خرید رتبه الکسا و وعده میلیاردر شدن دامی جدید واسه کسب و کارا ، این روزا صاحبان سایتا با خرید گواهینامه الکسا(Certified) رویای میلیاردر شدن تو سرشونه.

پیشرفت فضای وب از سال ۱۹۹۸ میلادی به وسیله لری پیج و سرگئی برین کلید خورد و در سالای ۲۰۰۴ اَشکال متفاوتی به خود گرفت.

با تکامل رایانش ابری در سامانه اطلاعاتی ابرمتنی وصل به همدیگه(وب) موضوع تبلیغات هم در این فضا به صورت جدی تری دنبال شد و اولین دریافت کننده اون شرکت دابل کلیک گوگل بود. {گوگل واسه هر جستجویی که کاربران انجام میدن ۱۲ سنت به حسابش اضافه می شه و از کلیک روی آگهیا ۶۲ سنت سود می کنه. درآمد گوگل از هر کاربر جستجوگر به صورت میانگین ۷ دلاره/مجموعه wikipedia}

دلار

پس از لغو تحریمای در رابطه به آی تی در سال ۹۲ ، دسترسی کاربران ایرونی به خیلی از امکانات شرکت گوگل جفت و جور شد طوریکه گوگل پلاس ایران رو از بلک لیست (بلک لیست (لیست سیاه)) خود حذف کرد و کاربران در موقعیت جغرافیایی و به زبون فارسی تونستن از adwords الکسا بخرین، میلیاردر شید! استفاده کنن.

این شروع روند کار حرفه ای در فضای گسترده موتور سرچا در ایران بود که روزانه نیاز جامعه وب رو به بهینه سازی(seo) و منابع بررسی سایت بالا برد.

الکسا که یکی از زیر مجموعه های شرکت آمازونه، بعد از منابع بررسی گوگل(webmaster، analytics و page rank) به عنوان یه منبع به درد بخور از داده های وبگاهای اینترنتی شناخته می شه.

کلا وبگاه الکسا به ۵ دسته Site Info، What’s Hot، The Alexa Toolbar، For Site Owners و وب سایتای برتر تقسیم می شه.

معرفی وب سایتای برتر پرکاربردترین بخش این وبگاهه طوریکه صاحبان سایتا می تونن از روند فعالیت خود خبردار شن و شرکتای تبلیغاتی هم نسبت به این رتبه واسه فروش اجناس یا معرفی برنده ها و اجناس سرمایه گذاری داشته باشن.

سرمایه گذاری

اما یه نکته مهم، الکسا چیجوری به سایتا با قابلیتای متفاوت رتبه میده؟ جواب این سوال رو به روشنی عرض می کنم: عده زیادی فکر می کنن که الکسا در مدلای رتبه بندی خود فقط به بار ترافیکی توجه می کنه، در حالیکه واقعیت اینه الکسا به نمونه ردیابی شده ترافیکی، محتوای یکتا و با کیفیت در سایت، بک لینکای سایت، سوشال سیگنالای سایت و شبکه های اجتماعی، رعایت سئو و… توجه داره.

بک لینک

جامعه وب در ایران تشکیل شده از کسائی هستن که به دنبال خلق موقعیت ، فرصت و کسب درآمد در این فضا می گردن، بدیش اینه بعضی از این افراد با روشای نادرست در سالای گذشته منتهی به لکه دار شدن فعالیت سالم سایتای معتبر شدن.

شروع تقلب واسه کاهش رتبه در الکسا واسه رسیدن به درآمد که بیشتر معطوف به تبلیغاته، از راه اَشکالی مانند پاپ آپ، کلیک یاب، زنجیره اتصالات و… نمایان شد. این روش ها شاید الکسا رو فریب می داد اما همیشه یه عامل در بررسی سایتا رو دچار مشکل می کرد که کارشناسان بخش وب خیلی راحت اونو شناسایی می کردن.

در روزای گذشته بازم تماشاگر تبلیغات گسترده خیلی از سودجویانی هستیم که با ترفند “الکسا بخرین، میلیاردر شید!” پا به میدون گذاشته ان و با سرکسیه کردن صاحبان وب سایتا، پولای خیلی زیادی به جیب میزنن.

الکسا به روشنی اعلام کرد، سایتایی که گواهی شاخص دریافت می کنن می تونن بدون برخورداری از داده کافی و شناسایی شده، رتبه جهانی و کشوری به دست بیارن. خرید این گواهینامه گوشه سمت راست صفحه الکسا به طور کامل میشه دید و سایتایی که از این گواهینامه استفاده می کنن با تیک سبز رنگ الکسا بخرین، میلیاردر شید! از بقیه سایتا جدا می شن.

این تیک به معنی هزینه کرد صاحب سایت واسه رسیدن به رتبه دلخواه خوده و این گواهینامه اجازه میده تا شما قوانین منطقی حاکم بر الکسا رو دور بزنین. {البته الکسا به دامنه های IR. به دلیل تحریمای جدید خدمات ارائه نمی ده}

بدیش اینه این روزا بعضی از افراد با ادعای بهبود رتبه الکسا و افزایش بازدید ماهانه یه الی ۱۵ میلیون تومن از صاحبان وب سایتا دریافت می کنن و بعضی مدیران شرکتای در دام افتاده و در این وب سایتا که دارای تیک سبز هستن سرمایه گذاری می کنن، در حالیکه نمی دونن بازدید واقعی سایت مورد نظرشون خیلی کمتر از تصورشونه.
نکته مهم: گوگل به وب سایتایی که از راه روشای غیراصولی دریافت بازدید می کنن رتبه بندی پایین تری میده و اونا بسیار کمتر به مخاطبان خودش معرفی می کنه و گاه اونا رو جریمه های سنگینی می کنه و حتی ممکنه این وب سایتا یافته های اخبار خود رو در گوگل از دست بدن، فقط یه مدیر با تجربه می دونه که از دست دادن ترافیک گوگل به معنی مرگ اون وب سایته.

مثال: بهبود رتبه با روش دریافت گواهینامه السکا باعث می شه که رتبه یه سایت با بازدید حدود ۲۰ هزار نفر در کنار یه سایت با بازدید ۷۰۰ هزار نفر قرار بگیره.

کلا الکسا با تغییرات جدید موجب نارضایتی خیلی از کاربران خود در ایران و بقیه کشورای جهان شده طوریکه امروز صاحبان شرکتای تبلیغاتی و وب سایتا در کشورای اروپایی، الکسا رو ملاک مناسبی واسه تحلیل سایتا نمی دونن و از سایتای مشابه اون استفاده می کنن تا اطلاعات دقیق تری به دست بیارن.

شک نداشته باشین بحثای فوق،گستردگی و پیچیدگی الکسا بخرین، میلیاردر شید! بیشتری داره که می تونستیم در ده ها بخش به اون بپردازیم اما هدف از ارائه این گزارش تنها اگاهی شرکتای تبلیغاتی و صاحبان وب سایتا نسبت به فعالیت افراد سودجو در فضای مجازیه.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوون