foodافزایش یهویی و جهشی قیمتها مخصوصا در بخش شکل های جور واجور مصرفی خونواده طی یکسال گذشته باعث بالا رفتن اندازه هزینه های ماهیانه خونواده کارگری و فشار بر اقشار ضعیف شده تا جایی که درآمدهای فعلی اکثریت نزدیک به اتفاق کارگران، کفاف هزینه های ماهیانه اونا رو نمی ده.

به گزارش آلامتو به نقل از مهر ، با وجود اینکه رشد دستمزدها طبق قانون فعلی کار تنها یه بار در سال می تونه اتفاق بیفته، اما اینجور قانون ای واسه کنترل قیمتهای شکل های جور واجور مصرفی وجود نداره و در ماه های گذشته خونواده کارگری از این ناحیه هزینه های زیادی رو واسه تامین مایحتاج روزمره خود متحمل شدن.

اگه بخوایم روند افزایش دستمزد کارگران تو یه دهه گذشته رو بررسی کنیم اندازه افزایش سالیانه مزد بین ۹ تا ۲۵ درصد اتفاق افتاده، با این حال قیمت شکل های جور واجور مصرفی کارگران که به مصرف همه گروه های اجتماعی می رسه بارها زیاد شده و در مواردی هم در مدت زمان کوتاهی افزایشای ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد در بعضی شکل های جور واجور به ثبت رسید.

فاصله افزایش درآمد و هزینه

با وجود کمکهای دولتی ماهیانه به خانوارها (همه گروه های اجتماعی) به صورت یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی پرداخت می شه، اما این ارقام در کنار دستمزدهای پایین هیچوقت جوابگوی نیازها نخواد بود و کارگران بسیاری در شرایط فعلی مجبور هستن علاوه بر یه شغل، اقدامات دیگری رو هم واسه تامین هزینه های خود دنبال کنن.

شکل های جور واجور مصرفی، هزینه اجاره مسکن، حمل و نقل، پوشاک، درمان و تحصیل؛ از گرون ترین آیتم هاییه که زندگی مشمولان قانون کار رو تحت تاثیر قرار داده. مسکن به تنهایی بین ۲۵ تا ۵۰ درصد و در مواردی هم بیشتر هزینه های ماهیانه یه خونواده کارگری رو تشکیل میده.

این مسئله در کنار زیاد شدن قیمت شکل های جور واجور مصرفی روزانه کارگران مثل گوشت، مرغ، شیر، نون، برنج، حبوبات و مواردی مثل این، علاوه بر افزایش شکاف هزینه و درآمد کارگران، باعث سخت تر شدن تامین هزینه های جورواجور اونا شده.

طی چند دهه طرحی در کشور به اجرا گذاشته می شد که تا همین یکی دو سال گذشته هم به صورت ناقص ادامه داشته. پخش کوپنی شکل های جور واجور پرمصرف در ده های ۶۰ و ۷۰ مخصوصا در زمان جنگ از رونق زیادی بهره مند بوده و از این روش با پخش تقریبا مناسب اقلامی مانند قند و شکر، مرغ، برنج، پنیر، کره و روغن؛ قسمت بزرگی از نیازای خونواده به این جوری موارد تامین می شد و دولت با پرداخت مستقیم یارانه به این موارد، پشتیبانی تاثیرگذاری رو در تامین هزینه های خونواده مخصوصا اقشار ضعیف مانند کارگران داشته.

پخش کالای یارانه ای بین مردم

هرچند یکی دو سالی هم می شه دولت طرح هدفمندی یارانه ها که تقریبا مدل جدیدی از پخش کوپنی شکل های جور واجور مصرفیه رو در دستور کار داره و اینبار به جای کالا، پول نقد در اختیار خانوارها قرار میده؛ اما ناتوانی و نبود موفقیت در کنترل رشد سرسام آور قیمتها باعث خنثی شدن کمکهای یارانه ای مخصوصا واسه گروه های ضعیف شده، موضوعی که دست کم در زمان پخش کوپنی شکل های جور واجور در ده های ۶۰ و ۷۰ کمتر دچار تغییرات جهشی می شد.

از سویی قدرت خرید خیلی از مردم با درآمد متوسط و پایین جامعه هم با زیاد شدن قیمت حامله های انرژی ضعیف شده و با وجود ادعای دولت در موفقیت آمیز بودن طرح هدفمندی یارانه ها، قسمت بزرگی از اقشار متوسط و ضعیف جامعه مثل کارگران در سختی و مضیقه تامین معیشت قرار گرفتن و به بیانی نه فقط یارانه های نقدی تاثیر مثبتی در زندگی اونا نداشته، بلکه باید مبالغ بیشتری رو هم صرف افزایش قیمتها کنن.

بی ثباتی قیمتها و ایجاد مشکل در بازارهای جور واجور از جمله شکل های جور واجور مصرفی که مورد توجه این گزارشه، باعث شده تا مقامات کارگری بارها اعلام کنن، افزایش سالیانه دستمزدها مخصوصا در یکی دو سال خایر هیچ تاثیر مثبتی بر زندگی کارگران و تامین هزینه های ماهیانه اونا نداشته چون که به محض اعلام مصوبه شورای عالی و شروع سال جدید، قیمتا هم در بازار دچار تغییرات بعضی وقتا زیادی می شه که این موضوع باعث درجا زدن کارگران در تامین هزینه های ماهیانه خونواده می شه و اگه بخوایم ساده تر بگیم هنوز افزایش دستمزدهای سالیانه خود رو از کارفرمایان دریافت نکرده ان، از قبل اون رو واسه تامین شکل های جور واجور مصرفی لازم هزینه می کنن!

درجا زدن افزایش دستمزدها

حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با مهر با تاکید بر اینکه کوپن تجربه خوبی بود که در کشور به اجرا گذاشته شد، گفت: دولت اگه به دنبال کمک واقعی به معیشت کارگرانه باید سیستم پخش کوپنی شکل های جور واجور رو دست کم واسه کارگران شناخته شده کشور و مشمولان قانون کار، احیاء کنه.

این کارشناس بازار کار گفت: امروز کارفرمایان به دلایل مختلفی که هست توان پرداخت دستمزد بالاتر از اندازه فعلی رو ندارن و دولت موظفه تا طبق وظایف قانون اساسی خود منافع و حقوق مردم رو تامین کنه.

حاج اسماعیلی ادامه داد: دولت می تونه از راه اختصاص بخشی از منابع درآمدی هدفمندی یارانه ها واسه کارگران سبد کالا اختصاص بده. ادامه روند فعلی و نبود برنامه ریزی دولت واسه ورود واقعی به تامین معیشت کارگران باعث ریزش نیروی کار و ضعیف کردن تولید می شه. بروز مشکلات معیشتی واسه کارگران می تونه به افزایش اختلاف بین کارگران و کارفرمایان دامن بزنه و اون رو شدید شدن کنه.

نماینده کارگران در هیئت حل اختلاف بیان داشت: بدیش اینه به دلیل ناتوانی در تامین هزینه ها، خیلی از کارفرمایان مصوبات شورای عالی کار درباره دستمزد کارگران رو اجرا نمی کنن. به نظر من، الان وقت اصلاح نظام بانکی و مالیاتی کشور نیس و باید به مسائل مهم تر از جمله توجه به نیروی کار فکر کرد و واسه اون برنامه ریزی شه.

این فعال کارگری کشور تاکید کرد: از سویی هم این انتظار از نمایندگان کارگران هست که نباید بدون کارشناسی و برنامه ریزی به دنبال افزایش دستمزد، بن نقدی و حق مسکن کارگران رفت. امروز واردات افراطی و غیر اصولی باعث تهدید مشاغل داخلی شده و دولت باید تامین نیازای خونواده رو خود رو دوش بگیره.

به گفته حاج اسماعیلی، تامین نیازای اساسی مردم رو دوش دولته و اینا طبق قانون اساسی بر دوش دولته. در هر صورت دولت باید بتونه از راه کنترل بازار ارز و کاهش هزینه های خود منابعی رو واسه پشتیبانی از اقشار ضعیف مخصوصا کارگران اختصاص بده.

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *