شاید اصوات تولید شده به وسیله تارهای صوتی در مقایسه با کارکرد بقیه اندامای بدن از دیدگاه عموم، اهمیت چندانی نداشته باشه ولی اجازه بدین به این موضوع اشاره کنیم هر روزه، دست کم واسه چند بار هم که شده از تارهای صوتی واسه صحبت با بقیه استفاده می کنیم. واقعا، این تارهای صوتی و عضلات مربوط به حنجره س که منتهی به ایجاد صحبت با بقیه افراد می شه و اگه غیر این بود، آدم به یه موجود منزوی تبدیل می شد. در این یادداشت به ۱۰ نکته باحال درباره اصوات می پردازیم.

۱۰دامنه صدا در مرد و زن فرق داره

این موضوع که خانوما نسبت به مردها گوشای حساس تری دارن، اصل علمی داره. کلا، دامنه فرکانس صحبت یه آدم سالم بین ۸۰ تا ۲۶۰ هرتز تعریف می شه. دامنه ۸۵ تا ۱۸۰ هرتز به مردان و دامنه ۱۶۵ تا ۲۵۵ هرتز به زنا تعلق داره.

۹شنیدن به یه صحبت، هر دو نیم کره رو درگیر می کنه

وقتی فردی در حال صحبت یا آهنگ خواندنه، مغزش شدیدا فعال می شه. وقتی شما به یه سخنرانی گوش می دین، نیم کره سمت چپ مغزتون، محتوای قابل فهم رو پردازش می کنه. در حالیکه بخش بزرگ نیم کره سمت راست به جنبه احساسی صدای مورد نظر فکر می کنه.

۸سرعت صحبت بین زبونای جور واجور فرق داره

زبونای جور واجور با سرعتای متفاوت ادا می شن. بعضی از زبونا مثل انگلیسی و چینی ماندارین با سرعت تقریبا پایین تری بیان می شن ولی ما با به کار گیری بقیه زبونا، با ادای کلمات با سرعت بسیار زیادتر، معنی رو به فرد مقابل می رسانیم. یعنی ساده تر، اطلاعات بیشتری در هر بخش (سیلابِس) از یه کلمه هست. بر همین پایه، عبارتی با عنوان تراکم ساختاری (grammatical density)  تعریف می شه. تراکم ساختاری به این معناست چه مقدار اطلاعات در هر بخش از کلمه هست. زبونایی مثل اسپانیولی که گوینده سریع صحبت می کنه، تعداد بخشای زیادی با تراکم ساختاری کمتر در هر واژه هست. زبون انگلیسی معمولا با ۶.۱۹ بخش در ثانیه و زبون اسپانیولی با سرعتی بیشتر و رقمی برابر ۷.۸۲ بخش در ثانیه صحبت می شه. در هر صورت هر کدوم از این زبونا در مدت زمان ۱ دقیقه، اطلاعات قابل فهمی رو به شنونده القا می کنن.

۷وسیع ترین محدوده صوتی آدم

وسیع ترین محدوده صوتی آدم ۱۰ اکتاوه. تیم استورمز از ایالت میزوری تونست ۱۰ اکتاو رو در دامنه ۵- تا ۵+ ثبت کنه. این عدد در مقایسه با محدوده صوتی ۵ اکتاو که ماریا کری، خواننده امریکایی داره، خیلی با اهمیته.

۶سال ۱۸۶۰: اولین صدای ضبط شده آدم در طول تاریخ

اولین صدای ضبط شده آدم در سال ۱۸۶۰ ثبت شد. این صدا واسه ادوارد لئون اسکات دِمارتینویل از شهر پاریسه. اون ۱۰ ثانیه از آهنگ «در مهتاب» (Au Clair de la Lune) رو با استفاده فون اتوگراف در نهم آوریل سال ۱۸۶۰ میلادی خواند. فون اتوگراف اولین دستگاه واسه ضبط صدا بود و به وسیله همین فرد اختراع شد. امروزه توانایی ضبط صدای این دستگاه با سیستم VoIP ترکیب شد تا واسه اهداف امنیتی و آموزشی بیشتر استفاده شه.

۵بیست ثانیه؛ مدت زمان استاندارد واسه ادای یه صوت

یه مرد سالم و بالغ میتونه تا ۲۰ ثانیه ادای یه صوت رو کش دهد. این رقم در زن ۱۵ ثانیه س. هر چقدر «مدت زمان کلی صحبت» کمتر باشه، بهره وری دستگاه تنفسی هم کمتر میشه. الان رکورد نگه داشتن صدا واسه به ریچارد فینک از نیویورکه. اون در سال ۲۰۰۹ میلادی تونسته در مدت زمان ۱ دقیقه و ۴۳ ثانیه یه نت صوتی رو ادا کنه.

۴شصت دسیبل، بلندی صدای یه آدم

متوسط صدای اصوات تو یه صحبت معمولی، شصت دسیبله. البته وقتی ۶۰ دسیبل میشه که گوینده و شنونده آخر سه متر نسبت به همدیگه فاصله داشته باشن. یه داد و بیداد تقریبا ۷۵ دسیبل میشه. در حالیکه یه صحبت با تن صدای آروم، دور و حوش ۳۵ الی ۴۰ دسیبل، صدای خش خشِ برگ درختان تقریبا ۱۰ دسیبل و صدای بلند رادیو تقریبا ۸۰ دسیبله. هر صوتی که بالای ۱۲۰ دسیبل باشه، باعث تحریک درد در آدم می شه و ۱۲۰ دسیبل، آستانه تحمل صوت در آدم حساب می شه. جالبه بدونین «جیل درِیه» در سال ۲۰۰۰ میلادی تونسته رکورد بلندترین فریاد رو با ۱۲۹ دسیبل از اونِ خود کنه!

۳شما میتونین تارهای صوتی تون رو کنترل کنین

شکل و شمایل و هم اینکه اندازه قدرت تارهای صوتی هر فرد بیشتر به مسائل ژنتیکی بستگی داره. اما بخشی از این موضوع، براساس یادگیری شکل میگیره. شما قادر نیستین وسعت حلق تون رو به صورت ذاتی تغییر بدین. اما می تونین ظاهر تار صوتی تون رو کنترل کنین. واقعا خوانندها، به خصوص طرفداران سبک جاز تلاش می کنن با حفظ ساختار تارهای صوتی در بهترین حالت ممکن، اجراهای خود رو خوب بکنن.

۲پچ پچ کردن ممنوع!

نجوا و پچ پچ کردن واقعا می تونه روی صدای تون تاثیر منفی بزاره و کم کم فرد سخت تر از حالت معمولی قادر به صحبت میشه. اما چه اتفاقی در زمان پچ پچ کردن واسه شما میفتد؟ در حالت عادی تارهای صوتی شما با لرزش، اصوات رو تولید می کنن. در حالت پچ پچ و نجوا، تارهای صوتی بدون لرزش تلاش دارن صدایی رو تولید کنن. این روش معمولا باعث ایجاد تروما و آسیب به حنجره می شه. پس بهتره تا حد امکان حرفای درِ گوشی با بقیه نزنین!

۱اصوات، سه بخشی هستن

یه صوت معمولا از سه بخش تشکیل می شه: ۱) منبع قدرت که هوا هستش. ۲) منبع لرزش که تارهای صوتی و عضلات حنجره س. ۳) عوامل شدید شدن کننده یا آمپلی فایر که شامل فضاهای مختلفی در نواحی گلو، بینی و دهانه. ریه ها جریان و فشار هوا رو تولید می کنن که منتهی به لرزش تارهای صوتی می شه. با لرزش، اصوات تولید می شه. بعد واسه افزایش دامنه صدا، اصوات در مناطق دهانی، بینی و گلو تقویت می شن و به اصطلاح عامیانه، صدا در سر می پیچد تا در آخر از دهن خارج شده و به وسیله فردی دیگه شنیده می شه. باحال نیس؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *