشویی عشق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *