iranروزنامه آمریکایی «کریستین ساینس نمایشگر» در گزارشی طی گفت وگو با یه مقام بلندپایه آمریکایی که نخواست اسمش معلوم شه، مذاکرات ایران با کشورای ۱+۵ در آلماتی قزاقستان رو بررسی کرد و جزئیات جدیدی از مفاد بسته پیشنهادی به ایران نشون داد.

ایران در مذاکرات آلماتی ۲، ضمن تاکید بر حقوق هسته ای خود در چارچوب ان پی تی، منتظر اون هستش که طرف غربی در پیشنهادهای هسته ای خود، اصل تناسب رو رعایت کنه.

مقام آمریکایی درباره گفت وگوهای ۱+۵ به کریستین ساینس نمایشگر گفت: «تا کنون ایران درباره این گفت وگوها روند بسیار مثبتی داشته. با امید به اینکه این گفت وگوهای مثبت با جوابا و اقدامات قابل لمس از طرف ایرونیا هم همراه شه.»

در مذاکرات آلماتی ۱، اون گونه که سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران اشاره کرده، بعضی ابعاد دیدگاه های طرف غربی واقع گرایانه تر شده اما این بدون معنا نیس که به طور کامل واقع گرایانه س.

این مقام بلندپایه آمریکایی گفته همه اعضای گروه ۱+۵ «به طور کاملً موافقن که بسته پیشنهادی فعلی متعادل و عادلانه س که هدفی با قدمای متناسب داره و از ایران خواسته س در قبال انجام اقدامات مناسب، عکس العملای مناسبی دریافت کنه.»

اظهارنظرهای این مقام آمریکایی تو یه روزنامه آمریکایی قبل اینکه یه آزمایش واقعی و درست از تناسب امتیازهای ارائه شده به ایران باشه، مثل عملیاتی روانی واسه مقصرسازی ایران پیش افکار عمومی می مونه.

ایشون در مورد جواب احتمالی ایران به این بسته پیشنهادی گفت: «اگه ببینم که اولین عکس العمل ایران این هستش که بخواد در قبال دریافت امتیازات بیشتر، کارای کمتری بکنه، اصلاً متعجب نمیشه.»

ایشون اضافه کرد: «اگه ایران گامهایی قابل لمس واسه رفع نگرانیای جامعه بین المللی انجام ورنداره، فشار تحریما تنها افزایش پیدا می کنه.»

با وجود اینکه ایران برنامه هسته ای خود رو زیر نظارت دقیق آژانس اتمی و برابر با تعهدات خود در ان پی تی و حتی بالاتر از اون دنبال می کنه، و از طرفی بر به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی اورانیوم خود از طرف مقابل در مذاکرات تاکید خاص داره، این مقام آمریکایی اشاره به اینجور موضوعی نمی کنه، مسئله ای که متناسب بودن امتیازها و پیشنهاد طرف مقابل رو در ازای اقدامات ایران زیر سوال می بره.

روزنامه آمریکایی کریستین ساینس نمایشگر در ادامه این گزارش جزئیات بیشتری از بسته پیشنهادی ارائه شده به ایران ارائه کرده. کریستین ساینس نمایشگر ادعا کرده این جزئیات براساس نسخه ای از این بسته پیشنهادی هستن که در اختیار این روزنامه قرار گرفته؛ این روزنامه می نویسه هر چند  ممکنه بشه اعتبار این نسخ فردو انجام گیرند هم اشاره شده. طبق این بسته، ایران باید بعضی از سامانه هایی که تا کنون این کشور رو قادر کردن اورانیوم با ارزش ۲۰ درصد تولید کنن رو متوقف کنه.

ایران هم اینکه باید افزایش نظارت آژانس بر تأسیسات هسته ایش رو قبول کنه؛ تهران باید اجازه بده دوربینایی در سایت فردو نصب شه تا مقر بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی بتونن بر انتقال همیشگی جریان در این سایت نظارت دائمی داشته باشن.

در مقابل این اقدامات، اگه آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کنه ایران همه این اقدامات رو انجام داده آمریکا و اتحادیه اروپا تحریمای وضع شده علیه طلا و فلزات گرانبها و صادرات اجناس پتروشیمی ایران رو لغو می کنن.

کشورای ۱+۵ هم با ایران در موردای صلح آمیز هسته ای همکاریایی دارن که از جمله اونا میشه به جفت و جور کردن سوخت واسه یکی از رآکتورهای تحقیقاتی تهران ـ که واسه تأمین سوخت به اورانیوم ۲۰ درصد نیاز داره ـ و هم اینکه ارائه کمکای فنی از طرف آژانس واسه داشتن یه رآکتور تحقیقاتی مدرن اشاره کرد.

امتیاز دیگری که در این بسته واسه ایران در نظر گرفته شده به هواپیماهای تجاری مربوط می شه. آمریکا مجوز بازرسیای امنیتی و انجام اقدامات تعمیراتی هواپیماهای مسافربری که ایران سالها قبل از آمریکا خریداری کرده رو صادر می کنه.

دیپلماتای ۱+۵ گفتن این اقدامات اعتمادساز اولین مراحل هستن و اگه ایران در گامهای بعدی هم همکاریای لازم رو به عمل آورد، آمریکا و اتحادیه اروپا در هر مرحله امتیازات متناسبی به این کشور اعطا می کنن.

اما اون چیزی که درباره پیشنهاد طرف غربی بنظر می رسه اینه که طرف مقابل امتیازات زیادی رو از ایران می خواد، اما قبل از پرداختن به اصل موضوع که همون به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی اورانیوم ایران و رفع تحریما به تناسب اقدامات ایرانه، به پیشنهاد کارایی حاشیه ای و نامتناسب می پردازه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *