جزئیات ارسال فضانورد ایرونی به فضا

دکتر فتح الله امی در گفت و گو با مهر ، علوم و فنون هوافضا رو جزء فناوریا و تکنولوژیای پیشرفته و نوین دونست و اضافه کرد: در دنیا کشورای محدودی هستن که وارد این میدون شدن چون که یا توانمندی علمی اون رو ندارن و یا از پشتیبانی کننده مالی بهره مند نیستن از این رو کشورهایی که در علوم هوا فضا سرمایه گذاری می کنن کم هستن.

ایشون با اشاره به وضعیت و جایگاه ایران در این بخش گفت: یکی از کشورهایی که در این مورد مبادرت به سرمایه گذاری کرده ایرانه. این توجه خاص به دلیل سیاستگداریای راهبردی کشور و تاکیدات سند چشم انداز بوده از این رو کشور در راه کشورای صاحب تکنولوژی هوافضا در حرکته.

عضو سازمان فضایی با تاکید بر اینکه کشور در بخش طراحی و ساخت ماهواره برها پیشرفت خوبی داشته گفت: ما با رسیدن به فناوری ماهواره برها توانمندی پرتاب ماهواره رو داریم ولی واقعا در صنعت فضا پیشرفتای خوبی داشتیم ولی در بخش هوا هنوز وضعیت مطلوبی نداریم.

ایشون با اشاره به اقدامات کشور در بخش ارسال آدم به فضا گفت: موضوع پرتاب آدم به فضا از بحث پرتاب ماهواره از نظر ماموریت خاص ای که رو دوش بخش ماموریتی سیستمه فرق داره. به این معنا که در ارسال ماهواره به فضا، اصراری به برگشت اون نیس و وقتی که مدت زمان مامورت ماهواره تموم می شه به عنوان زباله فضایی در فضا رها می شه.

«امی» اضافه کرد: ولی انسانی که به عنوان فضانورد به فضا میره حتما باید به زمین برگرده بنابر این اون قسمت به درد بخور ماهواره بر حامل کپسول زیستیه تا آدم رو به فضا ببره و بعد از انجام ماموریت دوباره سالم به زمین بازگرداند.

ایشون با بیان اینکه ما در این مورد در گامای اولیه این تکنولوژی هستیم، اضافه کرد: الان مطالعاتی روی موجودات زنده غیر از آدم داره انجام میشه ولی آدم با بقیه موجودات زنده فرق ماهوی از نظر ضرورت سالم برگشتن به زمین رو داره.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس اعلام کرد: طبق برنامه زمان بندی و مطالعاتی که انجام شده پیش بینی می شه که اگه همه پیش بینیا محقق شه ارسال آدم به فضا تا سال ۱۴۰۴ محقق می شه.

«امی» هم اینکه به تجربه کشور در مورد ارسال محموله زیستی به فضا اشاره کرد و گفت: با یه بار تجربه نمیشه نتیجه های مورد انتظار رو به دست آورد. این تجربیات نیاز داره که صدها دوباره تکرار شه تا زمینه مناسب واسه ارسال آدم به فضا جفت و جور شه.

ایشون از ادامه تحقیقات در مورد ارسال محموله های زیستی به فضا خبر داد و گفت: تحقیقات در این مورد ادامه داره و الان برنامه هایی واسه انجام تستای لازم در دستور کار قرار داره.

عضو سازمان فضایی با اشاره به تجربه اول کشور در مورد پرتاب محموله زیستی به فضا اعلام کرد: موجوداتی که در محموله زیستی فرستاده شد موش بود. این موجود به دلیل اینکه تحمل خوبی که در برابر فشار به وجود اومده بوسیله شتاب گرانشی داره، انتخاب شد.

«امی» ، اندازه این فشار رو ۷ تا ۸ جیوه ذکر و گفت: پس از موش، میمون تحمل خوبی نسبت به فشار به وجود اومده بوسیله شتاب گرانشی داره از این رو الان روی میمون کار می شه.

منبع: خبرگزاری مهر

جمع آوری: آلامتو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *