الان هر دو پلتفرم اندروید و iOS به کاربران این اجازه رو میدن که به دلخواه کیبورد پیش فرض موبایل هاشون رو تغییر بدن. این موضوع اصلا مسئله بزرگی نیس.

اما اگه به ذات اون دقت کنین شاید متوجه چیزی شید که بیشتر مثل یه کابوس می مونه. کیبوردها عموما به تموم اطلاعاتی که شما در روز تایپ می کنین دسترسی دارن؛ از پیامای خصوصی تون گرفته تا رمز عبور و اطلاعات مهم شما.

حتی بعضی از اونا این اطلاعات رو از راه اینترنت به سرورهای خود منتقل می کنن. همین مسائل هم هست که جای نگرانی داره. چون که تموم اطلاعات کاربر می تونه در همین راه دزدیده شه یا در بدترین شرایط مورد سو استفاده پیشرفت دهنده کیبورد قرار بگیره.

اینا تئوریای پیشگیرانه نیستن. بلکه تموم مسائلی که گفتیم واقعا اتفاق افتادن. به خاطر همین هم هست که خیلی از کاربران از اعتماد به کیبوردهای شخص سوم ترس دارن و کمتر به اونا اعتماد می کنن.

مشکلات Ai.type و SwiftKey

Ai.type الان با داشتن بیشتر از ۴۰ میلیون کاربر روی آیفون و اندروید، یکی از پرطرفدارترین کیبوردهای شخص سوم دنیاس. شاید همین موضوع هم بود که واسه این اپ دردسرهای بزرگی پیش آورد.

در ۵ دسامبر سال ۲۰۱۷، اطلاعات بیشتر از ۳۱ میلیون کاربر Ai.type در فضای آنلاین لو رفت. واقعا، دیتابیس Ai.type با واژه امنیت بیگانه بود و هر شخصی می تونست خیلی راحت وارد اون شه و اطلاعات مورد نیازش رو استخراج کنه.

کسی هم از این موضوع خبر نداشت و بیشتر کاربران وقتی متوجه موضوع شدن که دیگه خیلی دیر شده بود. البته در همون زمان هم این اتفاقی تازه نبود. SwiftKey که اسمش به گوش بیشتر ما آشناست هم قبل از این موضوع، به اینجور معضلی دچار شده بود؛ اونم دقیقا پس از خریداری شدنش به وسیله مایکروسافت.

به چه دلیل کیبوردهای شخص سوم خطرناک هستن؟

کیبوردهای شخص سوم میخوان «هوشمند» باشن و همین دلیل هم هست که اونا رو به یه تهدید تبدیل می کنه. کیبوردهای امروزی فقط یه صفحه کلید مجازی نیستن که به شما اجازه تایپ متنا رو بدن.

بلکه اونا تلاش می کنن کلمه بعدی تون رو حدس بزنن و غلطای املایی تون رو اصلاح کنن. بیشتر شون هم واسه رسیدن به این اهداف، اطلاعات کاربر رو به سرورهای خود منتقل می کنن تا در مکان درست از اونا بهره بگیرن.

اون وقت شعارشان هم اینه که اینجور ویژگیایی واسه راحتی بیشتر کاربران انجام شده. اما این راحتی واقعا در ازای چه قیمتیه؟ الان کیبوردهای شخص سوم دسترسیای زیادی دارن و حتی در خصوصی ترین چت هامون هم ما رو همراهی می کنن.

اینجاس که باید خوب به شرکتی که کیبورد رو پیشرفت داده دقت کنین. چون که خیلی از اطلاعات ما به سرورهای این شرکتا منتقل می شن و با لو رفتنشون بهای سنگینی انتظارمون رو میکشه.

پس باید خوب به این موضوع دقت کرد. مثلا اگه به گوگل اعتماد دارین، Gboard می تونه گزینه خوبی واسه تون باشه. اما شرکتایی مانند Ai.type سزاوار اعتماد ما نیستن و اصلا دیگه نباید به سراغ کیبوردشان رفت.

البته شاید بگید که SwiftKey مایکروسافت نسبت به Ai.type مطمئن تره. اما یادتون نره که لو رفتن داده های این شرکت یه بار به ضرر کاربران تموم شده. به همین منظور شاید اعتماد به اونم خیلی فکر خوبی نباشه.

ایمنی بیشتر در ازای کاهش امکانات

همونطور که گفته شد، کیبوردها به اطلاعات کاربران دسترسیای بسیار زیادی دارن. فرقی هم نمی کنه که دقیقا از چه پلتفرمی استفاده می کنین. اونا در هر صورت واسه شروع فعالیت هاشون نیازمند یه سری دسترسی کلی هستن که باید در هر صورت به دستشون بیارن.

اما حالا خوبیش اینه این موضوع روی آیفونا کمی فرق داره و تقریبا میشه گفت که همین مسئله ایمنی بیشتر رو واسه کاربران iOS جفت و جور کرده. اپل به کیبوردهای مجازی اجازه دسترسی به اینترنت رو نمی ده و نمی ذاره که اونا به دلخواه اطلاعات کاربر رو بردارن و به سرورهایشان منتقل کنن.

برخلاف پلی استور، «مجوز دسترسی به اینترنت» در iOS محدود شده و اپا نمی تونن به طور خودکار به اون دسترسی داشته باشن. البته میشه این دسترسیا رو در اختیار اپا گذاشت اما بهتره ببینین ارزشش رو داره یا نه.

مسئله انتخاب میان ویژگیای بیشتر یا امنیت بالاتره. خودتون باید میون این دو موضوع انتخاب کنین. اما مهم اینه که دست کم آیفون قدرت انتخاب رو از کاربرانش نگرفته. همین مسئله هم هست که آیفون رو ایمن تر از پلتفرم اندروید می کنه.

اما موضوع در مورد اندروید به طور کامل فرق داره. کیبوردها در همون لحظه نصب به اینترنت دستگاه دسترسی دارن و نمیشه از این موضوع جلوگیری کرد. کاربران این پلتفرم، ویژگیای بیشتری به دشت می کنن که بیشتر خوب هم هستن.

اما شاید اکثرشون از این موضوع خبر نداشته باشن که امنیتشان در خطره. گفتنیا رو گفتیم و در آخر این شمائید که تصمیم می گیرین. اما به عنوان آخرین پیشنهاد، پیشنهاد می کنیم که قبل از نصب هر اپلیکیشنی، خصوصا کیبوردهای شخص سوم، خوب دقت کنین و مراقب مجوزهایی که در اختیارشون قرار می دید باشین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *