کلمه نخبه از اون لغاتیه که در طول تاریخ تعریف دقیقی نداشته و بارها به اشتباه ازش استفاده شده.

ما ً  فردی که از استعداد ذهنی عجیب یا تواناییای خلاقانه استفاده میکرد رو به درستی نخبه می خونیم اما باید بدونیم ً این توانایی ها به طور نهفته در خیلی از آدما وجود دارن اما بالفعل کردن اوناه که آموزش، تلاش و دقت می خواد.

در واقع تحقیقات بسیاری نشون میدن که شاید بهره بردن از استعداد ذاتی واسه رسیدن به یافته های عجیب، شرطی لازم باشه اما به تنهایی نمی تونه در این بحث کفایت کنه. خیلی از موفقیتای بزرگ وابسته به تفکر مثبت، عادات درست و تمرینات متمادیه.به تعریف همه مردم ون گوگ، موتزارت و ماری کوری از نوابغ تاریخ هستن اما اونا هم یه شبه به نقاش، موسیقیدان و شیمیدان تبدیل نشده ان. اونا با تکیه بر استعداد ذاتی، روزشون رو به تفکر، مطالعه، تحقیق، دقیق شدن و فوکوس کردن وفعالیت اختصاص داده و راه پیشرفت رو قدم به قدم طی کردن تا به نتایجی باور نکردنی برسن. تا جایی که چیزایی که به دست آوردن در تاریخ غیر قابل دسترسی به یادگار باقی مونده.

کارشناسان در تحقیقات خیلی زیاد خود به این حقیقت رسیدن که خیلی از آدما به طور بالقوه نخبه ان و تنها نیاز دارن چند نکته اساسی رو رعایت کرده تا تواناییشان رو به بهترین حالت خود برسانند. در واقع فقط کافیه یه ساعت تمرین روزانه رو به شکلی مناسب و برنامه ریزی شده صرف کنین تا به یه نخبها تبدیل شید. روند یه ساعت تمرین روزانه به توضیح زیره؛

۱۰ دقیقه به تفکر بپردازید

تا بحال شده این سوالا رو از خود سوال کنین:

«من به چه دلیل اینکار رو می کنم؟»

«چی در دنیا منو به وجد می آورد؟ چی رو دوست ندارم؟»

«زندگی من چقدر با اید ه آلم فاصله داره؟ اگه فاصله زیاده به چه دلیل این طور شده؟»

این سوالا تنها سوالای اولیه و سطحیه. هرچه در جوابدهی به این سوالات صادقتر باشین، یواش یواش به مسائل عمیق تری می رسید. این جور سوالا باعث می شه به درک عمیقی درباره شخصیت، ارزش گذاری، چیزای مورد علاقه، مشکلات و رقابتای خود برسین. دونستن این مطالب، راه و روند درست زندگی کردن براساس عقایدتون رو به شما میده و حتماً باعث می شه روزا رو به آسونی و پرانرژی بگذرونین.

ضمن اینکه در بین این سوال و جوابا، ایده ها و تفکرات خلاقانه ای هم در موردای جور واجور به ذهن شما می رسه. پس بهتره دفترچه یادداشتی با خود به همراه داشته باشین.

۲۰ دقیقه رو به مطالعه اختصاص بدین

خوندن بهترین راه واسه گذروندن اوقات فراغته. ذهنای بسیاری تفکرات و اندوختهای با ارزشی رو با جهانیان به اشتراک گذاشته ان و فقط کافیه جهت بهره بردن از اونا ۲۰ دقیقه در روز رو واسه این مهم وقت بذارین.

با اینکه فضای مجازی، محتوای زیادی واسه مطالعه بهتون میده اما بازم نمی تونه جادویی بودن کتابا رو بازسازی کنه.

مطالعه اینجور مطالبی شاید تو ذهن شما جرقه ای بوجود آورد اما اصلاً با آتیش بازی ای که خوندن یه روایت یا جزئیات یه مقاله تحقیقی تو ذهن شما بوجود میاره قابل مقایسه نیس.

شما با تخصیص ۲۰ دقیقه از هر روز سال به مطالعه، می تونین ۱۵ صفحه از یه کتاب رو بخونین.بدین شکل شما در آخر یه سال ۱۵ تا ۲۰ کتاب رو به اتمام رسونده اید.

تجربه ثابت کرده، خوندن یه کتاب در شرایط وقتی و فکری مناسب میتونه روند زندگی افراد رو عوض کنه. باور کنین با تعهد به این ۲۰ دقیقه در روز، ۲۰ موقعیت مناسب واسه خود ایجاد می کنین.

پس با این اوصاف، مطالعه بیشترین برگشت سرمایه مالی و وقتی رو واسه شما داره.

نیم ساعت روی فعالیت خود تمرکز کنین

مطمئنا بهترین آموزگار جهان روند انجام فعالیته. وقتی که تموم تمرکزتون رو معطوف به فعالیت خود کنین، بدن و ذهن شما در انجام اون با هم هماهنگ شده در نتیجه موقعیتی بوجود میاره که می تونین شرایط رو بهتر کرده و تواناییا خود رو تقویت کنین.

طبیعیه شما هر چی بیشتر واسه انجام یه نوع فعالیت وقت بذارین در اون مهارت بیشتری پیدا می کنین اما مسئله بالاتر از این مطلب میره. در مراحل عمیق تمرکز، بدن و ذهن توانایی این رو دارن که خود رو به رقابت بکشن. در این مراحل می تونین درک داخلی اطلاعات رو بالا برده و جزئیاتی رو ببینین که قبلاً اونا رو ندیده بودین. با اطلاع از این جزئیات می تونین روند پیشرفت رو تسریع ببخشین.

روند درست و درست یادگیری، اول باید آموخته شه. فهمیدن راه درست در این مورد، یکی از مهمترین عوامل پیشرفت در دنیای سریع و مدرن امروزه.

در این صورت شما با تنها نیم ساعت تمرکز بیشتر در فعالیتتون می تونین پیشزفت چشم گیر و محسوسی داشته باشین. این مطلب نه فقط به شکوفایی استعداد نهفته شما میرسه بلکه تواناییای ذهنیتان رو هم زیاد می کنه.

از امروز یه ساعت تمرین روزانه رو شروع کنین

در نگاه اول انگار خیلی از افراد این یه ساعت تمرین روزانه رو انجام میدن. این مطلب تا حدی حقیقت داره، در واقع روند انجام این یه ساعت تمرین روزانه س که افراد موفق رو از بازندها جدا می کنه.

بازندها؛

  • ۱۰ دقیقه در روز به تفکر می پردازن اما عمیقاً این کار رو انجام نمی دن.
  • ۲۰ دقیقه رو به مطالعه اختصاص میدن ولی مطالب باارزشی نمی خونن.
  • نیم ساعت روی فعالیت خود تمرکز می کنن اما با هدف پیشرفت و بهبود اینکار رو انجام نداده و مرتباً حواسشون پرت می شه.

بیشتر افراد باهوش و موفق، راه پیشرفت رو لحظه ای و یهویی سپری نکرده ان. اونا جادوگر یا موجودات فضایی نیستن فقط به جزییاتی اهمیت میدن که به وسیله خیلی از افراد ندیده گرفته می شه.

بدونین و بدونین که شاید هممون نخبه به دنیا نیامده باشیم اما می تونیم در راه زندگیمون، روندی هوشمندانه در پیش گرفته و لحظه لحظه پیشرفت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *