سرفصل محتوا

 • ERP چیه و چه کاربرده هایی داره؟
  • برنامه ریزی منابع سازمانی ( ERP )
  • معنی و امتیازات ERP
  • ویژگیای سیستمای ERP
  • مراحل اجرای ERP در سازمان
  • پیشرفت برنامه ریزی منابع سازمان
  • ERP چیجوری میتونه کارکرد تجاری یه شرکت یا سازمان رو بهتر کنه ؟
  • یه پروژه ERP چه مدت بطول میرسه ؟
  • بکارگیریERP واسه یه کار و کاسبی چه مزیتهایی رو می تونه به همراه داشته باشه ؟
  •  ERP با فرایندهای موجود در شرکت یا سازمان  یکی بودن داره یا خیر؟
  • ERP چه نوع هزینه هایی میتونه به همراه داشته باشه؟
  • چه عواملی بیشتر باعث شکست در اجرای پروژه ERP میشه؟
  • ERP چیجوری با تجارت الکترونیکی یکی بودن پیدا میکنه؟

ERP چیه و چه کاربرده هایی داره؟

سالیان متمادی برنامه های کاربردی مورد استفاده در سیستمهای اطلاعاتی به شکل جدا از هم (functional) ارائه میشد و هیچ ارتباطی با همدیگه نداشتن.

اینجور نرم افزارهایی مورد توجه و علاقه شرکتهای کوچیک بود و بدون هیچ سختی ای نیازای خود رو بوسیله این برنامه های کاربردی (application) برآورده می کردن. اما پس از یه مدت با گذشت زمان و با شروع روند مهندسی دوباره فرایندها در سازمانها ، نیاز به نوعای جورواجور سیستمهای اطلاعاتی احساس شد و تولید سیستمهای اطلاعاتی کامل که بتونه نرم افزارهای بخش های جور واجور از جمله حسابداری ، تولید ، فروش ، انبار و … رو به شکل منظم و همراه هم استفاده کنه شروع گردید .

واسه تولید اینجور نرم افزاریهایی ، ارائه رویکردای جدیدی از جمله معماری بر اساس client /server و همینطور نرم افزارهای کامل لازم بنظر میرسید…

در سال ۱۹۹۲ساختار یه سیستم اطلاعاتی کامل بوسیله دو نفر به اسمای Yakhou و Rahali پیشرفت یافت . در این ساختار ، به اشتراک گذاری داده ها بین کاربران این امکان رو ایجاد میکرد تا خیلی راحت و سریع داده های لازم واحدهای دیگه رو در اختیارشون بذارن و هم اینکه مدیران بخشهای دیگه هم قادر بودن به شکل یه سیستم کامل با همدیگه در رابطه باشن و گزارشات لازم خود رو از یه سیستم واحد استخراج کنن.

برنامه ریزی منابع سازمانی ( ERP )

به کار گیری سیستمای اطلاعاتی که بتونه همه فعالیتا و وظایف موجود تو یه سازمان رو تحت پوشش قرار داده و اطلاعات لازم رو به موقع در اختیار استفاده کنندگان اون بذاره از وسایل حیاتی در سازمانای امروزه.

بدون داشتن این سیستما افزایش قابلیتای سازمان، بهبود کارکرد، اراده کردن بهتر و رسیدن به مزیت رقابتی شدنی نیس.

این وسط سیستمای برنامه ریزی منابع سازمان (ERP) از جدیدترین وسایل مدیریتی بوده که میتونه اطلاعات موجود در سازمان رو با به کار گیری فناوری اطلاعات در تموم بخش های فعالیت سازمان به طور منظم و کامل جمع آوری کرده و اطلاعات و یافته های بدست اومده از اون رو در اختیار استفاده کنندگان اون در سطوح جور واجور سازمان بذاره.

این سیستما رو میشه جدیدترین فناوریای اطلاعاتی تو یه دهه گذشته دونست، نتیجه ای که به سرعت در حال تغییر و تکامله.

( ERP ( Enterprise Resource Planning  سیستمی جامعیه که تلاش در کامل سازی همه وظایف و بخشهای موجود دریک سازمان با استفاده ازیک سیستم کامپیوتری واحد رو داره که بتونه نیازای خاص و خاص این بخشها رو برآورده سازه .

این کار با به کار گیری یه نرم افزار کامپیوتری انجام میشه که توسط یه دیتابیس واحد ، امکان به اشتراک گذاری اطلاعات و رابطه بخشهای جور واجور رو با همدیگه برقرار میسازد . این نرم افزار از تعدادی ماژول نرم افزاری تشکیل شده که هر یک بخشی از وظایف موجود در شرکت رو رو دوش دارن .

حتما بخونین: طوفان فکری آنلاین و ویژگی های اون

بیشتر نرم افزارهای ERP اونقدر منعطف هستن که شرکتهای خریدار می تونن تعدادی از ماژولهای مورد نیازو یا همه اونا رو نصب و بکارگیرند .

مثلا شرکت خریدار میتونه فقط ماژولهای منابع انسانی (HR) و مالی رو از این بسته نرم افزاری ، خریداری ، نصب و مورد استفاده بذاره .

معنی و امتیازات ERP

در بیشتر مراکز تولیدی، مشکلات موجود به وجود اومده بوسیله کمبود تلاش کارکنان نیس بلکه کمبود همکاری و هماهنگی در به کار گیری منابع در دسترس کارخانه (کارکنان، اطلاعات، مواد، وسیله) و در نتیجه نبود مدیریت موثر در کار، عوامل اصلی به وجود آورنده این مشکلاته.

سیستم برنامه ریزی منابع سازمان، وسیله نوینیه که رفع ناهماهنگی یاد شده رو با تاکید بر بهتر شدن فرایندهای سازمان و اراده کردن درست تر و آسون تر مدیران، هدف قرار داده. به بیان دیگه:

– ERP یه راه حل سیستمی بر اساس فناوری اطلاعاته که به خاطر ارتقای مدیریت روند و عملیات سازمانی منابع سازمان رو از طریق یه سیستم به هم پیوسته، به سرعت و با دقت و کیفیت بالا در کنترل مدیران سطوح جور واجور سازمان قرار میده.

– سیستمای ERP سیستمای بر اساس کامپیوتر هستن که واسه فرایندهای یه سازمان طراحی شده و برنامه ریزی، تولید و پاسخگویی به مشتریان رو کامل می کنه.

ERP دو مزیت کلی ارائه می کنه که در سیستمای سازمانی غیریکپارچه وجود ندارن:

۱- یه نگاه کامل سازمانی از کار و کاسبی که در برگیرنده تموم فعالیتا (وظایف سازمانی) و بخشا هستش.

۲- یه پایگاه داده ای سازمان که تموم فعالیتای کار و کاسبی در اون، وارد، ضبط، پردازش، نظارت و گزارش می شه.

این نگاه کامل لازمه گسترش همکاری و هماهنگی بین بخشای مختلفه اما سازمان رو در رسیدن به اهداف خود و ارتقای توانایی پاسخگویی، توانا می سازه.

حتما بخونین: روش هدف دار کالباسی در گفتگو

ویژگیای سیستمای ERP

هدف اصلی و اولیه بسته های نرم افزاری ERP ، جمع آوری بخشا و بخش های جور واجور یه سازمان در داخل یه سیستم یکپارچه س، طوریکه این سیستم بتونه جوابگوی همه نیازای بخشای متفاوت یه سازمان باشه.

تو یه جمع بندی میشه گفت سیستمای ERP ، تنها حاصل اجتماع فرایندها و وظایف جور واجور سازمانی به شکل یه بسته نرم افزاری نیس بلکه دست کم باید دارای چند مشخصه کلیدی باشه تا بتونه به عنوان یه راه حل درست مطرح شه. این ویژگیا عبارتند از:

انعطاف پذیری: سیستمای ERP باید بتونن به نیازای متغیر سازمانا و شرکتای استفاده کننده جواب بدن.

هم اینکه این سیستم باید به شکلی باشه که هر جزیی از بسته نرم افزاری بتونه بدون تاثیر در روشای دیگه در هر سازمانی، تغییر کرده، اضافه یا حذف شه.

گسترده بودن: سیستمای ERP باید وظایف سازمانی مختلفی رو پشتیبانی کنن و متناسب با طیف بزرگی از سازمانا مورد استفاده قرار گیرند.

فرا شرکتی: این سیستما باید به صورت online به سازمانای دیگه و بقیه شرکای تجاری از جمله تامین کنندگان و مشتریان وصل باشن.

بهترین روشای موجود: یه سری از بهترین روشای مورد استفاده و تجربه شده در جهان باید در این نرم افزارها جمع آوری شده باشه.

مثل سازی واقعیت: بنای طراحی و به کار گیری این نرم افزارها، مثل سازی اقدامات و فرایندهاییه که در سازمان انجام میشه.

بقیه ویژگیا: علاوه بر موارد کلیدی مطرح شده، میشه به ویژگیایی مثل کاهش کارا، حذف دوباره کاری و بهینه سازی منابع ، محیط کاربر پسند (شامل راهنمایی online و رابط گرافیکی مناسب)، انعطاف پذیری در برابری با قوانین کشورها (در زمینه های مالی، مالیاتی، فروش، صادرات و واردات)، دسترسی آسون به اطلاعات و نامحدود بودن در ثبت اطلاعات از نظر حجم رکوردهای اطلاعاتی، اشاره کرد.

حتما بخونین: کجا سرمایه گذاری کنیم; راهنمای سرمایه گذاری واسه تازه کارا

حروف اختصاری( MRP -Material Resource Planning) به معنی برنامه ریزی نیازمندی مواد، در سه معنی متفاوت ولی وابسته به هم به کار برده می شن. هر کدوم از این مفاهیم، درجه ای از اندازه پیشرفت و تغییر MRP رو نشون میدن.

– MRPI برنامه ریزی نیازمندی مواد

– MRP با حلقه بسته

– MRPII برنامه ریزی منابع تولیدی

MRPI اولین مرحله تکاملی در MRP بود. سیستم MRP یه سیستم برنامه ریزی مواد زمان بندی شده مشروحه. این سیستم برنامه کلان تولید رو به مجموعه ای کامل از مواد لازم که می تواندبرای برنامه ریزی، زمان بندی و کنترل تولید در سطح کارخانه استفاده کرده شه، تبدیل می کنه.

MRP با حلقه بسته، مرحله منطقی تغییر MRP بود که منتهی به یه سیستم کنترلی تولید شد. یکی از اساسی ترین فرضیات یه سیستم MRP ، نامحدود بودن ظرفیته. این فرض در عمل، ضعیف بود. پس سیستم MRP با حلقه بسته برنامه ریزی احتیاجات ظرفیتی خود، به عنوان کنترل کننده اندازه پیشرفت برنامه تولید حساب می شه.

در این سیستم، عملکردهای واقعی تولید و تامین مواد، اندازه گیری و با برنامه مقایسه می شن (حلقه بسته می شه.) این عمل باعث می شه تا مدیریت تشخیص بده که نیاز به اقدامات اصلاحی هست یا خیر؟

MRPII ترکیبیه از MRP حلقه بسته هم اینکه اجزایی واسه برنامه ریزی مالی- تجاری. از MRPII میشه واسه برنامه ریزی ظرفیت، حمل کالا، نگهداری و تعمیرات و چیزای دیگه ای به جز اینا استفاده کرد. از طرف دیگه میشه واسه برنامه ریزی امور مالی هم جریانات نقدینگی رو پیش بینی کرد. هم اینکه میشه به خاطر برنامه ریزی نیروی انسانی، نیروی لازم در آینده رو برآورد کرد.

MRPII از راه هماهنگ کردن فعالیتای انجام گرفته در بخشای کاری جور واجور شرکت و به کار گیری یه پایگاه اطلاعاتی مشترک، اتحاد داخلی رو آسون می سازه. این موضوع این اطمینان رو می بخشه که همه از اطلاعات به روز یه نسخه مشترک استفاده می کنن.

شرکتها به دلیل مسایل و مشکلات موجود در MRPII ، هنگام اجرا و اجرا سیستم برنامه ریزی خود، ناچار بودن از مشاورانی استفاده کنن که در بیشتر مواقع حضور اونا غیر به درد بخور و بی تاثیر بود. پس سیستمای برنامه ریزی منابع موسسه از اوایل دهه۸۰ به وجود اومدن.

مراحل اجرای ERP در سازمان

۱- مرحله اراده کردن واسه انتخاب: این مرحله اولین مرحله س که در اون مدیران نیاز به سیستم ERP یا انتخاب یه سیستم اطلاعاتی عمومی رو بررسی می کنن.

مرحله اراده کردن شامل: تعریف نیازمندیای سیستم، اهداف و فواید اون و موشکافی تاثیر انتخاب در کار و کاسبی سطوح سازمانیه.

۲- مرحله اکتساب: این مرحله شامل انتخاب محصولیه که بهترین تناسب رو با نیازمندیای سازمان داره. پس کمترین نیاز واسه سفارش یه نرم افزار خاص سازمان رو روش زوم کرده و در مرحله بعدی (مرحله اجرا) شرکت مشاور هم واسه کمک انتخاب می شه.

مواردی مانند قیمت، آموزش و خدمات و نگهداری، تجزیه وتحلیل شده و قرارداده ها بسته می شن. در این مرحله باید تجزیه و تحلیلی درباره اندازه برگشت سرمایه محصول انتخاب شده انجام شه.

۳- مرحله اجرا: این مرحله شامل تطبیق نرم افزار ERP طبق نیازای سازمانه. این کار به کمک مشاورانی که آموزش رو بردوش داشته و با روشای اجرایی آشنا هستن، صورت میگیره.

۴- مرحله استفاده و نگهداری: این مرحله شامل به کار گیری محصوله که منافع مورد انتظار رو تامین کرده و کمترین اندازه اختلاف رو داشته باشه. در طول این مرحله یه فرد باید از جنبه های جور واجور مانند عملیات، توانایی کاربرد و مناسب بودن واسه سازمان و فرایندهای کار و کاسبی خوب اطلاع داشته باشه.

پس از اجرای سیستم باید خوب نگهداری شه چون در صورت بد عمل کردن باید اون رو اصلاح کرد. درخواستای خاص واسه بهتر کردن کارکرد باید مطرح شه و بهبودهای عمومی واسه سیستم انجام شه.

۵- مرحله تغییر (تکامل کم کم): این مرحله به ایجاد قابلیتای بیشتر در سیستم ERP مربوط می شه. ایجاد منافع جدید مثل برنامه ریزی و زمان بندی پیشرفته، مدیریت زنجیره عرضه، مدیریت رابطه با مشتری، جریان کار و پیشرفت مرزها واسه همکاریای خارجی با شرکای دیگه از موارد جور واجور این مرحله س.

۶- مرحله بازنشستگی: این مرحله در شرایط مختلفی مانند وقتی که تکنولوژیای جدید به وجود اومده ان یا در شرایطی که ERP واسه سازمان مناسب نیس و یا نیازای کار و کاسبی تغییر کرده به اجرا در میاد. در این مرحله مدیران تصمیم می گیرن که نرم افزار ERP رو با دیگه سیستمای اطلاعاتی جا به جا کنن تا با نیازای سازمانی متناسب شه.

پیشرفت برنامه ریزی منابع سازمان

گسترش شبکه های اینترنتی، تاثیر خیلی عجیبی بر جنبه های جور واجور IT و در کنار اون بر سیستمای ERP گذاشته.

دسترسی آسون به منابع سیستم در هر جا و هر زمان به فروشندگان ERP کمک کرده که سیستمای ERP خود رو پیشرفت داده و با روشای کار و کاسبی جدید از جمله مدیریت زنجیره عرضه، مدیریت رابطه با مشتری، اتوماسیون نیروی فروش(SFA) ، برنامه ریزی و زمان بندی پیشرفته (APS) ، هوش کار و کاسبی (BI) و قابلیتای کار و کاسبی الکترونیکی کامل کنن.

در حقیقیت ERP در سازمانا به عنوان پشتوانه ای واسه کار و کاسبی حساب می شه و سازمان با کمک این سیستم می تونه کار و کاسبی رو به صورت مستقیم از راه اینترنت انجام بده. مثل این روش ها دلیل شده که رضایت مشتریان و فرصتای فروش و بازاریابی، افزایش و روشای پرداخت، بهبود یابد.

ERP چیجوری میتونه کارکرد تجاری یه شرکت یا سازمان رو بهتر کنه ؟

کلا هدف اصلی و اولیه ERP اون هستش که پروسه دریافت سفارش از مشتری ( در بخش صنعت یا خدمات )و پردازش اون تا مرحله پایانی رو بهتر کنه.

مثلا وقتی یه سفارش رسیده از طرف مشتری( و یا یه نفر مراجعه کننده به یکی از بخش های شهرداری)  وارد سیستمERP میشه ، همه اطلاعات لازم جهت تکمیل و ارائه این سفارش (یا نیاز شهروند)، در اون هست.

اطلاعات مربوط به اینکه مشتری سفارش دهنده ، اعتبار کافی پیش شرکت یا سازمان رو داره یا خیر ، از ماژول مالی بدست میاد و به همین ترتیب اطلاعات لازم در مورد سطح موجودی انبار کالا و مواد اولیه مربوط به این سفارش ، از ماژول انبار استخراج میشه.

با استفاده این سیستم ، کاربران تنها وارد کننده داده و اطلاعات به سیستم نیستن بلکه اونا از این پس وظیفه سنگینی رو رو دوش دارن چون در مورد سئوالاتی مثل اینکه “ مشتری حاضر بموقع بدهی خود رو واسه سفارش دریافتی خود می پردازه؟” ، “ ما میتونیم بموقع سفارش مورد نظر رو تحویل مشتری بدیم ؟” و سوالاتی مثل این ، کاربران سیستم باید بتونن خیلی سریع اراده کردن لازم رو بکنن واین تصمیمات روی کل فرایندERP موثر هستش.

حتما بخونین: چهار روش اساسی مدیران امروز؛ نتیجه نظرسنجی از ۱۲۰۰ مدیرعامل موفق

هم اینکه بقیه کاربران در بخشهای دیگه هم لازمه اطلاعات رو بروز وارد سیستم کنن . مثلا اگه مسئول سیستم انبار در مورد سطح موجودی انبار اشتباهی مرتکب شه ، شرکت ممکنه خیلی از مشتریان خود رو بدلیل اطلاعات نادرست درمورد کافی نبودن اندازه موجودی ، از دست بده.

یه پروژه ERP چه مدت بطول میرسه ؟

در شرکتها سازمانهای  کوچیک و اونایی که فقط بخشی از ماژولهای ERP رو خریداری و راه اندازی میکنن ، این پروژه ممکنه حدود شش ماه یا کمتر بطول انجامد ولی واسه شرکتها یا سازمانهای بزرگ و اونایی که تمایل دارن این پروژه رو بطور کاملتر به اجرا گذارن ، به خاطر این که نیاز به تغییر در بخشهای جور واجور سازمان متناسب با بسته نرم افزاریERP هست ، اجرای این پروژه بطور میانگین بین یک تا پنج سال بطول میرسه.

بکارگیریERP واسه یه کار و کاسبی چه مزیتهایی رو می تونه به همراه داشته باشه ؟

طور کلی امتیازات کلی اجرا سیستمهایERP در شرکتها رو میشه به شکل زیر بر شمرد :

الف ) کامل سازی اطلاعات: بر خلاف سیستهای دیگه که ممکنه هر کدوم از بخشهای مالی، فروش ، تولید و … گزارشهای ضد و نقیضی در مورد فعالیتها و سهم خود در افزایش اندازه درآمد شرکت ارائه بدن ،ERP به شرکت کمک می کنه که اطلاعات مورد نظر رو به شکل کامل از یه سیستم بدست آورد.

ب ) اتحاد اطلاعات در مورد نیازای  مشتریان: ERP کمک می کنه تا سفارشات و نیازای مشتریان از زمان دریافت سفارش یا اعلام نیاز یا مراجعه، دریافت مواد اولیه از تامین کنندگان کالا واسه تولید اون سفارش تا تحویل کالای تولید شده به مشتری و دریافت وجه اون بطور کامل تو یه سیستم نگهداری شه و اینطوری شرکتها می تونن بدون هیچ سختی ای سفارشات رو ردیابی کنن و هماهنگی لازم بین بخشهای جور واجور شرکت رو ایجاد کنن .

ج ) استاندارد سازی و سرعت بخشیدن به پروسه تولید: سیستمهایERP با استاندارد سازی فرایندهاو به کار گیری یه سیستم کامپیوتری منظم باعث صرفه جویی در زمان و افزایش بهره وری می شن.

د ) کاهش موجودی انبار: ERP با بهینه سازی پروسه انجام کار ، باعث کاهش گلوگاهها و رفع مشکلات احتمالی در راه انجام خیلی از پروسه ها شده و باعث سبکتر شده حجم انبار داده ها می شه. به بیان دیگه ERP توانایی مدیریت زنجیره عرضه محصول ( Supply Chain Management ) رو هم جفت و جور میسازد .

ه ) استاندارد سازی اطلاعات مربوط به منابع انسانی شرکت ، صرفه جویی در زمان و جلوگیری از دوباره کاری

 ERP با فرایندهای موجود در شرکت یا سازمان  یکی بودن داره یا خیر؟

نکته مهمی که در اجرا و اجرا یه سیستمERPباید روش زوم بشه اون هستش که این مجموعه نرم افزاری با وضع موجود شرکت خریدار نرم افزار ، یکی بودن داره با نه ؟ این یکی از دلایل مهمیه که در روند اجرای پروسه ERP در شرکتهای خریدار ، مشکل بوجود میاره و باعث میشه گاه ها در اجرای پروژه چند میلیون دلاری ERP معطلی ایجاد شه .

در اینجور شرایطی دو راه هست: یا اینکه شرکت خریدار باید فرایندهای موجود خود رو تغییر داده و برابر با سیستم ERP سازه و یا بسته نرم افزاری موجود باید براساس شرایط خاص اون شرکت تغییر داده شه.

در حالت اول تغییرات کلی ای در مسئولیتها ، چگونگی کار ، وظایف پرسنل و روش های انجام کار و … بوجو میاد و یعنی لازمه پروسه مهندسی دوباره (Reengineering ) در سطح شرکت اجرا شه.

در حالت دوم هم احتمال بروز مشکلات ( BUGS ) در نرم افزار زیاد می شه و هم اینکه اشکالات خاصی رو در بروزرسانی نرم افزار ( UPGRADING ) در نسخه های بعدی بوجود میاره چون نسخه های بعدی هم باید به شکل خاص و سفارشی تولید شن.

حتما بخونین: ایده های پولساز کار و کاسبی اینترنتی

ERP چه نوع هزینه هایی میتونه به همراه داشته باشه؟

هزینه های آموزش: از اونجا که کارکنان در بخشهای جور واجور شرکت با یه سیستم کامل کار میکنن ، لازمه درک بیشتری از فعالیتها و فرایندهای موجود در بقیه بخشها هم پیدا کنن . چون هر داده ای که اونا وارد سیستم میکنن روی کل سیستم موثر هستش.

پس باید رابطه بین بخشهای جور واجور شرکت از راه این سیستم واسه کاربران به طور کامل تشریح شه . علاوه بر این ، برنامه ای واسه آموزش شکل ظاهری ( INTERFACE ) سیستم هم باید تدارک دیده شه.

هزینه اتحاد و تست نرم افزارها: واسه حصول اطمینان از روند درست اجرای فعالیتها ، باید رابطه بین نرم افزارهایERP با همدیگه و شاید با بقیه نرم افزارهای بکاررفته در شرکت روش زوم بشه که این کار لازمه هزینه هایی هستش.

مثلا یه شرکت تولیدی ممکنه نرم افزارهای جانبی واسه تجارت الکترونیکی ، سیستم بارکد و بقیه سیستمهای مورد استفاده خود هم داشته باشه. پس لازمه رابطه درست و حساب شده ای بین این نرم افزارها و بسته نرم افزاری ERP برقرار شده باشه .

سفارشی کردن نرم افزارها ( Customization ): این کار در زمانی انجام میشه که یکی یا چند مورد از نرم افزارهایERP نتونه با شرایط کاری و فرایندهای موجود شرکت خریدار یکی بودن داده شه و پس لازم بنظر میرسه که نرم افزار مزبور براساس شرایط خاص اون شرکت باز سازی شه.

تبدیل داده ها ( Data Conversion ): بطور یقین تبدیل و انتقال داده ها و اطلاعات مربوط به مشتریان ، جنسا ، عرضه کنندگان ، طرفه های تجاری و… از سیستم مورد استفاده قبلی به سیستم جدید بر اساس ERP ، لازمه هزینه هایی هستش.

مدت زمان برگشت سرمایه (ROI): بیشتر شرکتها توقع دارن پس از نصب و راه اندازیERP بتونن منافع مورد نظر خود رو خیلی سریع از این سیستم به دست بیارن ولی همچین چیزی در ابتدای امر ممکن نیس و لازمه یه وقتی از نصب و اجرای سیستم ، گذشته باشه و بهبودهایی در پروسه موجود هم حاصل شده باشه تا زمان بازدهی این پروژه شروع شه.

چه عواملی بیشتر باعث شکست در اجرای پروژه ERP میشه؟

تجربه نشون داده که مهمترین عامل شکست در اجرا و اجرای این پروژه ، کارکنان و پرسنل استفاده کننده از نرم افزارها در بخشهای جور واجور شرکت هستن.

اگه اونا قبول نکنن که ERP روند اجرای کارا و فعالیتهای اونا رو نسبت به سیستمهای قبلی بهبود میبخشه ، در برابر اجرای اون مقاومت نشون میدن و اون رو با شکست مواجه میکنن . پس اجرای مدیریت تغییر که از مباحث کلی در مدیریت بشمار میره میتونه روند این شکست و شکست رو متوقف سازه.

حتما بخونین: فریلنسر Freelancer یا آزادکار کیست؟چیجوری خود رو به عنوان فریلنسر معرفی کنیم؟

ERP چیجوری با تجارت الکترونیکی یکی بودن پیدا میکنه؟

همونجوری که کاربران سیستمهای جور واجور در بخشهای جور واجور شرکت از سیستم کامل ERP استفاده میکنن و نیازای خود رو از راه اون برآورده میسازن ، دو گروه کلی دیگه یعنی مشتریان ( Customers ) و عرضه کنندگان ( Suppliers ) که در خارج از محدوده شرکت فعالیت میکنن ، هم نیازمند دسترسی به یه سری از اطلاعات موجود در سیستمERP مثل اندازه سفارشات ، سطح موجودیها و… هستن.

پس لازمه دو کانال جدید واسه این دو گروه ایجاد شده و امکان دسترسی اونا رو به بخشی از اطلاعات لازم جفت و جور کنیم . این کار امروزه از راه تجارت الکترونیکی ( Electronic Commerce ) ممکن هستش که در مورد مشتریان بحث B2C و در مورد عرضه کنندگان، بحث B2B مطرح میشه.

با توجه با چیزی که گفته شد، لازمه بسته نرم افزاری ERP بتونه رابطه مناسبی با Web برقرار ساخته و از این روش امکان استفاده و استفاده تجارت الکترونیکی رو هم در شرکت جفت و جور سازه. از آنجا که اینترنت هیچ وقت با توقف مواجه نمیشه و همیشه در حال تغییره، در وقتی که لازمه اصلاحات ، نگهداری وآپدیت درسیستمERP انجام شه ، فعالیت سایت شرکت هم متوقف می شه.

پس لازمه با انعطاف پذیری مناسبی که بین ERP و سایت شرکت صورت قبول میکنه، ترتیبی در پیش گرفته شه که برنامه های کاربردی تجارت الکترونیکی در وقتی که ERP متوقف شده، بازم به فعالیت خود ادامه.

واسه حل این مشکل از نرم افزاری استفاده میشه که میتونه اطلاعات لازم رو از ERP بدست آورده و به عنوان یه مترجم این اطلاعات رو به یه فرمت قابل درک در تجارت الکترونیکی و بقیه برنامه های کاربردی تبدیل کنه.

منبع: fumblog.um.ac.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *