همزمان با رونمایی از IGTV، اینستاگرام اعلام کرد که از مرز ۱ میلیارد کاربر فعال در ماه عبور کرده؛ یه میلیارد کاربر فعال در ماه واسه اینستاگرام آماری فوق العاده واسه این شبکه اجتماعیه که طی هشت سال بدست اومده و با سرعتی باورنکردنی رو به زیاد شدنه.

انگار همین دیروز بود که اینستاگرام به طور انحصاری واسه پلتفرم iOS منتشر شد. این موضوع در سال ۲۰۱۰ اتفاق افتاد و کمی بعد از اومدن اپلیکیشن به آیفون، اندرویدی ها هم تونستن از این شبکه اجتماعی خلاق روی موبایل هاشون بهره مند شن.

موبایل

دو سال بعد، یعنی سال ۲۰۱۲ فیسبوک به عنوان غول شبکه های اجتماعی وقت اینستاگرام رو با رقم باورنکردنی ۱ میلیارد دلار به زیر مجموعه های خود اضافه کرد.

دلار

دقیقا از همون زمان بود که به لطف دستگاه تبلیغاتی بزرگ فیسبوک، نمودار رشد کاربران این شبکه اجتماعی سیر صعودی به خود گرفت طوری که بعد از گذشت هشت سال امروز به جایگاهی رسیده که بیشتر از یه میلیارد نفر در ماه ازش استفاده می کنن.

اینستاگرام اندازه رشد فعلی خود رو ۵ درصد (در هر فصل سال) اعلام کرده که نه فقط از اسنپ چت، حریف مستقیم اپلیکیشن بلکه از خود شرکت مادر اون یعنی فیسبوک هم بیشتره.

هر چند فیسبوک از دید تعداد کاربران فعال در ماه با آمار ۲/۱۹۶ میلیون نفر نسبت به اینستاگرام برتری داره، اما در اندازه رشد با آمار ۳/۱۴ درصد در رتبه پایین تری قرار می گیرد.

سایت eMarketer پیش بینی می کنه که اینستاگرام با روند رشد فعلی بتونه فقط امسال رقمی بالغ بر ۵/۴۸ میلیارد دلار سود رو از راه تبلیغات عاید خود کنه که نسبت به سال گذشته با ۷۰% افزایش مواجه میشه. هم اینکه اعلام شده که شبکه اجتماعی نامبرده به تنهایی ۲۸.۲% از سود خالص فیسبوک از پلتفرم موبایل رو تأمین می کنه.

کوین سیستروم، مدیر عامل اینستاگرام در عکس العمل به یه میلیاردی شدن اپلیکیشن اینطور می گوید:

«اینستاگرام حالا یه اجتماع بین المللی از یه میلیارد نفره! از زمان لانچ ما در سال ۲۰۱۰ تا امروز، ما با حیرت زدگی تماشاگر رشد و شکوفایی اون بوده ایم. این نتیجه کار بزرگیه، پس همه از شما تشکر می کنیم.»

منبع:Phonearena