مدیریت درست زمان می تونه اثرات مثبت زیادی بر زندگی روز مره داشته باشه و در آخر موجب شادی و رضایت بیشتر شما شه. ولی زمان بندی اشتباه هم می تونه همه چیز رو خراب کرده و حتی موقعیت شغلی یا روابط شما با بقیه رو تحت اثر بذاره. در ادامه می خوایم به ۷ موردی که نشون میده زمان خود رو به درستی مدیریت نمی کنین، اشاره کنیم:

۱- بی دقتی در زمان بندی

شما از اون دسته آدمایی هستین که همیشه دیر سر قرار حاضر میشین؟ نمی تونین فعالیتای خود رو براساس زمان بندی که از قبل مشخص شده انجام بدین؟ شایدً دلیل اون تعداد وظایف زیاد شما هستش یا به درستی نمی تونین زمان خود رو بین کارای جور واجور تقسیم کنین؛ دلیل اینا، بی دقتیه و این مسئله می تونه بر دور و بریا شمام اثر بزاره یا حتی ارتباطات شما با بقیه رو دچار مشکل کنه.

مثلا، دیر حاضر شدن سر قرار، موجب می شه به صورت نا خودآگاه به بقیه بی احترامی کنین. واسه اینکه دقت زمان بندی خود رو بهتر کنین، پیشنهاد می شه چهار راه حل زیر رو مورد توجه بذارین:

  • یاد بگیرین زمان فعالیتا رو محاسبه کنین: مثلا اگه صبحا دیر سر کار می رسید، اول زمان دوش گرفتن، خوردن صبحونه، لباس پوشیدن و در آخر رفتن به محل کار خود رو در نظر بگیرین. پس از یه هفته محاسبه و اصلاح زمانبندی همیشگی، می تونین وقت خود رو دقیق تر مدیریت کنین.
  • یه فاصله وقتی امن رو در فعالیت هاتون دید کنین:مثلا اگه ساعت ۹ صبح قرار ملاقاتی رو تنظیم کردین، به شکلی برنامه ریزی کنین که در ساعت ۸:۴۵ سر قرار حاضر باشین؛ اینطوری شما یه زمان امن ۱۵ دقیقه ای رو در زمان بندی خود دید کردین.
  • منظم عمل کنین: براساس آمارا همیشه ۴۵ درصد از فعالیتای روزانه ما، از روی عادت و یعنی منظم انجام می شن؛ از مسواک کردن و لباس پوشیدن اول صبح گرفته تا رفتن به محل کار. افراد منظم همیشه در امور این چنینی برنامه ریزی و زمان بندی دقیقی دارن تا وقت اضافه ای در این فعالیتای روتین روزمره تلف نکنن.
  • از زمان امن خود لذت ببرین: آدمایی که زودتر از موعد، سر قرار حاضر می شن، زمان کافی واسه آرامش پیدا کردن و لذت بردن از تنهایی رو دارن. اونا می تونن در این مدت ایمیلای خود رو چک کنن، یادداشت هاشون رو بخونن یا از تنهایی خود لذت ببرن.

۲- خود رو در اولویت قرار نمی دین

شما همزمان با پیش رفتن طبق زمان بندی خود، وظایف اضافه تری قبول می کنین؟ این مسئله ممکنه موجب شه که از برنامه کاری خود عقب بمونین. واسه جلوگیری از این مسئله، اول وظایف زمان بندی شده خود رو انجام بدین و در آخر اگه زمان اضافه تری داشتین، فعالیتای جدید رو هم پذیرا باشین. اگه طبق برنامه درست خود پیش نرید، به زودی جدول فعالیت هاتون با اولویتای بقیه افراد پر می شه.

۳- نبود اولویت بندی فعالیتا

لیست فعالیتایی که قراره انجام بدین رو فراموش میکنین؟ در این صورت لیست کارای پیش رو (To do list) می تونه به شما کمک کنه که وظایف خود رو از یاد نبرین، ولی در عین حال باید حواستون باشه که بعضی وقتا این روش موجب می شه لیستای طویلی از وظایف واسه خودتون بسازین که مشاهده اونا در طول روز شما رو به وحشت اندازد. واسه جلوگیری از این اتفاق، هر روز صبح بیشترین حد ۲ یا ۳ وظیفه رو به عنوان موارد اصلی که باید تا انتهای روز حتماً انجام شن، مشخص کنین. هنگام انجام وظایف هم اول این فعالیتا رو در اولویت بذارین و بعد به سراغ موارد کم اهمیت تر برید.

۴- دائم می گین: «من وقت ندارم»

تا حالا چند بار گفتین: «من وقت ندارم»؟ در واقع اگه احساس کمبود وقت می کنین، باید بدونین همه آدما به طور مساوی، ۲۴ ساعت در طول روز وقت داریم و شمام از این قانون مستثنا نیستین؛ مشکل از توانایی هاتون در مدیریت درست زمونه. به خاطر زمان بندی درست باید مواردی که موجب تلف شدن وقت شما می شن رو پیدا کنین و اونا رو از فعالیتای خود خط بزنین.

۵- ترس از تصمیم انتخاب یه گزینه از بین چندین مورد

تا حالا براتون پیش اومده که به دلیل انتخابای زیادتر از اندازه روشای انجام یه فعالیت، نتونین بهترین گزینه رو انتخاب کنین و در آخر زمان زیادی رو از دست بدین؟ در این صورت یادتون باشه که احتیاجی نیس انرژی خود رو زیادتر از اندازه، واسه اراده کردن هدر بدین. خیلی از تصمیمات در واقع اهمیت چندانی ندارن و معمولاً می تونین تصمیم خود رو سریع بگیرین و در شروع به انجام فعالیت مربوطه کنین؛ نگران نباشین؛ چون در بین طی راه در صورت نیاز می تونین جهت خود رو عوض کرده و کار رو به گونه دیگری پیش ببرین. یادتون باشه که معمولاً اراده کردن سریع بهتر از اینه که هیچوقت تصمیمی نگیرید.

۶- هرچه بیشتر کار می کنین، کمتر نتیجه می گیرین

تصور می کنین هرچه زمان بیشتری صرف می کنین، نتیجه کمتری از کارتون دریافت می کنین؟ این طرز تفکر نشون میده که شما زمان خود رو به درستی مدیریت نکردین. هم اینکه ممکنه این تفکر، به وجود اومده به وسیله کار بیشتر از اندازه شما باشه. وقتی زیادتر از اندازه توانتان فعالیت می کنین، کارایی تون کاهش زیادی پیدا می کنه و دقیقاً از همین جا هستش که واسه انجام فعالیتا نیاز به صرف زمان دوبرابر دارین. واسه جلوگیری از این اتفاق، کافیه حواستون به گذشت زمان باشه. در این صورت همیشه میدونید که هر وظیفه شما چقدر زمان رو به خود تخصیص میده. مثلا میدونید که نوشتن یه پست در وبلاگ معمولاً ۲ ساعت وقت می بره. اگه تا الان ۳ ساعت شده و شما بازم مشغول هستین، پس یه جای کار می لنگد. دلیل اونو پیدا کنین تا بتونین از زمان بهترین بهره رو ببرین.

۷- نمی تونین «نه» بگید

وقتی بقیه از شما درخواست کمک می کنن، بدون توجه به موقعیت فعلی خود به درخواست اونا جواب مثبت می دید؟ پس باید یاد بگیرین اگه لیست وظایف خودتون هنوز خالی نشده، به بقیه خیلی راحت «نه » بگید. این کار ممکنه در اول مشکل به نظر بیاد؛ ولی مطمئن باشین به سختی اش می ارزه و موجب می شه شما انجام وظایف خود رو در اولویت بذارین.

به چه دلیل رزومه تون تاثیرگذاری کافی رو نداره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *