مطمئنا یکی از زیباترین شهرهای اروپا واسه سفر و گردشگری شهر وین پایتخت اتریش است در این مقاله میخوایم شما رو با بعضی از دیدنی ترین جاذبه های توریستی این شهر آشنا کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ وین شهریه که چیزای بسیار با ارزشی به جهان ارائه داده: والتس ونیزی، شیرینیای خوشمزه، و چند آهنگساز سنتی بزرگ. اما پایتخت شهر اتریش که از قضا بزرگترین شهر این کشور هم هست، گذشته بسیار خوبی هم داره. این شهر دارای فرهنگ و ادب خاص خودشه. در ادامه با ما همراه باشین تا بهترین جاذبه های گردشگری وین رو تقدیم حضوتون می کنیم.

۱۰. واینر راتائوس (Wiener Rathaus)

گردشگران در واینر راتائوس، واینر نمی خورن؛ با اینکه یه رستوران عالی هم هست که غذاهای ویتنامی سرو می کنه. عوضش، این مکان به عنوان تالار شهری وین، و هم اینکه مقر دولت این کشور شناخته می شه. این ساختمون سبک گوتیک که در سالای ۱۸۸۰ میلادی ساخته شده، راتائوسمان رو در خود داره که در قسمت بالای برج نشسته و سمبل وینه. واینر راتائوس الان تحت بازسازیه و انتظار میره در سال ۲۰۲۳ کامل شه.

8371699293_3f95768314_b-700x450

۹. مدرسه سوارکاری اسپانیایی

این مدرسه، یه آموزشگاه سنتی سوارکاری اسپانیایی واسه اسبای لیپیزان (Lipizzan) است که در مدرسه سوارکاری وینتر واقع در هافبورگ (Hofburg)، نمایشای عمومی برگزار می کنه. مدرسه سوارکاری این نمایشا رو سنتی می دونه؛ اما بیشتر بینندگان باور دارن این نمایش، یه جور جادوگری با اسبه! حالا بیشتر از چهارصد ساله که این مدرسه سوارکاری آموزش میده. از حدود سال ۱۷۳۵، حدود ۶۸ میلیون اسب نر که اجداد اونا اسپانیایی بودن، در مدرسه وینتر آموزش دیده و به اجرای نمایش پرداخته ان. اسبا و سوارکاران تحت آموزش خاص قرار می گیرن که این کار چند سال زمان میبره.

spanish_riding_school-700x450

۸. گرابن (Graben)

گرابن یکی از معروف ترین خیابونا در بخش مرکزی وینه. واژه گرابن در زبون آلمانی به معنی «خندق» است و مربوط می شه به قرار گرفتن رومیا در پایتخت اتریش. در اون زمان، وین از راه دیواره های شهر محاصره شده بود و در امتداد اونا یه خندق قرار داشت. این خندق بعدا پر شد و تبدیل به یکی از اولین خیابونای مسکونی در وین گشت. در اول این بخش از شهر، محل زندگی استادکاران در خونهای چوبی بود، اما کم کم از این رو به اون رو شد. امروزه این بخش از وین، تبدیل به یه مرکز خرید شده و مارکای معروفی مثل Wien Porzellan در اون شعبه دارن.

۷. کلیسای بزرگ سن استفان (St Stephen)

کلیسای بزرگ سن استفان که به استفانسدوم (Stephansdom) هم معروفه، در اول یه کلیسای کوچیک قرن دوازدهمی بود. اما امروزه این کلیسا، مرکز کاتولیک در وین حساب می شه. این کلیسا درزمان جنگ جهانی دوم ویرون شد؛ ولی در عرض هفت سال بازسازی شد و همه روزه واسه عبادت بازه. این پرستشگاه که یکی از مهم ترین یادمونای وینه، بسیار بلندمرتبه هستش. سقف باحال اون دارای ۲۳۰ هزار کاشی رنگارنگه. این کلیسا دارای بیشتر از ۱۸ قربانگاهه که هر یک، در زمانای متفاوتی ساخته شده و دارای آثار مهم هنری هم هستن.

st_stephens_cathedral-700x450

۶. بورگارتن (Burggarten)

بورگارتن، باغی با سبک و راه و روش انگلیسی و اشرافیه. این باغ در واقع دادگاه حکمرانان هاپسبورگ (Hapsburg) بود. یه حکمران اتریشی با نام قیصر فرانتس دوم (Kaiser Franz II) معمولاً در این باغ کار می کرد که حالا محلیه که مردم در اون از غذا خوردن حال می کنن. یادواره ای از نخبه موسیقی اتریش، موتزارت هم تو یه گوشه از این باغ دیده می شه. پالمنهاوس (Palmenhaus) که یه گلخانه شیشه ای بسیار جالبه هم در بخش شمالی این باغ قرار داره. بخش سمت چپ پالمنهاوس، میزبان شمتلرینگهاوس (Schmettlerlinghaus) است که در اون گردشگران می تونن پروانه های استوایی و حتی خفاش ببینن.

۵. رینگزتراس (Ringstrasse)

رینگزتراس یه جاده س که کمی بیشتر از ۵ کیلومتر طول داره و قسمت داخلی شهر وین رو در بر میگیره. این جاده در اواسط قرن نوزدهم و به دستور فرانتس ژوزف ساخته شد و خیلی از ساختمونای مهم وین، در دو طرف این خیابون بلند قرار گرفتن؛ از جمله قصرها، موزه ها و خونهای باشکوه. ساختمونایی که در امتداد این جاده قرار دارن، شامل ساختمون استیت اوپرا (State Opera)، موزه تاریخ طبیعی، تالار شهر (City Hall) و تالار بورس اوراق بهادار وین هستن. این ساختمونا نماینده سبکای جور واجور معماری هستن و همه شاهکارهای معماری هستن. کار ساخت رینگزتراس در سال ۱۸۵۷ شروع شد.

8076811453_c6ba397122_b-700x450

۴. مجتمع بلودر (Belvedere)

مجتمع بلودر بخشی از صحنه تاریخی وین حساب می شه و شامل چندین قصر و یه فضای سرپوشیده واسه پرورش درخت نارنجه که به قرن هفدهم میلادی برمیگرده. این مجتمع شامل قصرهای باروک، به بخشای بلودر بالایی و پایینی تقسیم می شه، و چندین اصطبل و فضای پرورش درخت نارنج داره که همه تو یه پارک با حال و هوای باروک قرار دارن. این مجتمع به دستور پرنس یوگین (Eugene) و به عنوان یه خونه ییلاقی ساخته شد. درزمان انقلاب فرانسه، این قصرها پناهگاه کسائی بودن که از کشور فرار می کردن. بلودر در شب که تموم چراغای اون روشن هستن، زیبایی خیره کننده ای داره.

9710301587_a1ff184a8e_b-700x450

۳. هوندرت واسرهاوس (Hundertwasserhaus)

هوندرت واسرهاوس یه مجتمع آپارتمانی رنگارنگ در نزدیکی مرکز وین و در ناحیه لاندزتراس (Landstraße) است. نام این ساختمون از هنرمند اتریشی فریدنزرایش هوندرتواسر (Friedensreich Hundertwasser) گرفته شده که به همراه معمار کراوینا (Krawina) و همزمان با طراحی این ساختمون، این معنی رو در قرن بیستم پیشرفت داد. هر کدوم از ۵۲ آپارتمون موجود در این مجتمع، رنگ خاص خودشو داره و در بعضی از اونا درختانی روییده ان و شاخه های اونا از پنجره ها بیرون زده ان. ساخت این آپارتمون مبتکرانه در سال ۱۹۸۵ تموم شد و حالا به عنوان یکی از بخشای اصلی در میراث فرهنگی وین هستش.

5630769432_9a0eb242a6_b-700x450

۲. قصر سلطنتی هافبورگ (Hofburg)

هافبورگ یه قصر سلطنتیه که از زمان ساخت اون در قرن سیزدهم میلادی، نقش مهمی در صحنه دولت اتریش بازی کرده. این قصر درزمان صدها سال، مرکز تجمع بعضی از افراد سیاسی پرنفوذ اروپا بوده؛ از جمله حکمرانان هاپسبورگ، حکمرانان روم و امپراتورهای اتریشی-مجاری. اما این قصر امروزه موزه و خونه رئیس جمهور اتریشه و دارای بخشا و تالارهای زیادیه که درزمان صدها سال ساخته شدن. البته بازدیدکنندگان فقط از سه بخش اون می تونن دیدن کنن؛ آپارتمونای سلطنتی، موزه سیسی (Sisi) که به الیزابت، همسر امپراتور فرانتس ژوزف اختصاص داشت، و کلکسیون نقره ای که مجموعه ایه از اشیای خونواده سلطنتی.

۱. قصر شونبرون (Schonbrunn)

قصر شونبرون با داشتن ۱۴۴۱ اتاق، یکی از جاذبه های بزرگ گردشگری در وین حساب می شه. این قصر در میان سالای ۱۶۹۶ و ۱۷۱۲ و بنا به درخواست امپراتور لئوپلد یکم (Leopold I) ساخته شد و از راه ماریا ترزا (Maria Theresa)، تبدیل به یه قصر ییلاقی شد. این قصر دارای جاذبه های بسیار زیادیه؛ مثل باغ پریوی (Privy)، قدیمی ترین باغ وحش جهان، یه ماز و لابیرنت، و یه خونه ییلاقی ساخته شده از سنگ مرمر با نام گلوریت (Gloriette) که در ارتفاع ۶۰ متری از سطح زمین قرار گرفته.

schonbrunn_palace-700x450

الی گشت تور اتریش