این روزا خبر جریمه زنان باردار در زیمبابوه به خاطر جیغ زدن حسابی جنجالی شده  و گزارشا نشون میده که در یکی از فقیرترین کشورای جهان به خاطر هزینه ها، خیلی از زنان قید تولد بچه شون در بیمارستان رو میزنن.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: بیمارستانی در زیمبابوه واسه هر جیغ زنان باردار از اونا ۵ دلار جریمه دریافت می کنه؛ همین خبر کوتاه از طرف سازمان شفاف سازی بین المللی باعث شده تا همه نظرها دوباره به زیمبابوه با اون اندازه تورم بالایش جلب شه.

براساس گزارشی که در اول واسه خیلیا شوخی به نظر می رسه مسئولان این بیمارستان جیغای مادرها رو هنگام وضع حمل می شمرند و رقم جریمه رو براساس جیغی ۵ دلار به عامل بیمارستان با عنوان«به صدا درآوردن اشتباه آژیر خطر» اضافه می کنن. در زیمبابوه که یکی از فقیرترین کشورای جهان با تورم بسیار بالا هستش درآمد هرساله آدما به صورت میانگین ۱۵۰ دلاره. بیمارستانای این کشور واسه وضع حمل ۵۰ دلار به صورت عادی دریافت می کنن و اگه یه زن باردار فقط ۵ بار جیغ بزنه خرج بیمارستان ۷۵ دلار یعنی نصف حقوق میانگین یه سال می شه.

بازداشت مادر تا تسویه حساب

در گزارش سازمان شفاف سازی بین المللی اومده که این بیمارستان تا وقتی که خونواده مادر نتونن هزینه وضع حمل و جریمه جیغ رو پرداخت کنن اونو به همراه بچه اش در بیمارستان نگه می دارن و در واقع بازداشت می کنن. همین مسائل باعث شده تا خیلی از خونواده ها در زیمبابوه قید وضع حمل در بیمارستان بزنن و کار و بار قابلهای محلی که در محیطی غیربهداشتی کار خود رو انجام میدن سکه شه. گزارش سازمان ملل نشون میده که  به صورت روزانه ۸ مادر طی وضع حمل در این کشور می میرن. ۶۸ درصد مردم زیمبابوه زیر خط فقر زندگی می کنن و اندازه تورم بسیار بالاست که در مقطعی به ۲۳۱ میلیون درصد رسیده. این تورم بالا باعث شده که دولت این کشور اسکناسای مجبور به چاپ ۲۵،۵۰،۱۰۰ میلیارد دلاری شده. به خاطر این تورم بالا رفتن به رستوران و خرید با یه بغل اسکناس مسئله ای عادی در این کشور هستش.

صورتحساب و وضعیت عادی خرید در زیمبابوه

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *