کوچیک ترین مار دنیا مار طنابی باربادوسه که خیلی راحت هم نمیشه اونو از کرما تشخیص داد. این مار در حدود ۴ اینچ (۱۰٫۱۶ سانتی متر) طول داره و ضخامت اون بالاتر از یه رشته ماکارونی نمی ره و بیشتر مثل یه کرم به نظر می رسه تا یه مار.

مطمئنا چالشایی که به خاطر ابعاد و اندام کوچیک این مار پیش روی اون قرار دارن بیشمارند و از طرف دیگه این موضوع در بعضی شرایط می تونه به نفع اون تموم شه. در ادامه می خوایم شما رو بیشتر با این موجود آشنا کنیم، با سایت ما همراه باشین.

اولین موضوعی که در مورد این مار مطرح می شه موضوع غذا خوردنشه. به گفته بلر هج از دانشگاه تمپل که اولین بار در سال ۲۰۰۸ میلادی به توصیف و ارائه اطلاعات در مورد این خزنده پرداخت، مار باربادوس، تغذیه بسیار کمی داره چون این موجودات با احتمال خیلی کم دهن خود رو باز می کنن.

به گفته ایشون، اول دلیل اینه که موجودات مورد بحث بیشتر از اندازه کوچیک هستن و دوم اینکه دهانشون مانند یه مار معمولی باز نمی شه و فقط به اندازه ای گشوده می شه که بتونن یه حشره بسیار ظریف رو در اون جای دهد.

الان گونه های مختلفی از مارها وجود دارن که از پرندگان، دوزیستان و موجودات دیگه تغذیه می کنن و باید بگیم که اینجور طعمه هایی بیشتر از اندازه واسه استفاده این مارها بزرگ هستن.

در مقابل دامنه گزینه های پیش روی این مار به تخم حشرات و لارو مورچها و موریانها محدود می گردن و دهانشون گنجایش طعمه بزرگ تری رو نداره.

مارهای طنابی حفارهای خوبی هم هستن و بخش اعظمی از زمان خود رو صرف بالا و پایین رفتن در ماسه های نرم می کنن که این موضوع هم می تونه تا حدودی از مشکل دیگری سر بگیره که موجودات کوچیک جلوی روشون قرار گرفته.

در مارهایی که بیشتر از اندازه باریک هستن، نسبت سطح بدن به حجم اون (مثلا در مقایسه با یه خرس) بالاتره و به خاطر همین امکان از دست رفتن رطوبت بدن اونا به مراتب بیشتر میشه. به خاطر همین، این مار با حرکت در آلودگیای مرطوب تلاش می کنه از خشک شدن بدن خود جلوگیری کنه.

نکته دیگه در مورد این مارها، چگونگی حمل کردن نوزادانشانه. تعداد تخمایی که یه مار می تونه بزاره فرق داره؛ واسه نمونه ماری که در خاکای شرقی آمریکا زندگی می کنه می تونه در هر مرتبه تا ۱۰۰ عدد تخم بزاره اما مار طنابی درست در نقطه عکس اون قرار داره و بیشترین اندازه تخمی که می تونه بزاره به یه عدد خلاصه می شه.

ماری که در خاکای شرقی آمریکا زندگی می کنه سه فوت طول داره و به طور کامل قطوره و به خاطر همین می تونه این تعداد تخم رو در بدن خود داشته باشه. اما مار طنابی به اندازه ای کوتاه و باریکه که بدنش تاب حمل کردن بیشتر از یه تخم رو نداره.

ابعاد این مار ۰٫۸ در ۵ اینچه و این یعنی طول بدن اون شش برابر عرضشه و تخم نوزاد این موجود هم ظاهری مثل دانه برنج داره و این در حالیه که تخم مارهای دیگه شکلی کروی داره.

در واقع شکل ظاهری این موجود تعداد مارهایی رو که می تونه تولید کنه تحت تاثیر قرار داده. البته آدم هم همینگونه س و می تونه برحسب انتخاب به داشتن یه بچه اکتفا کنه اما پس از تولد نوزاد آدم، مهم ترین مرحله رشد و پرورش اون هستش که مهم میشه، در حالی که این مارها فقط تخم می ذارن و نوزاد خود رو به حال خود رها می کنن.

اما اطلاعات و گذشته زندگی این موجود موضوع ایست که تا حدود زیادی نامعلوم مونده چراکه به گفته هج، تعداد گونه های یافت شده از این مار کم هستن و محققان هم تا کنون تونسته ان تعداد کمی از اونا رو مشاهده و جمع آوری کنن.

وقتی که جزیره ای شکل میگیره، واسه ورود ساکنان جدید خود آماده می شه. گیاهان و حیوانات به راه های جور واجور به اون راه پیدا میکنن: از شنا کردن گرفته تا شناور شدن روی اجرام، پرواز، وزش باد و بسیاری موارد دیگه (عنکبوتا می تونن تارهایی به طول صدها مایل رو بتنند و از راه اون به مناطق دیگه برن).

و وقتی که موجودات جور واجور پای به محیطی تازه می ذارن، با پستایی خالی روبرو می شن که آماده تصدی هستن و اون مشاغل و پستای جدید حتما همانایی نیستن که جونور در محیط زندگی قبلی اش رو دوش داشته.

این همون اتفاقیه که شاید زندگی مار طنابی رو دچار تغییر کرده. به گفته هج، این موجود شاید در سرزمین اصلی اش یه بی مهره کوچکتر بوده و در اثر تغییر محیط زندگی به این شکل درآمده.

اما موضوع دیگه اینه که بعضی موجودات در جزیره تازه نسبت به گونه های دیگه نایاب تر هستن چراکه مهاجرت به سرزمینای جدید از راه بقایای شناور روی آب واسه یه فیل به مراتب سخت تر از موجودات ریز میشه و شاید اجداد مار طنابی هم از همین روش به باربادوس رسیده باشن و طعمه اصلی شون موفق نشده که به سرزمین تازه بیاد.

با گذشت زمان، مار طنابی یاد گرفته که زندگی اش رو جور دیگری از سر بگیره و به اندازه ای برسه که عنوان کوچیک ترین و باریک ترین مار دنیا رو به خود اختصاص بده.

جالبه بدونین که بزرگ ترین مار دنیا یکی از گونه های بوآ به نام titanoboa بوده که میلیونا سال پیش می زیسته و طولش به ۱۵٫۲۴ متر و وزنش به ۱۱۳۳ کیلوگرم می رسید؛ یعنی ۲ میلیون برابر بیشتر از مار طنابی.

پس جزایر نقش به سزایی در تغییر اندازه موجودات دارن و همیشه میشه کوچیک ترین و بزررگ ترین شکلای جور واجور جانداران رو در این اکوسیستما پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *